Menu
JenProTěhotné.cz
Jak zvládnout těhotenství

Oznámení těhotenství. Kdy je ten nejlepší čas?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

2. 10. 2019

Čekáte miminko. To je skvělá zpráva. Jistě se o ní chcete podělit s celým světem. Kdy je ten nejlepší čas na oznámení těhotenství?

Také vám bylo řečeno, abyste kvůli pověrám neoznamovali své těhotenství příliš brzy? A zajímá vás, kdy je na to ten nejlepší čas? Někteří říkají, že hned po prvním trimestru a jiní zase, že není žádný důvod, proč to neoznámit hned.

Můžete říct klidně celému světu, že jste na testu objevila dvě čárky, nebo tu novinu zavolat nejdříve své rodině a ostatním až když je to potvrzeno i lékařem. A pak je tu ta možnost, že to zůstane jen mezi vámi a manželem až do doby, než se vám začne pod oblečením rýsovat bříško.

Pokud vás zajímá, kdy je nejlepší čas na oznámení těhotenství, je potřeba zvážit několik věcí.

Oznámení těhotenství hned v jeho počátku

Většina nastávajících maminek obvykle o svém těhotenství ostatní informuje až po prvních třech měsících, kdy rapidně klesá riziko potratu. Ale pokud to tak dlouho nevydržíte nebo nechcete, máme pro vás hned několik důvodů, proč tuto zprávu zveřejnit dřív:

Umělé oplodnění

O miminko jste se snažili už hrozně dlouho, a nakonec skončili u umělého oplodnění. Nejspíš to kolem vás všichni ví, takže pravděpodobně se s nimi chcete podělit i o tu radostnou zprávu, že se vám to povedlo.

Máte opravdu těžké ranní nevolnosti

Je dost těžké skrývat těhotenství, když máte extrémní ranní nevolnosti a zvracíte hned, co se ráno probudíte. Když to všem oznámíte, pochopí vaši kolegové, proč vám ráno trochu trvá, než začnete něco dělat a také vaše rodina vám ráda pomůže.

Chcete ukázat ultrazvukové fotografie

Máte v ruce už několik snímků z ultrazvuku a chcete se s nimi podělit se svými blízkými. Proč ne. Obvykle se první „větší“ ultrazvuk provádí kolem desátého týdne. To už je dostatečně dlouho na oznámení.

Máte obavy z cestování

Plánujete dovolenou nebo pracovní cestu? Je možné, že z nějakého důvodu budete muset cestu zrušit, protože vám hrozí určité riziko. V některých zemích je to více nebezpečné než jiné a mohla byste třeba chytit nějakou nepříjemnou nemoc, která dokáže být velmi nebezpečná v těhotenství. Právě proto třeba musíte v zaměstnání nebo jinde svůj stav oznámit, aby mohli na cestu najít někoho jiného.

Kdy je vhodné oznámit svému zaměstnavateli těhotenství?

Oznámení těhotenství po 12. týdnu

V tomto období dávají rodiče nejčastěji vědět o tom, že se jim narodí miminko. Proč?

Nižší riziko potratu

Po prvním trimestru se riziko potratu snižuje pouze na 1 až 5 %. Není tedy divu, že rodiče už se tolik nebojí o těhotenství mluvit.

Genetický screening

V tomto období už obvykle mají maminky za sebou prvotrimestrální screening, který může odhalit různé abnormality nebo problémy, jako je Downův syndrom. Jakmile je riziko minimální, rodiče se okamžitě cítí klidnější a rádi oznámí novinku o svém dítěti.

Oznámení těhotenství na poslední chvíli

To, že všechny vaše kamarádky okamžitě po zjištění těhotenství všechny kolem sebe informují o své novince, neznamená to, že to tak musíte udělat i vy.

Nemáte potřebu oznamovat to dřív

Je normální cítit se nejistě, když čekáte dítě a nejste sama. Pokud nechcete, aby se na vás více zaměřovala pozornost a dáváte přednost raději klidu, nikomu nic oznamovat nemusíte. Klidně to ostatním řekněte až na poslední chvíli.

O miminko jste už přišla

Některé ženy, které už o dítě přišly a musely podstoupit potrat, nemusí toužit oznamovat těhotenství příliš brzy a nejraději by to neoznámily vůbec. Chtějí si být naprosto jisté, že dítě je v pořádku, než někomu něco řeknou. A to je v pořádku.

Druhý genetický ultrazvuk

Po dvacátém týdnu se koná velký genetický ultrazvuk, kterým lékař kontroluje velikost miminka, jeho orgány a vývoj. Rodiče, kteří se hodně bojí různých potíží, se často chtějí držet zpátky až do tohoto testu.

10 věcí, které by měl udělat každý pár ještě před tím, než přijde dítě

Žádný správný čas neexistuje

Skrýt své těhotenství až do porodu lze jen velmi těžko. I když i to se některým maminkám povede. Ale pokud to oznamovat nechtějí, mají na to plné právo.

Pamatujte, že neexistuje žádný správný nebo nesprávný čas na oznámení těhotenství nebo dokonce nejlepší čas na takovou zprávu. Nenechte se ovlivnit zbytečným tlakem a úzkostí z toho, že se na vás někdo bude zlobit. Jednoduše to udělejte tak, jak to vyhovuje vám.

Ohodnoťte tento článek:
4,1
Právě čtete

Oznámení těhotenství. Kdy je ten nejlepší čas?