Odběr pupečníkové krve – už jste o této možnosti slyšeli? Určitě ano, ale možná jste nad tím nikdy hlouběji nepřemýšleli. Právě teď nastává ta správná chvíle. Pupečníková krev může sloužit jako alternativa kostní dřeně. Dá se s ní léčit nejedna vážná nemoc. Ne každá porodnice ovšem nabízí možnost odběru, proto se včas objednejte a zjistěte si všechny potřebné informace. Třeba v tomto článku.
Pupečníková krev je krev obsažená v placentě a pupeční šňůře. Má za úkol zajistit výměnu živin a kyslíku mezi maminkou a dítětem. Chrání miminko před potenciálně škodlivými látkami. Nemísí se s krví matky a obsahuje různé druhy kmenových buněk. Pupečníková tkáň se může zamrazit a uchovávat v tekutém dusíku mnoho let.
K čemu slouží kmenové buňky?
Pupečníková krev je bohatá na mladé a vysoce kvalitní kmenové buňky. Odběr je snadný a bezbolestný. Nenese s sebou žádné riziko. Když k odběru nedojde, je krev v placentě a pupečníkové šňůře po porodu zlikvidována jako biologický odpad.
Při použití kmenových buněk získaných z vlastní pupečníkové krve nemůže nastat neshoda. Organismus je tedy velmi dobře přijme. Uložené buňky lze ihned spotřebovat a použít i pro léčbu rodinného příslušníka. Není nutné pak hledat dárce.
Tyto buňky jsou primární nediferencované a dokáží se přeměnit na jakýkoliv jiný typ. Vyvíjí se z nich buňky podle toho, do jakého orgánu byly přeneseny. V játrech se pak přemění na buňky jaterního parenchymu, v srdci vznikají buňky srdečního svalu. Dokáží nahradit oslabené buňky nervové, mozkové, kožní apod., regenerovat tkáně po popáleninách, obnovovat poškozené části organismu.
Uchovávání buněk není nic jednoduchého, a proto si za takovou službu musíte zaplatit. Většinou to jde i ve splátkách. Náklady na uskladnění dělají asi čtyřicet tisíc korun.
Homeopatika v těhotenství a po porodu skvěle fungují jako první pomoc při běžných potížích
Ne všude je odběr možný
Odběr pupečníkové krve není standardním výkonem, protože na něj musí být porodnický personál dobře vyškolen a nemocnice potřebuje i potřebné vybavení. O odběru pupečníkové krve začněte přemýšlet již v těhotenství, abyste měla zjištěné všechny potřebné informace. Informujte se ve své porodnici, zda je tam něco takového možné. Maminky mohou v současné době využít Národní Tkáňové Centrum a.s. již v 35 porodnicích. Jejich seznam naleznete přímo na stránkách centra.
Měla byste také počítat s tím, že se odběr nemusí povést. Ne, že by byl nějak rizikový pro vás nebo miminko, ale kdyby vznikly nějaké komplikace při porodu, bude se lékař soustředit na vás a dítě a na odběr už nezbude čas.
Dárcovství pupečníkové krve
Pupečníková krev nemusí být určena jen pro vás. Pokud budete chtít, můžete ji darovat a nechat zapsat do mezinárodního registru. Zatímco u první varianty platíte, dárcovství je zdarma. Nedostanete za to ale ani žádnou odměnu a veškeré vyřizování je na vás. Ovšem ta myšlenka, že někomu tím můžete zachránit život, za to stojí.
Těhotenství bez partnera. Chcete dítě, ale nemáte s kým? Máme pro vás pár tipů
Co byste o dárcovství pupečníkové krve měli vědět?
- Darování je bezplatné a nic za něj neplatíte.
- Darovat pupečníkovou krev může jakákoliv zdravá žena. Musí se ale podrobit všem předepsaným testům v těhotenství. Počítejte i s krevními testy během porodu.
- Porod musí proběhnout v porodnici, kde se tyto odběry provádí.
- Půl roku po porodu musíte absolvovat kontrolní krevní testy a u pediatra dostanete vyplněný dotazník o zdravotním stavu svého miminka.
- Když jsou všechny náležitosti v pořádku, může být pupečníková krev zařazena do Českého registru dárců krvetvorných buněk.
Pupečníková krev je takový malý zázrak. Můžete ho využít pro potřebu svého vlastního dítěte, mezi sourozenci nebo v rámci dárcovství pro úplně cizího člověka. Samozřejmě, přáním každého rodiče, který se pro tento krok rozhodne, je nevyužití krve. Ovšem mít takovou „zázračnou“ pojistku pro případ, že by dítě v budoucnu onemocnělo, nikdy není k zahození. Mají jistotu, že pro své dítě udělali všechno, co udělat mohli.