Menu
JenProTěhotné.cz
Plánování rodičovství

10 věcí, které by měl udělat každý pár ještě před tím, než přijde dítě

Martina Mádlová

Martina Mádlová

19. 6. 2019

Přemýšlíte s přítelem nebo manželem o tom, že si pořídíte miminko? Gratulujeme. Je to určitě krásné rozhodnutí. Co byste měli udělat jako první, abyste byli naprosto připraveni na dítě a mohli začít se snahou otěhotnět?

Mluvte spolu

Většina odborníků a skutečných maminek se shodne na tom, že je důležité hovořit se svým partnerem o některých problémech, které s sebou rodičovství nese. Jaké to je? Jak budete sdílet péči o dítě, práci o domov?  Máte náboženské tradice? Než se začnete hádat kvůli rozdílům v názorech na školu, kroužky apod., vychladněte. Nezapomeňte, že máte čas a možná změníte názor na mnoho z těchto otázek. Důležité je, aby páry začaly o svých prioritách mluvit, zejména před otěhotněním.

Přestaňte brát antikoncepci

Je jasné, že když chcete mít dítě, musíte přestat brát antikoncepci. Ideální je, když ji odložíte několik měsíců před tím, než se začněte oficiálně snažit. Během této doby zjistíte, jaký je váš přirozený menstruační cyklus. Také může chvíli trvat, než se vše srovná a hladina hormonů vrátí do normálu. Hlavně v případě, kdy jste brali antikoncepci několik let.

Prsa v těhotenství. Jaké změny vás čekají?

Party bez alkoholu

Dáte si rádi skleničku? Kouříte? Asi vám nemusíme říkat, že to není vhodné, pokud chcete dítě. A je celkem jedno, zda se jedná o ženu nebo muže. Jestliže si dáte skleničku jednou za čas, samozřejmě to vaši plodnost nejspíš neovlivní, ale když paříte každý týden až do rána a vypijete toho dost, můžete mít problém. Bylo prokázáno, že nadměrný příjem alkoholu narušuje plodnost a může i snížit počet spermií u mužů. Kouření cigaret dokonce i společensky, může ovlivnit kvalitu ženských vajíček a spermií – nemluvě o zvýšení rizika vrozených vad, potratu, předčasného porodu a dalších problémů. Dokonce i ženy vystavené pasivnímu kouření mají větší problémy s otěhotněním než ty, které mu vystavené nejsou. Sečteno a podtrženo: Nikdy nebyl lepší čas se překonat a přestat kouřit jednou provždy.

Vaše váha

Pokud víte, že potřebujete shodit pár kilo, je nejvyšší čas jít na to. Ne že by ženy s nadváhou měly vyloženě potíže otěhotnět, ale rozhodně vám to pomůže ke zdravějšímu těhotenství a je větší šance na porod s menším rizikem a komplikacemi. Skvělé je pilates či jóga. S tímto cvičením můžete pokračovat i po porodu.

Extrém je i druhá strana – extrémní hubenost. I tady mohou v průběhu těhotenství přijít různé potíže a některé ženy mají problémy otěhotnět.

Šetřete peníze

Samozřejmě dítě stojí peníze, ale už v těhotenství vás mohou potkat výdaje, které vás možná ani nenapadnou. Co když budete muset předčasně přestat pracovat a dostanete jen nemocenskou? Musíte si nakoupit oblečení, třeba i nové boty, vitamíny, krémy na strie apod. Když si něco dopředu našetříte i na toto období, určitě se budete cítit mnohem lépe.

Peníze na mateřské. Víte, na co máte nárok a jaké peníze dostanete?

Kyselina listová

Každá žena, která by ráda v příštích několika měsících otěhotněla, by měla zvážit pobírání kyseliny listové, které většinou nemáme z potravy dostatek. Má velmi pozitivní účinky na mozek a vývoj vašeho miminka. Dokáže snížit riziko vývojových vad až o 70 %.

Odpočívejte

Užijte si dostatek spánku se svým partnerem, dokud to jde. O víkendu se dlouze válejte v posteli a odpočívejte. V prvních měsících po porodu se vám něco takového nejspíš nepovede, pokud nebudete mít extrémně spavé a hodné dítě, které nebude bolet bříško. A zmínit musíme i konec těhotenství, když už se s kvalitním spánkem také můžete rozloučit. S velkým břichem se špatně přetáčí, často musíte chodit na záchod, na zádech se vám hůř dýchá nebo vás bolí, občas tvrdne břicho a vaše miminko uprostřed noci tancuje rock.

Odstraňte stres

Některé výzkumy prokazují, že příliš vysoká úroveň stresu může narušit vaši schopnost otěhotnět. Pokud jste ve stresu a zároveň těhotná, může tento stav zase uškodit miminku v děloze. Udělejte u sebe emocionální kontrolu a ujistěte se, že se cítíte klidně a jste připraveni na další fázi života. Zjistěte, co vám pomůže se nejlépe uvolnit. Možná je to popíjení čaje, pozorování starých epizod seriálu Přátelé, dlouhé procházky, jóga nebo schůzky s nejlepší kamarádkou. Je úplně jedno, co si vyberete. Důležité je, aby to fungovalo a pomáhalo. Také paní deníku pomáhá odbourat stres a cítit se optimističtěji. Dokonce to dokazuje i pár studií.

 

Vyšetření cervikálního hlenu – naučte se jeho fáze a poznáte své tělo

Přestaňte nakupovat oblečení

Na nějaký čas v těhotenství vyrostete z úzkých kalhot a krátkých triček, nebudou vám vaše podprsenky, kalhoty, svetříky. Takže cokoliv, co si teď koupíte ve své velikosti XS, budete mít na sobě jen chvíli. Je tedy zbytečné teď nakupovat nové oblečení, protože nevíte, zda se do stejné velikosti časem vrátíte. Možná bude užitečnější, když se raději vrhnete na nákupy těhotenského oblečení. To se totiž hodí i na nošení po porodu, minimálně v šestinedělí.

Udělejte si radost

I když je těhotenství i rodičovství krásné, přesto se ve vašem životě všechno změní. Už nebudete jen vy dva, ale tři. Proto si užívejte všechny chvíle ve dvou. Užívejte si jako na líbánkách. Foťte se, natáčejte, choďte na místa, kde jste se potkali a vše co vám váš vztah připomíná. Je to takový magický čas jen o vás dvou. Navíc všechny vzpomínky, které zdokumentujete, si jednou budete moci prohlížet se svými dětmi. Budou se divit, jaký byl váš život před tím, než přišly na svět.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

10 věcí, které by měl udělat každý pár ještě před tím, než přijde dítě