Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenské komplikace

Homeopatika v těhotenství a po porodu skvěle fungují jako první pomoc při běžných potížích

Věříte homeopatii? Dá se jí řešit velké množství zdravotních problémů, a to nejen nepříjemných doprovodných příznaků každého těhotenství, jako jsou například těhotenské nevolnosti, nespavost nebo strach z porodu, ale i všech typických poporodních záležitostí, potíží s kojením, hojením jizev a následně třeba i růstem zoubků dítěte.

Homeopatický lék na ranní nevolnosti

Tato šetrná léčebná metoda je velice vhodná právě v době těhotenství, pro které je charakteristické tolik různých omezení. Maminky nemohou užívat většinu běžných léků, dokonce ani mnohé léčivé byliny a koření. Homeopatie je naopak naprosto bezpečná a bez nežádoucích účinků, proto nemůže uškodit ani nastávající mamince, ani jejímu děťátku.

Pokud vás v prvním trimestru trápí ranní nebo klidně i třeba celodenní nevolnosti projevující se úporným zvracením a přetrvávající nevolností, vyzkoušejte homeopatický lék Ipeca 9 CH. V případě, že jste spíše přecitlivělá na pachy, například z vařícího se jídla a zvedá se vám z toho žaludek, přičemž ke zvracení vůbec nemusí dojít, můžete zvolit lék Sepia 15 CH.

Homeopatie po císařském řezu

Každá žena potřebuje po náročném porodu znovu nabrat sílu a poléčit si mnohá fyzická i psychická zranění, ke kterým často dochází. Například může jít o nešetrný přístup zdravotníků nebo zklamání kvůli porodním komplikacím a nutnosti provést císařský řez. Později může u některých žen dojít k rozvoji nepříjemných poporodních následků, třeba v podobě poklesu dělohy, inkontinence či sexuálního nezájmu kvůli bolestivosti pohlavních orgánů.

Jestliže se žena cítí traumatizovaná a zneužitá po nevyhnutelném chirurgickém zákroku, s nímž se dosud nesmířila, může vyzkoušet lék Staphysagria 9, 15 nebo 30 CH, který se podává po nástřihu hráze nebo po císařském řezu. Typickými symptomy je to, že se žena navenek ovládá, ale uvnitř cítí vztek, zneužití a citové zranění. Tento lék pomáhá nejen k zahojení jizvy na břiše nebo v intimních partiích, ale také jizvy na duši. Pokud je žena psychicky víceméně v pořádku, ale bolí ji jizva, stačí lék o nižším ředění, v opačném případě použijte vyšší ředění. Po operativním porodu se také hodí lék Arnica, který můžete použít v nižším ředění, například 5 nebo 9 CH.

Jak na nevolnost v těhotenství. Pomáhá zázvor, drobení se sušenkami v posteli a homeopatie

Homeopatika mi zahojila jizvu

“Rodila jsem plánovaným císařským řezem v lokální anestezii. Jednalo se o můj druhý porod sekcí. Protože se mi u prvního komplikovaného porodu velice špatně hojila jizva, a také psychika byla na bodu mrazu, přijela jsem do porodnice raději dobře vybavená. Jako první pomoc jsem s sebou měla léky Staphysagria 9 CH a Arnica 5 CH, které jsem začala užívat už několik hodin po porodu. Jizva se tentokrát zahojila perfektně a dala jsem se velice brzy do pořádku,”svěřuje se se svou zkušeností třicetiletá Martina.

Homeopatika na podporu kojení

Ihned po porodu maminky také ocení homeopatické léky na podporu tvorby mateřského mléka. Někdy jsou prsa tak bolestivě nalitá, že se dítě nedokáže ani správně přisát. Protože díky nesprávné technice kojení do sebe nasaje spoustu vzduchu, může docházet ke kojeneckým kolikám, které jsou pro miminko silně bolestivé. I tyto situace může pomoci řešit homeopatie.

Na podporu tvorby mateřského mléka můžete vyzkoušet homeopatikum s názvem Calcarea carbonica. U silně nalitých prsů s rozpraskanými bradavkami, kdy se dítě nemůže ani přisát, zkuste lék Phytolacca nebo Lac caninum. Pokud vám hrozí zánět prsu a objevují se na něm zarudlé skvrny, prs je horký a nateklý s pulzující bolestí, sáhněte po léku Belladonna. Ve všech těchto případech se spíše uplatní homeopatické léky nižšího řešení, zpravidla 5 nebo 9 CH.

Bolest v krku v těhotenství. Jak se jí rychle a efektivně zbavit?

První pomoc pro miminko

U dítěte, které trpí na koliky je vhodné, aby homeopatické léky užívala jeho maminka. Je ale také možné kuličky léku rozpustit v kapičce mateřského mléka nebo převařené kojenecké vodě a podat dítěti na lžičce. Volte určitě nižší ředění léků 5 a 9 CH a při akutních bolestech podávejte dítěti každou hodinu tři rozpuštěné kuličky. Kromě heřmánku Chamomilla, existují další tři vhodné léky. Je to Colocynthis, který můžete podat v případě, kdy se dítě úplně svíjí bolestí a úlevu mu přináší doteky a jemná masáž bříška. Při obdobných symptomech, kdy dítě přitahuje kolínka k bříšku, podávejte Magnesium phosphoratum. U silné podrážděnosti a prohýbání těla do oblouku vyzkoušejte lék Discorea.

Poporodní deprese a homeopatika

Šestinedělí nebývá zrovna nejveselejším období. I když má maminka radost z dítěte, její tělo se vzpamatovává po porodu a hormonální hladiny se teprve dávají do pořádku. V souvislosti s velkým poklesem hormonů a zvykání si na novou a náročnou životní roli dochází u některých žen k projevům poporodní deprese. Někdy může jít jen o pouhý pokles nálady, v některých případech ale mohou být potíže závažnější. Pokud se jedná pouze o mírné výkyvy nálad, může pomoci homeopatie.

Když je žena vyčerpaná po náročném porodu, je přecitlivělá, tíží ji velká zodpovědnost za dítě a povinnost pečovat o něj, ale velice ji to vysává, můžete zkusit lék Sepia. Žena se cítí nespokojená, k manželovi i dítěti se chová velmi chladně a spíše funguje jako stroj. Připadá si nedoceněná a vadí jí projevený soucit, problémy považuje za vlastní selhání. Je nepřátelská a vzteklá, touží po vlastním klidu či jakémsi úniku od toho všeho. Mezi tělesné symptomy patří narušení funkce pánevních svalů, pokles dělohy, případně také inkontinence. Lék je možné užívat v různém ředění, u fyzických příznaků v nižším, u převládajících psychických symptomů ve vyšším.

Dalším lékem, po kterém může žena sáhnout, je Cimicifuga. Klinickým obrazem léku je strach ze selhání v roli matky, úzkost, pesimismus a bolesti kloubů. Ignatia se zase dobře uplatňuje v případech silného citového rozrušení, nevyrovnanosti, hysterie, duševního vyčerpání, nervozity, nespavosti a lítosti. Často se objevují hysterické reakce, zívání nebo například smích v nevhodné situaci. Pokud je žena uzavřená a plačtivá, pochybuje o svých mateřských schopnostech, je spíše v útlumu a vyhledává samotu, může vyzkoušet lék Natrum muriaticum. Obvykle má chuť na slaná jídla a cítí beznaděj a pocit marnosti.

Kterým bylinkám je lepší se v těhotenství vyhnout? A co koření?

Žena, která vyhledává fyzický kontakt, touží po útěše a dotecích, může zkusit lék Phosphorus. Mezi další symptomy patří obavy, úzkosti a fobie, extrémní žízeň a chuť na studené nápoje, přecitlivělost na hluk, světlo a pachy. Tyto ženy jsou vysoké, štíhlé, přátelské, umělecky založené, někdy se zrzavými vlasy. Pro pasivní a plačtivé plavovlásky se může být vhodným lékem Pulsatilla. Tyto ženy potřebují praktickou pomoc a trvalou citovou podporu. Snadno se rozpláčou, mají rády čerstvý vzduch, málo pijí a necítí se dobře v uzavřených místnostech. Dělá jim dobře, když je někdo uklidňuje.

Která homeopatika si vzít s sebou do porodnice

V prvé řadě dejte na doporučení svého homeopata, obzvláště pokud užíváte svoje konstituční léky. Vhodnými léky do porodnice pak mohou být tyto:

Arnika 5 CH – k celkové rekonvalescenci po porodu, při bolestech svalů, únavě a po operativním porodu
Staphysagria 9 CH nebo 15 CH – po nástřihu hráze nebo císařském řezu
Phytolacca nebo Lac caninum 9 CH – při potížích s kojením
Calcarea carbonea 5 nebo 9 CH – na podporu tvorby mateřského mléka
Chamomilla 5 CH – při zánětlivých stavech po porodu, bolestech nebo kolikách miminka
Beladonna 5 nebo 9 CH – při zánětlivých stavech po porodu, horečce nebo zánětu prsu

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Homeopatika v těhotenství a po porodu skvěle fungují jako první pomoc při běžných potížích