Menu
JenProTěhotné.cz
Jak zvládnout těhotenství

Jak řešit bolest pánevního pletence (pgp) v těhotenství a proč vzniká?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

27. 5. 2019

Trápí vás během těhotenství bolest pánve? Seznamte se s příčinami, symptomy a léčbou PGP neboli bolesti pánevního pletence.

Těhotenství je bohužel občas spojené s řadou nepříjemných bolestí. Jedna z nejčastějších se týká kloubu stydké kosti, který se nachází v přední části stydké kosti. Až 60 % žen pociťuje v těhotenství takové bolesti.  Dá se s nimi nějak bojovat?

Co způsobuje bolest pánevního pletence?

Máme pojivovou tkáň, která spojuje obě strany stydké kosti. Tato tkáň se nazývá symphysis pubis (symfýza, pubickká spona). S tím pak souvisí i termín „symphysis pubis dysfunction (SPD)“ používaný k popisu bolesti, která z problému s kloubem symphysis pubis vyplývá.

Jinými slovy, symfýza stydké kosti je chrupavčitý kloub, který se nachází mezi pravou a levou stranou stydké kosti.

Na bolest má velký vliv i hormon relaxin, jehož hladina se v těhotenství zvyšuje, aby se zvýšil rozsah pohybu těla pro porod. Hormonální změna způsobuje, že vazy kolem stydké kosti jsou více pružné, měkké a uvolněné. Kloub se pak může stát trochu nestabilní, což vede u některých žen k bolesti. Některé těhotné ženy popisují, že mají pocit, jako by obě strany stydké kosti klouzaly nahoru a dolů proti sobě.

Ve své nejtěžší formě může SPD vést ke skutečnému oddělení stydké kosti a bolest pánve a kyčle se v takových případech stává více než nepříjemnou. Naštěstí se takový jev objevuje jen velmi vzácně.

Bolest pánve v těhotenství: kdy raději volat lékaře?

Bolest pánevního pletence a rizikové faktory

Tyto bolesti mohou vzniknout v podstatě u kohokoliv, ale některé faktory riziko o něco málo zvyšují. Patří mezi ně předchozí poranění pánve, větší miminko v děloze, anamnéza dysfunkce symfýzy a nadměrný nárůst tělesné hmotnosti. I běžný přírůstek hmotnosti zvyšuje tlak na klouby velkou měrou a vytváří tlak na pánevní pletenec. Když tedy přiberete na váze více, než je zdrávo, tato zátěž se ještě zvětšuje.

A co víc, pokud nemáte dostatečně posílené břišní svaly, může se objevit diastáza recti, která vede k dalším změnám v držení těla, a ještě větší zátěži. Pozor dávejte i na špatné držení těla.

Příznaky

Bolesti se obvykle ozývají hlavně v pánevní oblasti, i když se mohou rozšířit i do nohou, boků a zad. Často se zvětšují při stoupání po schodech, otáčení se na posteli nebo stání na jedné noze. Přijít mohou kdykoliv během těhotenství, ale dvanáctý až čtrnáctý týden je obvykle vrchol produkce relaxinu, proto v tomto období vzniká o něco větší riziko vzniku dysfunkce symfýzy. V pozdějším stádiu těhotenství se pak bolest může zhoršovat.

Placenta praevia neboli vcestné lůžko. Čím je nebezpečná?

Jak léčit bolest pánevního pletence v těhotenství?

Nejdříve je nutná diagnostika, proto se poraďte se svým lékařem nebo rovnou vyhledejte kvalifikovaného fyzioterapeuta. Bolesti jdou často řešit i metodou Ludmily Mojžíšové. Fyzioterapeut by měl vyšetřit záda a boky, aby měl naprostou jistotu, že problém vychází z těchto partií. Zjistí, jak svaly vašeho břicha, pánve, zad a kyčlí spolupracují.

Důležité je, abyste byla opatrná během každodenních činností. Nechte si ukázat, jak chránit pánev během bolestivých pohybů (vstávání, chůze apod.). Také můžete nosit pánevní podpůrný pás, který poskytne úlevu od bolesti.

Určitě vás čeká pravidelné cvičení, které má za cíl zlepšit stabilitu pánve a zad. Skvěle se hodí cvičení ve vodě.

Dobrý fyzioterapeut umí jemně manipulovat s kyčlemi, zády či pánví a uvolnit tuhé oblasti. Některé ženy si chválí i akupunkturu, která umí pomoci od bolesti a v těhotenství je bezpečná, pokud ji provádí pouze odborník, který má zkušenosti s léčbou těhotných žen.

Bolest může polevit i v teplé koupeli nebo naopak díky studeným obkladům. Brát můžete i nějaké léky (Paralen a jiné), ale výrazně vám asi nepomohou. Důležité je dostatečně odpočívat a domluvit si v práci změnu činnosti nebo pracovní doby.

Co pro sebe můžete udělat vy?

  • Buďte aktivní, ale nepřepínejte se.
  • Cvičte pánevní dno a břicho přesně podle pokynů fyzioterapeuta.
  • Nechte si pomáhat s domácími pracemi.
  • Vyhýbejte se aktivitám, které vám působí potíže.
  • Dbejte na to, aby se vaše nohy neroztahovaly více, než je bezbolestný rozsah.
  • Vyhýbejte se činnostem, při kterých je pánev v nerovném postavení.
  • Zkuste spát na boku s ohnutýma nohama a polštářem mezi koleny. Tato pozice je v těhotenství velice vhodná.
  • Pravidelně odpočívejte a u aktivit, které jste pravidelně dělala ve stoje, si nyní sedněte.
  • Často jděte do pozice kočky na všech čtyřech, aby se váha dítěte na chvíli zvedla z pánve.
  • Nezvedejte a ani netlačte těžké věci. Problémem mohou být dokonce i vozíky v supermarketu.
  • Po schodech choďte pomalu a krok za krokem.

Jak předcházet striím a které oleje pomáhají ke zvláčnění pokožky?

Poporodní rehabilitace

U některých žen může po porodu dojít k rozvoji PGP v důsledku prolapsu pánevního orgánu či natažené tkáně v pánvi. Toto riziko zvyšují velmi rychlé nebo překotné porody, vícečetné těhotenství i císařský řez. Klíček k uzdravení v tomto případě je posilování pánevního dna, proto s ním začněte co nejdříve. S řádnou léčbou by se pánev měla vrátit do normálu asi do čtyř až dvanácti týdnů po porodu. Podle lékařů se 80 % žen zotaví plně do šesti měsíců. Existují i vzácné případy, kdy bolest pánve přetrvávala i rok. Mírná recidiva se může objevovat i během menstruace. Pokud se u vás bolesti objevují, pokračujte ve cvičeních. Také jóga a pilates patří mezi dobré volby.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak řešit bolest pánevního pletence (pgp) v těhotenství a proč vzniká?