Menu
JenProTěhotné.cz
Plánování rodičovství

Muži by neměli odkládat rodinu. I jim tikají biologické hodiny

Martina Mádlová

Martina Mádlová

14. 8. 2019

Výsledky z nových průzkumů hovoří jasně. Plodnost mužů a s tím související možné komplikace pro dítě s věkem rostou. Ženy si dobře uvědomují, že jejich biologické hodiny nebudou fungovat věčně. Ale co muži?

Mick Jagger měl 73 let, když se jemu a jeho 29leté manželce narodilo osmé dítě, Rupert Murdoch 72 let, když přišel na svět šestý potomek a v kolika letech měl svou třetí a čtvrtou dceru náš Karel Gott víme také. Znamená to, že muži mohou plodit donekonečna a klidně i v sedmdesáti nebo osmdesáti letech? V podstatě ano. Je tam ale také jedno velké ale.

I muži musí řešit svůj věk

Výzkumy provedené na Rutgers Universitě naznačují, že by měli muži plánovat svou rodinu mnohem dříve, než si možná myslí. Výsledky ukazují, že mužům nad 45 let klesá plodnost. Také mohou své partnerky vystavit většímu riziku zvýšených těhotenských komplikací, jako je gestační diabetes, preeklampsie a další.

Bylo zjištěno, že u dětí narozených starším otcům se zvyšuje riziko předčasného porodu, úmrtí miminka ještě v děloze, nízkého Apgar skóre i nižší porodní hmotnosti. Častěji se u takových dětí objevují vrozené vady (srdeční choroby nebo rozštěp patra. Jak děti rostly, zjistili lékaři, že se u nich ve větší míře objevuje rakovina v dětském věku, různé psychické a kognitivní poruchy nebo autismus. Také se zvyšuje pravděpodobnost vzniku schizofrenie u starších otců. U mužů mladších 25 je šance na rozvoj nějaké zmíněné nemoci 1:141, nad 50 let je to pak 1:47.

Těhotenství po čtyřicítce. Znáte všechna rizika?

Neodkládejte s partnerem rodinu

Mezi reprodukčním stárnutím mužů a žen prý neexistuje podobnost. Ženy projdou menopauzou, a pak už otěhotnět nemohou. Muži naopak mají reprodukční schopnost prakticky neomezenou, i když s přibývajícím věkem se postupně snižuje.

Přesto lékaři mužům doporučují, aby měli děti raději dříve než později. Problémy jsou statisticky zřejmé a po 45 roce věku už hrozí vzácné komplikace u dětí mnohem více.

Na rozdíl od žen, které se narodí už s hotovým počtem vajíček, mužům se sperma tvoří po celý život. Proto pak můžeme vidět leckterého šedesátníka, jak vede za ručičku malé dítě a není to jeho dědeček. Jak muži stárnou, klesá počet spermií i objem spermatu, také pohyblivost spermií je nižší.

Pokud je muž zdravý, může být plodný klidně do svým sedmdesáti let a víc, ale samozřejmě už bývá větší problém ženu vůbec oplodnit a miminko je mnohem více ohroženo, než když je zplodí mladší muž. „Biologické hodiny“ nejsou u mužů tolik důležité jako u žen, ale je jisté, že plodnost šedesátiletého muže je jiná než u třicetiletého.

Na druhou stranu je nutné říci, že mít rodinu brzy není vždy úplně reálné. Mladí lidé si chtějí nejdříve trochu užít života, a hlavně zajistit sebe i svou budoucí rodinu tak, aby v budoucnu nestrádali, a to se jen těžko zvládne do 25 let. Otázkou pak zůstává, jestli raději počkat s kariérou nebo s dětmi. Protože kdo čeká až příliš dlouhou, může najednou zjistit, že jeho hodiny jsou už vypnuté a nedá se s tím nic dělat.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Muži by neměli odkládat rodinu. I jim tikají biologické hodiny