Menu
JenProTěhotné.cz
Jak zvládnout těhotenství

7 zajímavostí, které možná nevíte o těhotném břiše

Martina Mádlová

Martina Mádlová

20. 1. 2020

Na bříšku těhotných žen je něco neuvěřitelně fascinujícího. Nejdříve vypadají jako malé, sotva viditelné hrbolky a postupně se změní ve velikost fotbalového míče. Těhotné břicho je něco jako magnet. Často vám jej chce někdo jen tak pohladit. A většina nastávajících maminek o něm chce vědět úplně všechno.

Máme pro vás sedm zajímavých skutečností, které možná nevíte.

1. V jakém týdnu se začne těhotenské bříško zvětšovat?

Každé těhotenství a každá žena jsou jiné. Při očekávání prvního dítěte může žena očekávat, že se bříško začne objevovat přibližně ve 12-15 týdnu. Je to proto, že se kolem této doby začíná rozšiřovat děloha nad pánevní kostí.

Růst bříška ovlivňují další faktory:

Pokud to není vaše první těhotenství, můžete si všimnout, že vám břicho „vyskočí“ mnohem dříve než předtím. Je to proto, že svaly už jsou povolené z minula.

2. Linea nigra

Některé změny, které způsobují hormony, vás mohou hodně překvapit. Jednou ze zajímavých věcí je i účinek na vaši pokožku. Zvyšující se hladina estrogenu způsobuje, že tělo produkuje více melaninu, pigmentu odpovědného za zabarvení kůže, vlasů nebo barvy očí. Na břiše se vám může objevit dlouhá pigmentová čára. Nejdříve je to linea alba (bílá čára). Během těhotenství se linie natahuje a tmavne. Pak nese pojmenování linea nigra (černá linie).

3. Změny na pupíku

Místečko, které vás pojilo s vaší vlastní maminkou, se také s rostoucím bříškem mění. Asi v polovině těhotenství je horní část dělohy ve výšce pupku. Pupík může být nyní mělčí nebo dokonce zploštělý. Jak se postupně břicho zvětšuje, začne pupík vylézat jakoby ven. Kůže kolem něj vás může začít kvůli natahování svědit. Je vhodné tuto oblast promazávat, aby se zmírnilo podráždění.

Po porodu se pak obvykle pupík vrátí zase zpět, ale už nemá úplně přesně stejný tvar nebo velikost.

První pohyby miminka v bříšku. Jak je rozeznat?

4. Pokles těhotného bříška

V době, kdy přejdete do třetího trimestru, se blížíte mílovými kroky do cíle. Brzy vás přestane trápit pálení žáhy, dušnost, zácpa nebo naopak průjem a další neduhy spojené s jiným stavem. Jednoho dne přijde čas, kdy vaše břicho poklesne a vy můžete volně dýchat a máte opět chuť k jídlu. Klesá, protože hlava dítěte směřuje dolů do pánve. Většině žen, které rodí poprvé, se to stane v určité fázi směřující k porodu. Ženy, které už předtím rodily mohou pokles zaznamenat klidně mnohem dříve.

V ideálním případě je hlavička dítěte směrem dolů a zády k břichu. Jakmile hlava do této dolní polohy klesne, už tam zůstane. Některé ženy si všimnou, že dítě se dostalo do pánve. V každém případě si pravděpodobně všimnete, že vaše bříško je mnohem níž a máte více prostoru k dýchání. Možná také začnete cítit větší tlak v pánvi a máte pocit, jako když máte mezi nohama bowlingovou kouli.

5. Potřebujete břišní pás?

V těhotenství se často objevují bolesti zad. Poslední trimestr je může posunout na další úroveň, zvlášť pokud trpíte na pánevní nestabilitu nebo ischias. Jestliže ke konci těhotenství bojujete s velkými bolestmi zad a pánve, mohou vám pomoci břišní pásy.

Pomáhají zlepšit držení těla, zejména při přílišném prodloužení dolní části zad, což dělá mnoho těhotných žen. Břišní pás může být užitečný i po porodu, protože svaly na břiše jsou slabé a zabere to čas, než se úplně uzdraví a naberou sílu.

Není vhodný ale za každé situace. Některé problémy mohou být závažnější a vyžadují pomoc odborníka.

Jak řešit bolest pánevního pletence (pgp) v těhotenství a proč vzniká?

6. Břicho hned po porodu nezmizí

Vaše tělo pořádný kus dobré práce, když se přizpůsobilo rostoucímu miminku a dělalo mu po devět měsíců bezpečný domov. Nemůžete po něm hned po porodu chtít, aby vypadalo zase tak jako dřív. Hned po narození miminka budete stále hodně vypadat jako těhotná, i když už samozřejmě není bříško napnuté a tvrdé. Vaše děloha, břišní svaly a kůže potřebují čas, aby se vše vrátilo do původního stavu nebo jeho blízkosti.

Děloha se na původní velikost zmenšuje asi 4-6 týdnů. Vaše břicho se ale může celkově dávat dohromady měsíce i roky. Hodně to závisí na genech, zdravotním stavu a kondici před a během těhotenství. Vždy je dobré si pamatovat, že ploché břicho není nejdůležitější. Silné a zdravé miminko je mnohem důležitější než to, jak v prvních týdnech po porodu vypadáte.

7. Velikost břicha v těhotenství

Jakmile oznámíte, že jste těhotná, začnou se kolem vás rojit nejrůznější názory na velikost vašeho břicha. Jak těhotenství postupuje, mohou je komentovat nejen přátelé a rodina, ale občas i úplně cizí lidé (prodavačky u poklady, lidé v čekárně u lékaře nebo třeba na zastávce). „Máš tak opravdu jen jedno dítě?“ „Máš moc malé břicho na to, abys byla v osmém měsíci.“

Žádná dvě těhotenství nejsou stejná a žena může vypadat v jednom těhotenství úplně jinak než v tom druhém. Důležité je, že vy i vaše dítě jste zdraví a daří se vám dobře. Nesrovnávejte své bříško s jinými a nebojte se, vaše tělo odvádí skvělou práci při vývinu dokonalého miminka.

Linea nigra v těhotenství. Proč se objevuje?

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

7 zajímavostí, které možná nevíte o těhotném břiše