Menu
JenProTěhotné.cz
Příprava na miminko

Kluk nebo holka? Proč nám tolik záleží na pohlaví dítěte?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

10. 6. 2019

Ať už jste připraveni na to, že se pohlaví svého dítěte dozvíte ještě před jeho narozením nebo až po porodu, přesto můžete podle některých znaků poznat, kdo se vlastně u vás v bříšku ukrývá.

Jakmile se vaše těhotenství překlene do určitého týdne, začne vás pronásledovat otázka: „Co tam máš?“ Díky moderním technologiím se můžete dozvědět, zda čekáte chlapečka nebo holčičku velice brzy. A většina rodičů této možnosti i využívá. Kolem osmnáctého až devatenáctého týdne těhotenství vám ultrazvuk dokáže ukázat pohlaví dítěte s přesností na 95 %. Samozřejmě lékaři kontrolují hlavně to, jak miminko roste a zda je všechno tak, jak má být.

Nastávající rodiče jsou velice zvědaví a pokud zadáte do vyhledávače: „jak zjistit pohlaví dítěte“, vyjede vám velké množství výsledků. Dnes se dokonce dají i zakoupit soupravy na zjištění pohlaví. Pokud se ale všichni shodneme na tom, že mít zdravé, šťastné dítě je prvořadé, proč nám tolik záleží na tom, zda se jedná o chlapce nebo o dívku?

Lidská přirozenost

Podle odborníků je to lidská přirozenost. Začalo to už v době kamenné. Rodina bez synů, jejímž úkolem bylo lovit a udržovat všechny dobře živené, by asi nepřežila. Proto bylo tak důležité, aby se narodilo v každé generaci dost chlapců. V průběhu dějin zůstává prioritou gender. Po stovky let určovalo pohlaví možnosti vašeho života, ale i možnosti rodičů. Ovlivnilo to, jak se k vám rodiče chovali, co od vás očekávali i jak vás vůbec vítali na světě. V mnoha společnost bylo nejdůležitější mít syna. Pro vládnoucí elitu to znamenalo, že jejich rod bude pokračovat ve vládnutí. Ženy byly v některých kulturách klidně zabity nebo zapuzeny, pokud neporodily chlapce.

Dnes už se situace naštěstí změnila, i když někde stále preferují více chlapce. Naštěstí už to není přímo otázka života a smrti.

Odběr pupečníkové krve. Jak probíhá a k čemu slouží?

Zjištění pohlaví

Zvědavost, praktičnost a klid mysli často převažují nad překvapením. Někteří rodiče se rozhodnou znát pohlaví svého prvního dítěte a u druhého už se nechají překvapit. Když to víte, můžete lépe připravit jméno, oblečení, výzdobu pokojíčku apod. Při druhém těhotenství už to obvykle rodiče řeší o něco méně a také vědí, co vše potřebují a co ne. Někdy o tom také rozhodují sourozenci, kteří chtějí vědět, zda budou mít bratříčka nebo sestřičku. Ti, kteří se rozhodnou čekat, si vychutnávají očekávání.

Jak si poradit se zklamáním?

Možná si už představujete, jak budete česat culíčky, dávat sponky a kupovat šatičky, jenže na ultrazvuku se ukáže kluk. Nebo váš manžel touží po parťákovi, co s ním bude chodit na fotbal a rozebírat auta, ale narodí se malá princezna. Je normální, že se cítíte trochu rozhozeni a možná i zklamáni. Rozhodně by ale nemělo zklamání přehlušit radost ze zdravého miminka. Pokud cítíte, že vaše nechuť k nechtěnému pohlaví je větší, než by měla být, promluvte si se svým partnerem, sestrou, maminkou či nejlepší kamarádkou. Nepředstírejte naprosté štěstí a pohodu, když to tak není. Je lepší zpracovat všechny negativní pocity včas, ještě než vás potká spánková deprivace, bolesti bříška a jiné starosti spojené s péčí o novorozené miminko. Pamatujte si jedno, to, že jste si přála mít holčičku a máte chlapce nebo naopak, neznamená, že své dítě nemáte ráda.

Prsa v těhotenství. Jaké změny vás čekají?

Chlapec versus dívka

Jaké rozdíly můžeme vidět mezi chlapci a dívkami?

Chování

 • Holčičky obvykle více prožívají, zda mají na zadečku mokro nebo ne, proto se častěji ozývají, když mají mokrou plenku. Také bývají citlivější na mazlení a dají se lépe uklidnit.
 • Dívky mají tendenci produkovat více serotoninu a oxytocinu. To pomáhá vysvětlit, proč se tak rády starají o panenky a mladší sourozence. Malí kluci se více zajímají o autíčka, náklaďáky a další věci, které se pohybují.
 • Chlapci chtějí zkoumat svůj svět fyzičtěji než děvčata. Proto více s hračkami bouchají, skáčou a dělají rámus. Mají neomezeně možností, jak vypustit svou energii.
 • Dívky se raději drží u dospělých. Rády fantazírují a stačí jim malé skupiny přátel. Kluci tíhnout k větší akci a živějším hrám ve velkých partách kamarádů.

Zdraví

 • Holčičky trpí častěji na hemangiomy, červená znaménka. Obvykle zmizí asi do devíti let, ale mohou být odstraněna i laserem nebo léčena léky.
 • U chlapců hrozí větší riziko vzniku kýly. Je to proto, že když jsou v děloze, jejich varlata sestupují z břicha, což může zanechat dutinu v tříslech, která vyžaduje nápravu.
 • Dívky jsou čtyřikrát náchylnější k dysplazii kyčelního kloubu.
 • U kluků se více objevuje astma, ale existuje zároveň i větší pravděpodobnost, že spolu s dospíváním odezní. Odborníci to vysvětlují tím, že vyšší hladiny testosteronu pomáhají uvolnit svaly dýchacích cest.
 • Dívky jsou náchylnější k potížím s močovými cestami a opakujícími se záněty. Pro bakterie je totiž snadnější dostat se do močového měchýře a způsobit infekci, protože močové cesty jsou u holčiček kratší.

 

Motorické dovednosti

 • Chlapci obvykle bývají šikovnější na skákání a lezení. Také dříve zvládají úkoly, jako je různorodé budování apod. Pravděpodobně je to proto, že jedna oblast jejich mozku, která se věnuje vizuální a prostorové představivosti, je větší.
 • Holky ale nezůstávají pozadu a lépe zvládají jemné motorické dovednosti. Dokáží se naučit dřív psát, zavázat si tkaničky apod.
 • Dívky také chodí dříve na nočník než chlapci. Obvykle ho zvládnou už kolem 35 měsíců v průměru.

Různé milníky

 • Chlapci dosahují obvykle 50 procent své dospělé výšky až po 24 měsících a do puberty nastupují zhruba o dva roky později. Dívky mohou tohoto milníku dosáhnout už za pouhých 20 měsíců.
 • Děvčata obvykle mluví dříve než chlapci, protože efektivněji využívají jazyková centra v obou polovinách mozku. Kolem roku a půl se holčičí slovník skládá už asi z 90 slov, ten chlapecký pak asi ze 40 slov. Tento rozdíl se pak ale stírá a kolem tří let věku už mají slovní zásobu obě pohlaví stejnou.

Těhotenství bez partnera. Chcete dítě, ale nemáte s kým? Máme pro vás pár tipů

Když máte doma jen kluky nebo holky

Jaké výhody přináší situace, kdy máte doma jen jedno pohlaví? Nemusíte kupovat jiné oblečení, hračky nebo třeba knihy. Sourozenci také mívají stejné zájmy a bez problémů mohou být ve stejném pokoji. Nenechte se ale mýlit. I když máte doma dva kluky, přesto nejsou určitě stejní. Naopak vás možná překvapí, jak moc se mohou lišit.

Fungují sady na předpověď pohlaví?

Někteří rodiče nechtějí čekat na ultrazvuk a chtěli by se dozvědět pohlaví dítěte doma. Je to už nějaká doba, co se v drogeriích a lékárnách objevili balíčky s testy k určení pohlaví dítěte. Ty mají být schopné odhalit, zda čekáte holčičku nebo chlapečka jen z moči již po desátém týdnu těhotenství. Když se papírek z ranní moči zabarví růžově, čekáte holčičku, modrá znamená chlapce. Testy stojí kolem sedmi set korun. Jak moc jsou přesné se můžete přesvědčit sami.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kluk nebo holka? Proč nám tolik záleží na pohlaví dítěte?