×
JenProTěhotné.cz

Chcete znát barvu očí svého dítěte předem? Můžete si ji vypočítat

Barva očí u dětí

Váš manžel má oči krásně hnědé a vy se zase můžete pochlubit průzračné modrými. Zajímá vás, jaké je bude mít vaše dítě? V dnešní době se i toto dá snadno zjistit nebo alespoň odhadnout. Jak?

Oči zajímaly lidstvo vždycky. Mohou mít možná i stovky odstínů a kombinací barev. Barva očí má ukazovat na naše vlastnosti a podle některých se dá dokonce na první pohled poznat, zda dítě skutečně patří svým rodičům.

Každé miminko se rodí se světlýma očima. Vypadají trochu jako modré nebo šedé. Je to proto, že v té době nemá oko ještě dostatek pigmentu, ale třeba děti v Asii, Africe či Latinské Americe mají už chvíli po narození oči tmavé.

Barvu očí určuje pigment

Za barvu v očích zodpovídá množství vyprodukovaného pigmentu, melaninu, v duhovce oka. Čím více ho je, tím tmavší bude oko. Na konečné barvě se podílí ještě další faktory, a právě proto na celém světě nenajdete dva jedince s naprosto stejnou barvou očí. Dokonce ani jednovaječná dvojčata ne.

Duhovka v oku je jeho velmi důležitá část, obklopuje zornici a zabraňuje pronikání světla mimo zornici. Určuje barevnost, kterou ovlivňuje působení rozptýleného světla z okolí. Jeho prostřednictvím vnímáme tři základní barvy očí: modrou, zelenou a hnědou a jejich odstíny. Lidé s rezavými vlasy mohou mít oči i žluté. Existují i lidé s červenýma očima, kterým barvivo naprosto chybí a duhovkou prosvítají prokrvené části oka. Tito lidé trpí albinismem a barvivo jim tak může chybět i jinde.

Množství pigmentu ovlivňuje dědičnost, ale někdy to nemusí být dědictví po rodičích, ale až po prarodičích. Barvu očí dokáže ovlivnit až 16 genů, ale ten hlavní rozhodující vliv mají dva vyskytující se ve dvou různých formách (alelách). Když jsou rozdílné, je vyjádřena jen jedna – dominantní. Nevyjádřená je pak recesivní. Dominantní barvou je hnědá a ta překoná všechny. Modrá barva je velmi recesivní, a proto ubývá lidí s takto zabarvenýma očima. Zelená barva má obě vlastnosti.

Kluk nebo holka? Proč nám tolik záleží na pohlaví dítěte?

Jak se dědí barva očí?

Jak se dědí barva očí

Konečnou barvu očí ovlivňuje hned několik různých genů, ale jen jeden rozhoduje o tom, zda budou tmavé nebo světlé. Jakmile zdědíme vlohu pro tmavé oči, i kdyby jen po jednom z rodičů, modré oči prostě nebudou. Tmavooký jedinec ale může svému dítěti předat vlohu pro světlé oči.

  • Dva modroocí rodiče budou mít s velkou pravděpodobností světlooké děti.
  • Tmavoocí rodiče mohou mít všechny děti tmavooké nebo většinu tmavookých a jen čtvrtinu světlookých.
  • Pokud má jeden z rodičů tmavé oči a druhý světlé, mohou mít všechny děti s tmavýma očima nebo polovinu tmavookou a druhou světlookou.

Vybíráte kočárek? Je lepší tříkolový nebo čtyřkolový?

Proč mají novorozenci světlé oči?

Melanin v očích se začne tvořit až po porodu. Proto mají novorozenci světlé oči. Ty jim postupně tmavnou podle vyprodukovaného barviva, až zůstanou na takovém odstínu, který jim byl dán geneticky. Konečná barva se ustálí někdy mezi prvním a třetím rokem života. V průběhu života se barevný odstín očí ještě může měnit. Ovlivňují ho hormony.

Nejrozšířenější barvou očí na světě je hnědá. Tu má přes polovinu lidstva a je to také původní barva očí všech lidí. Před 6000 až 10 000 lety způsobila mutace genu to, že dnes mohou mít lidé různou barvu očí. Modroocí lidé se nejčastěji vyskytují v severní Evropě a na Baltu a je jich asi jen 150 milionů. Nejvzácnější jsou zelené a šedé oči.18 Komentáře Chcete znát barvu očí svého dítěte předem? Můžete si ji vypočítat

  1. Můj syn měl po narození okamžitě hnědé oči, já mám zelenošedé a manžel hnědé. Naše dítě bylo v porodnici rarita, na jeho tmavá očka se chodili všichni dívat.

  2. Můj otec měl tmavě hnědé oči, matka světle modré, a já mám tmavě hnědé a sestra zelené. Moje dcera má zelené oči, její partner hnědé, a její syn hnědé – a měl hnědé hned po narození. Takže ty uvedené tabulky neplatí vždy. Je to zde vysvětleno jen obecně, genetika je mnohem složitější, než je možné popsat v krátkém článku. Geny se přenášejí v mnoha generacích a různě kombinují, a mohou se stát dominantními právě tím kombinováním až po několika generacích, takže i u rodičů, kteří mají světlé oči, se může najednou objevit potomek s hnědýma očima.

  3. Muj manžel má hnědé, já mám zeleno-hnede(80%ku20%) a světe div se naše dvě děti (ze dvou) mají blankytně modré. Holt příroda se vypočítat nedá.

  4. Já i manžel máme oči hnědé, naše 2 děti mají oči modré a jen jedno dítě má oči hnědé – asi nepatříme do tabulek:-)

  5. Vyjímky potvrzují pravidla: Podobně se genově dědí nejen oči. Obvykle jsou děti po tom z rodičů, který má více pigmentu, ale není to pravidlem. Jsem modrooká světlovlasá, syn je jako já a otec byl hnědooký brunet. Kamarádka má vlasy hnědočerné, oči hnědé a všechny 3 děti má po svém manželovi blond a hnědooké. Krevní skupinu též určuje jeden nebo druhý rodič. A zase vyjímka, jsem B+, otec dítěte měl 0+ a syn má B-. Život je různorodý a to je krásné.

  6. Mám oči hnědé,manžel tmavě hnědé dcery mají jedna světle druhá tmavě hnědé skoro černé a děti dcery s hnédýma očima kde manžel má oči hnědé vnuci mají oči šedé.

  7. Dobrý den. Mám dotaz. Syn od mala modro šedé oči okolo zorničky jakoby hnědé. Teď ve 14 letech tmavě modro šedá z profilu jako zlatá. Já mám modre u zorničky hnědé a manžel hnědé. Myslíte si že mu zhnědnou nebo bude mít z obou barev nějaký mix

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*