Menu
JenProTěhotné.cz
Plánování rodičovství

Jste připravená na těhotenství a roli maminky?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

5. 11. 2019

Těhotenství a následné rodičovství je obrovskou změnou v životě ženy. Stát se mámou a ponořit se do této role je dlouhodobý proces. Proto by mělo být toto rozhodnutí založeno na pečlivém uvážení všech faktorů. Jste připravená na těhotenství?

Maminky, které těhotenství neplánovaly, nechtěly a jsou jim zaskočené to mají mnohem těžší oproti těm, které si ho vysnily a pečlivě se připravovaly. I ony ale mohou být nepříjemně překvapeny. Zvlášť, když si těhotenství vůbec neužívají tak, jak si představovaly.

Jak se připravit na těhotenství?

Předně je potřeba říct, že na těhotenství a mateřství se dokonale nemůžete připravit. Vždy se může objevit něco, co vás zaskočí. Na předporodních kurzech vás to také nenaučí. Má tedy smysl vůbec něco řešit? Určitě ano. Když totiž uděláte všechno, co můžete, abyste se dostatečně nachystala, přijmete jakékoliv nesnáze spojené s jiným stavem s mnohem větší pohodou.

Začněte změnou životního stylu

Pár měsíců před tím, než se začnete snažit o miminko, přestaňte kouřit nebo se alespoň snažte tuto neřest omezit a nepijte alkohol. Důležitá je i vaše strava, ale to je něco, na co byste měla myslet celý svůj život, a ne se zdravě stravovat jen v období těhotenství. Jezte hodně ovoce, zeleniny, celozrnné výrobky, mléčné výrobky, červené maso, švestky, rozinky, meruňky kvůli doplňování železa, které dítě rychle spotřebovává.

Je vhodné začít užívat kyselinu listovou, protože její nedostatek způsobuje u dítěte různé defekty. Nachází se v listové zelenině, cereáliích a oříšcích.

Jak moc ovlivňuje prvních 1000 dní od početí vaše dítě?

Myslete i na svou fyzičku

Dobrý fyzická kondice vám těhotenství výrazně usnadní a rozhodně se budete cítit mnohem lépe. Ženy, které nerezignují na pohyb ani v těhotenství mají i jednodušší porod. Při cvičení se vyplavují endorfiny, které pomáhají tělu relaxovat a zbavovat napětí. Rychlejší cirkulace krve zase okysličuje vaše tělo i miminko. Zkuste chůzi, plavání, těhotenskou jógu apod.

Oznámení těhotenství. Kdy je ten nejlepší čas?

A co psychika?

Ve vztahu k početí a těhotenství rozhodně nehraje nejdůležitější roli psychická pohoda, ale spíše biologická příprava. Na tu psychickou máte ještě pak dalších devět měsíců, kdy můžete dozrát k mateřství. I přesto, že vás třeba těhotenství překvapí a vyděsí, máte dostatek času na to, abyste se s ním vyrovnala a začala se na miminko těšit.

Najděte oporu v sobě samé. Vnímejte své miminko, udržujte s ním láskyplný kontakt. Důležité je mít kolem sebe lidi, kteří vás svými slovy i konáním přesvědčí, že porod ani mateřství nejsou nic strašného. Je to přirozená součást vašeho života a roste ve vás malý zázrak. Věřte těm, kteří vám říkají, že život už nikdy nebude jako předtím. Bude totiž mnohem bohatší, krásnější, barvitější a občas hodně dobrodružný.

Vnímejte celý proces rodičovství trochu jinak. Klidně si přečtěte nějakou knihu nebo časopis, projděte si pár článků na internetu, ale neberte nic jako dogma a naprostou pravdu. Dnešní média se často předhánějí v tom, aby vás přesvědčila, že rodičovství je nesmírně náročný proces. Často jej vytrhují z běžného života a dělají z něj něco úplně jiného, než je. Rodičovství se v jejich podání často stává jen náročnou a obtěžující povinností, která komplikuje život.

V tomto případě je rada jediná. Přijměte, co se děje a že se to děje. Vnímejte sebe sama. Vaše strachy jsou přirozené, ale často zbytečné. Věřte svému tělu. Ono ví, co má dělat. Vydechněte si, protože směřujete k něčemu hezkému a úžasnému, doslova zázračnému. Když se takto vnitřně nastavíte, máte skvěle našlápnuto zvládnout mnohem lépe porod, šestinedělí a celé mateřství.

Naučte se šetřit svoji energii. Odpočívejte, užívejte si své oblíbené činnosti a věnujte se partnerovi. Uvidíte, že pak vás těhotenství a narození miminka v žádném případě nezaskočí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jste připravená na těhotenství a roli maminky?