Menu
JenProTěhotné.cz
Plánování rodičovství

Jak často máte mít sex, když toužíte po dítěti?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

11. 8. 2019

Máte pocit, že se musíte milovat alespoň třikrát denně, když chcete mít dítě? Je to přesně naopak. Vůbec není potřeba se strhat. Má to naopak spíš opačný efekt. Když se vám miminko nedaří, nejspíš to nebude ve frekvenci pohlavních styků, ale problém je někde jinde. Přesto si můžete nejoptimálnější dobu pro sex naplánovat. Jak na to?

Pro oplození je důležitá především kvalita spermií a ne kvantita. S příliš dlouhým odstupem mezi ejakulacemi se kvalita spíše zhoršuje. Když má muž sex až příliš často, klesá zase počet spermií, i když stále by jich mělo být u zdravého muže dost k normálnímu početí.

Poznejte svou ovulaci

Každý měsíc dochází u ženy k ovulaci, kdy hormony z mozku stimulují vaječníky, aby uvolnily vajíčko. Obvykle k tomu dochází kolem dvanáctého dne menstruačního cyklu. První den cyklu se označuje den začátku menstruačního krvácení. Když dojde k ovulaci, vajíčko čeká na oplození a to obvykle 24 hodin až 72 hodin. Takže na otěhotnění máte jen pár dní v měsíci.

Tělo na ovulaci poměrně průkazně reaguje, a když se žena opravdu hlídá, dokáže toto období poměrně snadno odhalit. Prvním příznakem je mírné zvýšení teploty, ke kterému díky hormonům dochází. Zvyšuje se o 0,5 až 1,6 stupňů. Tato metoda ale vyžaduje sledování alespoň několik měsíců.

Nárůst hormonů ovlivňuje i hlen, který obklopuje děložní hrdlo. Najednou se ho tvoří mnohem více a mění i svou strukturu. Je řidší, kluzký a skoro průhledný, trošku jako vaječný bílek.

Ovulaci výrazně ovlivňují vnější faktory (stres, nemoci, cvičení apod.). Snadno tak dojde k tomu, že přijde úplně jindy než v půlce cyklu. V takovém případě by vám mohly pomoci tzv. ovulační testy, které dokáží poměrně přesně určit ideální čas pro početí.

Vyšetření ovulace. Jak zjistit, kdy máte své plodné dny?

Kdy mít sex, abyste otěhotněla?

Pokud víte, kdy máte ovulaci, je to jednoduché. Milujte se nejlépe pár dnů před ní i při ní. Spermie mohou přežít v pochvě až 5 dnů a dokáží docestovat k vajíčku i později. Rozhodně nemusíte před ovulací sex vynechávat, i když se to dříve radilo. Spermií bude i tak dost, protože k oplození vajíčka jich není potřeba zase tak velké množství. Pokud máte strach, milujte se prostě každý druhý den mezi desátým a osmnáctým dnem menstruačního cyklu a určitě ten správný den neminete.

Vyšetření cervikálního hlenu – naučte se jeho fáze a poznáte své tělo

I když však vše ideálně pohlídáte, neznamená to, že uspějete hned. Příroda je mocná čarodějka. Často čím víc něco člověk chce, tím více se mu to nedaří, i když na první pohled vypadá vše v naprostém pořádku.

Proto je nejlepší, abyste přestala tlačit na svého muže, nestresovala se, zvolnila tempo a našla si i jinou zábavu než jen myšlenky na dítě.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak často máte mít sex, když toužíte po dítěti?