Menu
JenProTěhotné.cz
Plánování rodičovství

Oplození vajíčka. Lze pozitivně ovlivnit cestu spermií k vajíčku?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

31. 8. 2019

Lidé, kteří touží po miminku, obvykle k početí přistupují naprosto spontánně, tedy až do chvíle, než se neúspěšné pokusy prodlužují. Pak začnou často využívat nejrůznější rady, jak svému snažení pomoci. Zejména ženy bývají ve zkoušení všech možných metod opravdové přebornice. Může vám něco opravdu pomoci?

Z principu chování spermií po pohlavním styku je jasné, že když je penis dostatečně zasunut v běžných polohách, dostává se sperma do zadní klenby pochvy a odsud pak dál.

Cesta spermií k vajíčku je daleká

Spermie musí k vajíčku urazit cestu asi 4000x delší, než je jejich vlastní délka. Oproti vajíčku se pohybují silou svého bičíku. Ty nejrychlejší urazí potřebnou vzdálenost za hodinu až pět hodin. Vajíčko spermie dokáží oplodnit asi 22 až 24 hodin po ejakulaci, takže umí i chvíli u ústí vejcovodu počkat. Existují výjimečné případy, kdy došlo k oplodnění po 48 hodinách.

Jak často máte mít sex, když toužíte po dítěti?

Jen ty nejlepší dojdou cíle

Každá spermie si vytvoří poměrně velkou zásobu energie již v procesu zrání v nadvarleti a další část pravděpodobně sbírá ještě i po cestě. Dokonce je prokázáno, že spermie na cestě k vajíčku odpočívají v záhybech děložní sliznice. V době ovulace se ve sliznici aktivují buňky, které mají později vyživovat oplozené vajíčko do chvíle, než se vytvoří placenta. Buňky vylučují sacharidy a tuky. Ty jsou základním pohonným palivem pro bičíky spermií.

I když se po ejakulaci dostane do pochvy přes 250 miliónů spermií, kyselé prostředí pochvy, imunitní reakce, vyčerpání vlastních energetických zásob apod. způsobí, že do ústí vejcovodu se dostane už jen něco přes 1000 spermií. To už je docela velký rozdíl. Dovnitř vejcovodu pak už pronikne jen kolem stovky spermií. Pokud vajíčko ve vejcovodu není, spermiím postupně dochází energetické zásoby a jejich schopnost oplodnění klesá. Když se ovšem dostanou blízko vajíčka, začne si je přitahovat k sobě.

V hlavičce spermie se nachází jádro s genetickým materiálem, které se musí dostat do buňky vajíčka. Jakmile se spermie dostane ke stěně vajíčka, začne se chovat jinak. Má totiž místo, kudy může proniknout dovnitř a vajíčko ji na toto místo samo směřuje. Když se k němu přiblíží, uvolňuje hlavová čepička speciální enzym způsobující otevření vstupního místa. Hlavička spermie vnikne dovnitř a zbaví se bičíku.

Vajíčko zničí ostatní spermie

Jakmile se dostane spermie do vajíčka, začne se jeho buněčná membrána chovat úplně jinak a nekompromisně všechny ostatní spermie ze svého povrchu odvrhne. Lékaři si myslí, že od tohoto okamžiku se aktivují mechanismy, které rychleji likvidují doposud živé spermie.

Je možné nějak podpořit přesun spermií k vajíčku?

Z lékařského hlediska záleží hlavně na tom, zda k ejakulaci došlo ve správné hloubce pochvy, aby se měly spermie čas dostat do zadní klenby. Nejideálnější je poloha na zádech, kdy směřuje pochva šikmo dolů. Pravděpodobnost oplození zvýšíte, když hned po styku nebudete vstávat a utíkat do koupelny. V klidu ležte a dopřejte spermiím možnost vycestovat do cervikálního kanálu.

Poměrně extrémní příklad je stojka, ke které se mnoho žen po styku uchyluje ve snaze udržet spermie v pochvě a umožnit jim snazší cestu k vajíčku. Podle odborníků to ale nemá příliš smysl, protože se tak úhel pochvy změní jen nepodstatně.

Často se v diskuzích zmiňuje i tzv. prstíková metoda a určitá část žen je přesvědčena o tom, že jim pomohla k otěhotnění, když vše ostatní selhalo. Probíhá tak, že byste si po styku měla podložit zadeček a svými prsty pomoci spermatu, aby se dostalo až k děložnímu čípku. Jak to vyjádřila jedna z maminek: „Byla bych pro dítě snědla i žížalu a tohle je proti tomu nic.“

Některé páry také používají jako přírodní lubrikant bílý jogurt kvůli větším šancím na početí. Někdy se v doporučeních objevuje i olivový olej či vaječný bílek oddělený od žloutku.

Muži by neměli odkládat rodinu. I jim tikají biologické hodiny

Odstraní spermie mytí?

Běžné mytí spermie, které už jsou v zadní poševní klenbě nebo v cervikálním kanálu, neodstraní. To by muselo dojít k vysokému výplachu pochvy. Jsou ovšem hodně citlivé na různé chemické látky, dezinfekční prostředky, kyseliny a další. Když jsou v pochvě přítomny při ejakulaci nebo se tam dostanou hned po ní, mohly by takové látky spermie zničit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Oplození vajíčka. Lze pozitivně ovlivnit cestu spermií k vajíčku?