Menu
JenProTěhotné.cz
Výživa v těhotenství

Jak moc ovlivňuje prvních 1000 dní od početí vaše dítě?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

3. 10. 2019

Základ pro zdraví dítěte začíná už v děloze při jeho vyvinu a pokračuje v raném dětství. Jak dokáže ovlivnit „prvních 1000 dnů“ v životě dítěte jeho duševní i fyzickou pohodu?

Dosažení dobrého duševního a fyzického zdraví je celoživotní prací na plný úvazek. Ale věděli jste, že prvních tisíc dnů života člověka, které sahají od početí až po jeho dva roky, jsou pro vývoj mozku, těla, metabolismu a imunitního systému ty nejdůležitější? Právě s tímto obdobím se často pojí řada zdravotních problémů, pokud se něco podcení (od obezity až po nedostatečný růst). Co byste o tomto, tak důležitém čase, měli vědět?

Proč právě 1000 dnů?

Podle mnoha odborníků patřící do neziskové organizace 1000 dnů, obsahuje mozek dítěte již ve 24. týdnu těhotenství deset miliard buněk. A tyto buňky jsou výrazně ovlivněné výživou matky. Pokud nemá dostatečný přísun kalorií a živin, nemůže mozek miminka fungovat správně, což může vést k vývojovým vadám a možnému opožděnému vývoji.

Mozek dítěte se vyvíjí i po jeho narození a výrazně hlavně během prvních několika let života. V prvním roce se vytváří až 700 nervových spojení za sekundu a ve věku dvou let už dosahuje 80 % velikosti dospělého mozku. A významnou roli opět hraje výživa, kterou dítě dostává. Na té zjevně stojí a padá opravdu mnoho. Je to totiž palivo pro zdravý vývoj a růst mozku. Jakmile se mu nedostává, vede to k zakrnění a menší prosperitě. To se pak podepisuje na funkci mozku, IQ a imunitním systému.

Na druhou stranu není vhodné ani nic přehánět. Pokud během prvních 1000 dnů života přichází nadměrná výživa, a ještě k tomu složená z nezdravých potravin, je velmi pravděpodobné, že do budoucna dítě čekají problémy s hmotností, se srdcem, cukrovou apod.

Sacharidy v těhotenství: co o nich potřebujete vědět?

Správná výživa během prvních 1000 dnů

Rodiče hrají velice důležitou roli ve výživě svého dítěte. Pro optimální zdraví potřebují děti dostatek všech živin, v děloze i v raném dětství. Co by měly děti v začátku svého života jíst?

  • Železo: každé miminko se narodí s určitou zásobou železa, kterou přirozeně vyčerpá během první šesti měsíců. Proto je důležité na to myslet. Asi jedno z deseti dětí nedostává dostatek, a to může vést k podrážděnosti, zhoršenému sociálnímu chování, poruchám učení, depresi a dalším potížím. Proto je důležité zaměřit se na železo již v těhotenství a pokračovat minimálně do dvou let věku dítěte.
  • Jód: životně důležitý prvek pro vývoj mozku. Jeho nedostatek by funkci mozku mohl narušit.
  • Kyselina listová (folát): nezbytná pro mozek a míchu. Je klíčovou živinou během těhotenství i po narození. Zdroje zahrnují listovou zeleninu, některé ovoce, zrna a prenatální vitamíny.
  • Vápník: velmi důležitý pro dětské kosti. Podporuje také zdravé zuby, nervy, svaly a funkci srážení krve.
  • Omega-3 mastné kyseliny a vitamín A: další nezbytné složky potravy, bez kterých se neobjedete. Podporují zdraví a imunity mozku i celého těla.
  • Další živiny: potřebné jsou i další živiny (vitamín B12, vitamín B6, vitamín D, vitamín K, selen, měď, zinek, bílkoviny a další).

Návyk na zdravá jídla

Miminka se na čokoládový dort nenaučí hned v děloze. Výchozí a chuťové preference nastavujeme my, rodiče. Protože je tak důležité hned v začátcích života představit dítěti nejrůznější zdravá jídla. Může to trvat nějaký čas, než se dítě přizpůsobí nové chuti, ale vyplatí se to. Čím více příchutí vaše dítě ochutná, tím menší je pravděpodobnost, že se z něj stane vybíravý jedlík.

Jak podpořit mozek dítěte ještě v těhotenství? Jezte ořechy!

Jakým potravinám se vyhýbat?

Aby se předešlo obezitě a problémům s tím spojených, je vhodné se vyhýbat během těhotenství a kojení potravinách, které obsahují přidaný cukr. Vyvarujte se i přebytečnému sodíku, průmyslově zpracovanému masu a různým jiným nekvalitním potravinám. Čtěte pečlivě etikety a hlídejte si, co jíte.

Co nejíst v těhotenství? Rizikem je hlavně syrové maso a nepasterizované mléko

Jak správě během těhotenství a kojení jíst?

Jak dostat k dítěti dostatek živin během prvních 1000 dnů? Prvním krokem je jíst rozmanitou, výživnou a kompletní stravu během těhotenství. Po porodu je pak velmi důležité hlavně kojení, protože mateřské mléko podporuje vývoj mozku a je spojeno s vyšší inteligencí, skóre IQ a schopnostmi motorických funkcí, také se sníženým rizikem alergií, ekzémů, žaludečních potíží, SIDS a některých virů. Po ukončení kojení nastupuje na řadu zdravé jídlo a přírodní ingredience na talíři dětí i dospělých.

Při řádném výzkumu a informovaném rodičovství dáte svému dítěti vše, co od svého početí až po první roky života nezbytně potřebuje a připravíte mu tím zdravý základ do budoucího života.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak moc ovlivňuje prvních 1000 dní od početí vaše dítě?