×
JenProTěhotné.cz

Těhotenství po čtyřicítce. Znáte všechna rizika?

Těhotenství po čtyřicítce

Čtyřicítka se šmahem přiblížila a vy jste zatoužila po dítěti. Možná už vám ti starší odrostli a ráda byste si ještě jednou užila miminka nebo jste dosud nepotkala toho pravého, s kým byste si rodinu dovedla přestavit, ale nyní se konečně blýská na lepší časy. Jak moc může být rizikové těhotenství po čtyřicítce? A co vás čeká?

Mnoho žen dnes mateřství odsouvá z nejrůznějších důvodů. Mnohé dokončují různé vysokoškolské tituly, budují kariéru nebo najdou svého partnera až později. Proto se také zvyšuje počet žen, které mají své první dítě až po 35 roce. Se zvyšujícím se věkem ale také roste riziko některých onemocnění i potíží se samotným těhotenstvím.

Jaké testy a vyšetření vás čekají?

Se zvyšujícím se věkem ženy klesá počet vajíček a možnost otěhotnět. Zároveň se snižuje i schopnost oplozeného vajíčka zahnízdit v děloze. Těhotné ženy nad 35 let a výše absolvují ve 13. týdnu ultrazvukový screening NT a biochemický screening, který pomůže odhalit případný Downův syndrom nebo jiné vady.  Tento test má velkou výhodu ve vysoké spolehlivosti a nese s sebou minimální riziko. Velice důležitou součástí testů je měření tloušťky nuchálního projasnění NT. Pomocí ultrazvuku lékař změří nahromadění tekutiny v podkoží v oblasti krku miminka. Tato tekutina se ukazuje právě jako oné projasnění. Když je 3 mm a více, mohlo by se jednat o vývojovou vadu.

Nad 35 let je také ženám doporučena aminocentéza nebo lidově řečeno odběr plodové vody. Toto vyšetření dokáže odhalit vrozené vady plodu. Plodová voda je odebrána pomocí tenké jednorázové jehly přes bříško těhotné ženy. Vyšetření má takřka stoprocentní spolehlivost. Je s ním ale spojené i určité riziko potratu, byť minimální.

O osudu těhotenství nerozhoduje jen stáří a genetická výbava matky. Velkou úlohu hraje i otec. U mužů po čtyřicátém pátém roce věku roste počet abnormálních spermií a s tím souvisí i riziko abnormální vývoje či vrozené vývojové vady miminka.

Screening v těhotenství. Co vás všechno čeká?

Těhotenství po čtyřicítce a větší riziko vývojových vad

S přibývajícím věkem se mění i kvalita vajíček, protože během života je žena vystavena mnoha škodlivým vlivům. To vše má vliv na poškození genetické výbavy, a právě proto se častěji mohou objevovat vrozené chromozomální vady.  A nejen ty. Roste i riziko vzniku preeklampsie, gestačního diabetu, předčasného porodu, problémů s placentou nebo dokonce potratu.

Autismus u dětí. Jak se projevuje a mění v průběhu věku

Často se vedou dohady i o autismu. Tam ale není prokázána žádná souvislost mezi věkem matky a vznikem autismu. Mírně zvýšené riziko se uvádí u vyššího věku otců nad čtyřicet let. Jeho vznik ale ovlivňuje i celková rodinná anamnéza a další faktory. Zatím neexistuje žádný způsob, jak zjistit autismus už u miminka v děloze a v podstatě ani žádné jiné neurologické problémy.

Neinvazivní prenatální test (NIPS)

Tento test zatím mezi lidmi není ještě příliš známý, ale má rozhodně velkou budoucnost. Jedná se o nejspolehlivější a nejpřesnější screeningovou metodu prenatální diagnostiky. Ostatní metody mají svá rizika a mohou vyjít i falešně pozitivně, což nikomu na klidu nepřidá. Můžete se tak bát, že vaše dítě má Downův syndrom a ono je přitom naprosto zdravé. Než se tato skutečnost odhalí, přibude vám ze stresu pár šedivých vlasů navíc. Navíc byste musela podstoupit aminocentézu (samozřejmě jen pokud byste chtěla vědět, zda je to pravda nebo ne) či odběr choriových klků. Obojí jsou ale invazivní testy, kde existuje riziko potratu (minimální).

Zmíněný test, nazývaný také jako test Panorama, je ale mnohem jednodušší. Stačí odebrat krev matce a test dokáže rozlišit a porovnat volnou mateřskou DNA a DNA dítěte. Díky tomu lékaři dostanou všechny potřebné informace o genetické výbavě miminka. V porovnání s ostatními testy má velmi přesné výsledky v porovnání s ostatními metodami a dá se provést už v devátém týdnu těhotenství. V případě těhotných žen nad 40 let by to mohla být skvělá volba. Jednu nevýhodu ale má a tou je cena. Stojí více než deset tisíc korun a pojišťovna ho neproplácí.

Genetické testy v těhotenství. Co vše lze zjistit a kdy si raději připlatit?

Neodkládejte mateřství zbytečně

Odkládat těhotenství by neměly hlavně ženy, které mají nějaký zdravotní problém. Když jim lékaři povolí snažit se o dítě, neměly by nic odkládat, protože v tu chvíli rozhodně není důležitější kariéra nebo tituly. Jsou to hlavně ženy s diabetem, onemocněním ledvin, jater, problémy s krevním oběhem, štítnou žlázou a další.

Pamatujte také na to, že nejde jen o zdravotní problémy a rizika s tím spojená. Po čtyřicítce se už blíží pomalu klimaktérium, objevují se různé zdravotní neduhy. Žena by si také měla promyslet, zda na všechno bude mít dostatek síly i nervů. Dítě nezůstane navždy miminkem, ale poroste a s tím porostou i starosti a péče o něj. Dokážete zvládnout celou domácnost a starat se o puberťáka? Dopřejte mu jeho koníčky a sportovní zájmy?

Nelze ale zmiňovat jen negativa. Je tu totiž i mnoho pozitiv těhotenství po čtyřicítce. Takové maminky už mají víc zkušeností, něco zažily a umí si poradit takřka v každé situaci. Také už dokáží stát za svými názory a nenechají si jen tak něco vnutit. Často nejsou ani tak nervózní a mateřství si mnohem více užívají.

Na závěr lze snad jen říci, že i když u zdravých žen dopadne většina těhotenství dobře a bez nějakých velkých komplikací, je určitě lepší mateřství zase až tak moc neodkládat, protože by také mohlo být pozdě.18 Komentáře Těhotenství po čtyřicítce. Znáte všechna rizika?

 1. Být matkou po čtyřicítce si neumím představit Všichni s tarneme A mít doma v padesáti desetileté predpubertalni dítě no tak to musí být pecka ! Ženy v tomto věku už pak mají přechod atd nemají už většinou moc nervy na malé děti,jsou daleko více unavené než holka rodící ve dvaceti atd atd atd A ta která tvrdí jak vše báječně zvládá,tak prostě kecá !

  • Nemohu s Vámi souhlasit. První dítě jsem měla v 27 ( problémy v těhotenství, těžký porod, dítě stále nemocné). Proto jsem druhé mateřství odkládala a znovu rodila až ve 40( krásné těhotenství i porod). Teď je mi 49 a cítím se mladší. Já i dítě naprostá pohoda.Děti (první už 21) mají jednoho tatínka 46.všechno je to individuální…

  • A představte si,že to zvládám a nekecám.První dítě ve dvaceti,druhé ve dvaadvaceti,a třetí ve čtyřiceti dvou.Těhotenství bez jakéhokoliv problému,nejpohodovější z těch tří,vzhledem k tomu,že jsem sportovala,a měla celý život fyzicky náročnou práci,tak vše v pohodě,na rozdíl od některých 25letých matek,které už před těhotenstvím byly obézní,a nikdy se pořádně nehýbaly,nejsou schopny stačit ani tříletému dítěti na dětském hřišti.Moje dcera od malička jezdí na kole,bruslí,od šesti plave,loni zvládla lyže,dělala atletiku,věnuje se kolektivním sportům.A co dělá většina dětí těch “mladých” maminek?Sedí u počítačů a mobilů,ve třídě u dcery jen pár dětí sportuje,a je to skoro v každé třídě,někoho přimět k pohybu je nadlidský úkol,stačí se zeptat tělocvikářů.Já jsem šťastná,že mám tak všestrannou,a šikovnou dceru,a že byla u mě na prvním místě,a ne kavárny a kafíčka s kamarádkama.Dnes některé ženy v 45 letech mají lepší kondici než 20leté,a nejen kondici.Vše je individuální,jestli nemáte vy nervy na maé děti,neznamená to,že je to pravidlem.Pěkný podvečer.

  • Je mi 43 a jsem potřetí těhotná, mám 11-ti letou dceru a 2-letého synka. Fyzicky i psychicky jsem na tom stejně, ne-li lépe, než třicítky kolem mne. Svého synka jsem kojila do dvou let, mladší maminy kolem mne to vzdávají do roku dítěte…nezvládají psychicky ani fyzicky. Nic mě nikam nehoní, pracovala jsem hodně a ráda, také cestovala, nyní jsem finančně zajištěná, nemám pocit, že mi něco mateřstvím utíká. Naopak jsem se v něm našla, jsem s dětmi ráda doma. Nehodnoťte globálně všechny ženy podle sebe, prosím. To, co Vy byste nevzládla, pro někoho není prostě problém, naopak radost a přínos. A hloupé předsudky o starší matce na třídních schůzkách??? Opravdu je důležitější, jak stará je máma, než to, jaké je pro své děti? Kecáte Vy a ještě k tomu hloupě, promiňte, ale to si neodpustím.

  • Nemáte pravdu. Mě měla máma ve čtyřiceti a byla skvělá… Ostatní mi ji záviděli… Vše krásně zvládala a ještě semnou měla čas blbnout. Ono to není až tak o věku. Někdo je starý ve třiceti, někdo je mladý i v padesáti nebo i později. Naše máma začala stárnout po šedesátce! Je to o povaze, hlavě i genetice… Kdo to nezná, asi to jen těžko pochopí… Já si taky ke čtyřicítce pořídila potomka. A víte čemu nerozumím? Z čeho jsou ty mladý mámy tak zničený…

  • Tak to mám přesně já 🙂 Je mi 51 let a mám 10letou dceru. Jinak mám děti ve věku 31, 17, 14 let. No a ta moje nejmladší to je takový můj mazlíček. Jsem moc spokojená.

  • Rodila jsem treti dite ve 42 letech cisarskym rezem a v porodnici se mnou byla vetsina holek do 30 let. Na rovinu, byla jsem tem nejvitalnejsi z rodicek, nestezovala jsem si ani nehekala. Naopak mladsi rocniky se predvedly, ze mi chvilema bylo personalu lito. Pokud zena neni vylozene vazne nemocna, vse je o stavu mysli a pristupu k zivotu. Ja osobne si treti dite “po 40” uzivam nejvic..neresim zbytecnosti, staram se o sebe a jsem nejvic v pohode, co jsem kdy byla….takze za me jen vrele doporucuji 🙂

 2. V článku je bohužel celá řada “polopravd” a některé informace jsou zavádějící.
  např:
  1) “Těhotné ženy nad 35 let a výše absolvují ve 13. týdnu ultrazvukový screening NT a biochemický screening….” V ČR se tzv kombinovaný screening (Ultrazvuk + biochemie) v 1.trimestru těhotenství provádí všem ženám, nejen těm nad 35 let

  2) NIPT (nikolv “NIPS”) a zcela správně by měl být nazýván cfDNA
  “Jedná se o nejspolehlivější a nejpřesnější screeningovou metodu prenatální diagnostiky” – v odborných kruzích se ví, že se jedná o skvělý screeningový tet Downova syndromu. Řadu jiných komplikací nepokrývá vůbec a u některých jiných aneuploidií může být výsledek zavádějící.

  3) “Zmíněný test, nazývaný také jako test Panorama…” – NIPT testy poskytuje řada firem po různými názvy. Test Panorama je pouze jedním z nich a skoro to zde vypadá, jako reklama.

  Článek nekritizuji, snažil se o shrnutí faktů, ale pro ty, kteří by ho chtěli brát velmi vážně, doporučuji nastudovat podrobnější informace z jiných zdrojů.

 3. Mám dospělou dceru a druhé dítě jsem měla přirozenou cestou ve 45 letech, syn ma nyní sedm, mne i manželovi je 52 let. Bydlí s námi i babička, jseme tedy s dcerou 4 dospěli v domě na jedno dítě, které má nádherné dětství. Ja i manžel vypadáme dle okolí velmi mladé a hlavně v pohodě. V těhotenství jsme chodila do práce, testy byly všechny negativní, rozbor krve měl výsledky jako u 25 ti létě ženy dle sdělení lékařů. Takže je to hlavně o úplně a pohodové rodině. Se synem sportujeme, umí lyzovat, jezdit na kole a rad leze po skalách. Když vidím ty mladé matky vysedat s kočárkem a s cigaretou v ruce v kavárnách, myslím si o tom své.

 4. Všem maminkám zde moc a moc gratuluji k dětičkám ! Blíží se mi 40tka a s manželem bychom si už mnoho let druhé mimčo moc přáli ( doma máme skoro 10-ti letého puberťáka ), ale zatím nám nebylo přáno….často si říkám, zda už není pozdě, ale vy mi dáváte naději, že pozdě není a není důvod to vzdávat, děkuji vám dámy 🙂

 5. Mám dva dospělé syny z předchozího manželství ,je mi43a s přítelem máme 4 měsíčního syna . Je to naše zlatíčko.

 6. Souhlasím,první syn ve 22 druhý ve 26 a třetí ve 38 a úplně v poho,paní je nějaká zapšklá.

 7. A já jsem taky proti – nehodlám celý svůj život obětovat dětem. Jsem ráda, že jsou už velké a já(ještě než mi přijdou nějaké zdravotní problémy) si můžu těch pár let ještě užít. A navíc jsem z oboru, takže dobře vím, že riziko starších matek je mnohem větší a ty se tady určitě se svými problémy chlubit nebudou…. Toť můj názor. Hezký den

 8. Ahoj,Ivana. Je mi 42 a mám 2 kluky. Jeden puberťák, druhý dospělí. Sama bych už třetí nechtěla, ale je to moje rozhodnutí. Mám po 20 letech výchovy svůj klid. Ale rozhodně neodsuzují tyto maminy. Pokud se na to cítí, je to v pořádku. A věřím, že si to mateřství užijí se vším všudy.

 9. Já bych to to normálně zakázala, ve 40ti rodit je šílený a chudáci pak ty děti, když v pubertě mají takhle starý rodiče. Ve školce na ně volají – babička s dědou jsou tady a ejhle, ona maminka s tatínkem. Jelikož jsou starý a unavený, nemají na děti nervy a odkládají je k počítačům nebo starším sourozencům. A jasně, ony si to neuvědomují, takže tady budou vykřikovat jak je to báječný mít v 50ti malý dítě.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*