Vzácná bylinka skrývající se pod názvem alchemilka, deštníček, nebeská rosa či bylinka Panny Marie. V antice byl považován dokonce za posvátný. Jeho list připomíná ženskou sukni a ženské problémy působí skutečně zázračně. Lze používat kontryhel v těhotenství?
Rostlina, která roste na vlhkých loukách a pastvinách, u lesů a cest. Působí pozitivně hlavně na ženské potíže. Mimo kontryhelu mezi takové bylinky patří i řebříček, šalvěj, heřmánek, hluchavka či mateřídouška. A s čím vám může pomoci? Je toho mnoho. Při gynekologických potížích, na harmonizaci ženských hormonů, omlazení i regeneraci. Má protizánětlivé a stahující účinky.
Kontryhel jako lék na ženské potíže
Alchemilku můžete využít prakticky kdykoliv při mnoha potížích v období dospívání, těhotenství, po porodu i při přechodu. Pomáhá při zvýšeném riziku potratů nebo při léčbě neplodnosti. Kontryhel v začátku těhotenství se užívá ve formě čaje pro posílení (raději ale až po konci prvního trimestru).
Posiluje ženské pohlavní ústrojí, hlavně dělohu a zvyšuje tak šanci na otěhotnění. Ženy pijí kontryhelový čaj na srovnání menstruace, při zánětech dělohy, kvasinkových infekcích, bolestech v podbřišku apod. Ocení ho i mladé dívky při výtoku. Při bolestivé menstruaci se pije dvakrát denně během druhé poloviny cyklu.
K léčbě se používá hlavně kvetoucí nať. Mimo účinků, které jsme popsali výše, působí příznivě i na psychiku a je vhodný pro ženy v přechodu.
Velice dobře se osvědčuje i při používání zevně na výplachy a koupele při gynekologických zánětech, hemoroidech nebo proti svědění. Úspěchy zaznamenal i při obezitě nebo cukrovce. Uklidňuje, pomáhá při nespavosti, proti průjmu, zastavuje krvácení z nosu a čistí krev. Po vytržení zubu ho můžete použít jako kloktadlo.
Ženy, které užívají pravidelně kontryhel, říkají, že neznají premenstruační syndrom a pomáhá zmírnit pocení, nervozitu.
Jak předcházet striím a které oleje pomáhají ke zvláčnění pokožky?
Kontryhel v těhotenství
Mimo první trimestr je možné kontryhel v těhotenství užívat až do porodu a také v šestinedělí. Protože přispívá ke zpevnění svalstva v podbřišku, používá se kontryhel na udržení těhotenství. Po porodu je vhodný pro lepší zavinování dělohy. Pomáhá i při vyhřeznutí dělohy nebo při tříselné kýle. Nemá vedlejší účinky, je vhodný i na dlouhodobější užívání.
Úžasná bylinka působí také proti výskytu děložních myomů. Pijte ho po dobu šesti týdnů třikrát denně a myom by se měl zmenšit. Samozřejmě je velmi důležité konzultovat vše s lékařem.
Užívání kontryhele
- Čaj: vrchovatou lžičku bylinky vložte do šálku čaje, zalijte horkou vodou a nechte asi půl minuty vylouhovat. Sceďte a pijte po doušcích až tři šálky denně
- Výluh: lžičku kontryhele spařte jedním litrem horké vody a nechte minutu vyluhovat. Sceďte.
- Koupel: 200 g kontryhele namočte na dvanáct hodin v pěti litrech vody. Zahřejte, přeceďte a přelijte do koupele. Ta by měla trvat asi dvacet minut.
- Tinktura: zalijte kontryhel dobrou pálenkou a nechte macerovat asi tři týdny, přeceďte a uchovejte v temnu.
- Olej: usušenou bylinku nebo trochu povadlou nechte macerovat v oleji a potom přecezené přelijte do tmavé láhve.
- Napářka: dejte do hrnce hrst kontryhele, přidejte další bylinky (růže, meduňka, mateřídouška, kopřiva, levandule, řebříček, sedmikráska apod.). Nechte asi deset minut převařit. Pak si sedněte nad hrnec, zabalte se od pasu dolů a napařujte se, dokud cítíte teplo z páry.
Jak kontryhel zpracovávat?
Kontryhel si můžete koupit už ve formě čaje či jako sušenou bylinku třeba v lékárně. Pokud si ji chcete nasbírat sami, je pro jeho sběr ideální čas od dubna do června. Netrhejte ho za deštivého počasí a sušte ve stínu v tenkých vrstvách, ať pořádně proschne. Dávejte ale pozor, aby nebyl přesušený, ztratil by sílu a barvu.
Prodává se i jako doplněk stravy ve formě kapslí, ale nejlepší je samozřejmě natrhaný a usušený.