Menu
JenProTěhotné.cz
Výživa v těhotenství

Jak podpořit mozek dítěte ještě v těhotenství? Jezte ořechy!

Martina Mádlová

Martina Mádlová

19. 9. 2019

Každá nastávající maminka chce mít zdravé, šikovné a chytré dítě. Podle nové studie můžete, minimálně to poslední, ovlivnit už v jeho prenatálním věku. Stačí jíst pravidelně ořechy a podpoříte vývoj jeho mozku.

Během výzkumu odborníci zjistili, že míra pozornosti, paměť a kognitivní funkce jsou vyšší u dětí, jejíchž matky během prvního trimestru těhotenství jedly často oříšky. Analýzu provedli u více než 2200 těhotných žen a jejich dětech ve Španělsku. Výsledek hovořil jasně a potvrdil souvislost mezi stravou matek bohatou na ořechy a zlepšeným neuropsychologickým vývojem u dítěte.

Posilování mozku už v prenatálním věku

Neuropsychologický vývoj dětí byl hodnocen pomocí několika mezinárodně validovaných standardních testů 18 měsíců, 5 let a 8 let po narození dětí.

Vědkyně a autorka studie Barcelonského institutu globálního zdraví, Florence Gignac uvedla: „Toto je první studie, která prozkoumala možné přínosy konzumace ořechu během těhotenství pro dlouhodobý vývoj dítěte. Mozek prochází během těhotenství celou řadou složitých procesů, což znamená, že výživa matek je určujícím faktorem vývoje mozku plodu a může mít dlouhodobé účinky.“

Ve studii byly zohledněné následující ořechy: vlašské, mandle, arašídy, piniové a lískové oříšky. Vědci se domnívají, že pozorované příznivé účinky mohou být způsobeny skutečností, že ořechy dodávají poměrně hodně kyseliny listové, a hlavně esenciální mastné kyseliny, jako je omega-3 a omega-6. Tyto složky mají tendenci hromadit se v nervové tkáni, především ve frontálních oblastech mozku. Tyto oblasti pak ovlivňují paměť a výkonné funkce.

Strava v těhotenství ovlivňuje riziko preeklampsie. Na co se v jídelníčku zaměřit?

Kolik ořechů sníst?

Přínosy popsané ve studii byly pozorovány ve skupině maminek, které uváděly nejvyšší spotřebu ořechů. Týdně snědly asi tři porce o třiceti gramech. To je o něco nižší než průměrná týdenní spotřeba doporučená v průvodci zdravým stravováním. Španělsko je celkově poměrně velkým konzumentem ořechů. Oproti evropskému průměru je tu odhadovaná spotřeba až dvojnásobná.

Studie také analyzovala spotřebu ořechů u nastávajících maminek během třetího trimestru, ale v tomto případě nebyla nalezena žádná souvislost ani vazba na zlepšený neuropsychologický vývoj.

Vědci uvedli, že se domnívají, že by to mohlo být proto, že rytmus vývoje miminka se během těhotenství liší. Existují období, kdy je jeho vývoj mnohem citlivější na stravu matky než jindy.

V souvislosti se zmíněnou studií však dodávají, že se jedná teprve o první takovou, která tento účinek zkoumá a s výsledky se proto musí zacházet opatrně. Je důležité, aby vznikly ještě další studie, které výsledek potvrdí či vyvrátí.

Ať je to jakkoliv, ořechy prospívají zdraví ve více faktorech, a to je všeobecně známé. Takže když si je během těhotenství dopřejete o něco častěji, určitě si tím neuškodíte.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak podpořit mozek dítěte ještě v těhotenství? Jezte ořechy!