Menu
JenProTěhotné.cz
Umělé oplodnění

Clostilbegyt a inseminace. Cesta k miminku bývá někdy trnitá, ale ne nemožná

Martina Mádlová

Martina Mádlová

16. 4. 2019

Když cesta k miminku nevede tou nejkratší a nejpřirozenější cestou, je potřeba malé či větší pomoci lékařů. Mluvíme zde o té nejjednodušší metodě asistované reprodukce – inseminaci. Víte, jak probíhá a co má společného lék Clostilbegyt a inseminace?

Inseminace neboli IUI se provádí v centrech asistované reprodukce ambulantně a bez anestezie. Důvodem pro provedení je porucha ovulace u ženy nebo nějaké lehčí poruchy na straně muže. Metodu doprovází hormonální stimulace ženy buď právě lékem Clostilbegyt nebo i injekčně podávanými hormony.

Co je inseminace?

Základem inseminace je příprava spermií v laboratoři, kde se zkoncentrují a pročistí. Vyberou se jen ty nejpohyblivější, které jsou pak zavedeny v katetru přímo do dělohy v době ovulace. Není to nikterak složitý výkon. Úspěšnost IUI se uvádí někde mezi 10-15 % na jeden pokus.

Kdy vám může inseminace pomoci?

 • Zhoršený spermiogramu
 • Pokud spermie nemohou proniknout děložním hrdlem
 • Absence ovulace (např. PCOS)
 • Idiopatická sterilita
 • Impotence
 • Vaginismus
 • Azoospermie (zde je nutné použít spermie dárce)

Podmínky pro IUI:

 • alespoň jeden vejcovod průchodný,
 • fungující minimálně jeden vaječník,
 • dostatečná výška děložní sliznice,
 • zdravotní způsobilost,
 • souhlas partnerů.

Těhotenství bez partnera. Chcete dítě, ale nemáte s kým? Máme pro vás pár tipů

Inseminace spermiemi partnera

V den inseminace přijde partner do reprodukčního centra, provede masturbaci a vzorek spermatu předá do laboratoře. Ze vzorku zdravotníci vyselektují ty nejrychlejší spermie. To trvá asi dvě hodiny. Pak je vzorek připraven na zákrok.

Inseminace spermiemi dárce

Když nemá muž v ejakulátu žádné spermie nebo jen velmi nekvalitní, lze použít spermie dárce ze zmraženého ejakulátu. Dárci spermií musí být zdraví, inteligentní muži do 35 let. Každý splňuje přísné podmínky pro darování. Jejich spermie se mrazí a používají se až po šesti měsících, když ani opakované testy nepotvrdí žádné pohlavně přenosné nemoci.

Hormonální jóga. Pomáhá po porodu i při umělém oplodnění

Jak vypadá průběh inseminace?

1. Hormonální stimulace

Před samotným výkonem je nutná hormonální stimulace vaječníků ženy. Základním lékem, který se v tomto případě používá, je Clostilbegyt. Mnohem dražší variantou jsou pak injekce. Abyste je mohli získat, musí úhradu takových léků napřed schválit pojišťovna. Prášky se berou dvakrát denně po jedné tabletě a injekce píchají každý den od třetího dne menstruačního cyklu.

2. Sledování růstu folikulů

Po hormonální léčbě se přistupuje ke sledování růstu folikulů. Desátý den cyklu se žena dostaví na ultrazvukové vyšetření. Při něm lékař sleduje počet a velikost folikulů ve vaječnících a zároveň i děložní sliznici. Aby byly vyhlídky na IUI co nejpříznivější, je ideální vývoj jednoho až dvou hlavních folikulů. Když jich vznikne víc, zvyšuje se riziko vícečetného těhotenství. Počet folikulů lékaři neovlivní a stejně tak ani počet uvolněných vajíček. Lékaři vám mohou nabídnout jednu možnou variantu. Spočívá v odsátí obsahu nadpočetných folikulů a ponecháním pouze dvou nebo jen jednoho z nich. V opačném případě vám nejspíš doporučí tento cyklus pokus o otěhotnění neprovádět a počkat až na další. Když měří největší folikul 18 mm a děložní sliznice alespoň 8 mm, dostanete injekci obsahující od 5000 do 10 000 jednotek lidského choriového gonadotropinu (hCG). Tak se vyvolá ovulace.

3. Samotná inseminace

Jakmile se aplikuje injekce hCG přichází na řadu inseminace. K té musí dojít 36-40 hodin poté. Ráno před provedením se dostaví muž k odběru spermatu. Při samotném výkonu se do dělohy zavede hadička z umělé hmoty (katetr). Tím se do dělohy vstříknou spermie. Pokud má partner méně spermií, doporučují lékaři dodržet před zákrokem několika denní sexuální půst. Po ní je to už naopak a sex byste měli mít každý den. Někdy se může stát, že dojde ke špinění hned po inseminaci. To je naprosto normální a nemusíte se bát.

4. Režim po inseminaci

Pokud měla žena přirozený menstruační cyklus, měla by po inseminaci užívat progesteron k podpoře funkce žlutého tělíska. Užívá se v tabletách, které se zavádějí do pochvy, ale je možné mít i na polykání. Po hormonální stimulaci byste měla brát progesteron třikrát denně jednu tabletu.

Inseminace a úspěšnost

Přesná úspěšnost se samozřejmě nedá vypočítat a je velmi individuální. Ovlivňují ji faktory ze strany ženy i muže. Při přirozeném cyklu je šance na otěhotnění kolem 7 %. Pokud je použit Clostilbegyt a indukce ovulace hCG, zvyšuje se šance na 10-13 %. Při použití folikulostimulačního hormonu (FSH) je šance ještě o něco vyšší a dosahuje až na 14-18 %.

Musíte za inseminaci platit?

Tuto metodu hradí zdravotní pojišťovna 6x za rok. Než vyrazíte do nějakého centra asistované reprodukce, ujistěte se, že má smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou. V některých centrech se ale i tak něco připlácí. IUI si můžete hradit i samostatně. Cena se pohybuje v řádech několika tisíců korun.

Clostilbegyt a inseminace

Clostilbegyt je název pro účinnou látku klomifen citrát. U nás není registrován žádný jiný přípravek se stejnou látkou. Klomifen působí tak, že navozuje ovulaci prostřednictvím zvýšení sekrece gonadotropinů z hypofýzy. Zároveň zvyšuje citlivost vaječníků na tyto hormony.

Syndrom polycystických ovárií jako častá příčina neplodnosti. Jak se projevuje a dá se léčit?

Nafouklé břicho po IUI

Některé ženy si stěžují na nafouklé břicho nebo dokonce bolest bradavek po IUI. Bolavé a nafouklé břicho mohou mít na svědomí hormony i podráždění dělohy. I když každá žena ve skrytu duše doufá, že je to doprovodná bolest zavrtávajícího se oplodněného vajíčka do dělohy, vůbec to tak být nemusí, ale není to vyloučené. Zejména tehdy, když takové bolesti trvají delší dobu. Takže neztrácejte naději až do té doby, než si uděláte těhotenský test, který vám radostnou zprávu potvrdí nebo bohužel vyvrátí.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Právě čtete

Clostilbegyt a inseminace. Cesta k miminku bývá někdy trnitá, ale ne nemožná