Menu
JenProTěhotné.cz
Jak zvládnout těhotenství

Bolest v krku v těhotenství. Jak se jí rychle a efektivně zbavit?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

9. 2. 2019

Těhotenství je překrásné období, ale spolu s ním přichází i určitá omezení. Zejména ve chvílích, kdy vám není příliš dobře, přepadne vás nachlazení, teplota nebo bolest v krku. A právě na poslední zmíněné se zaměříme v dnešním článku. Jak ji můžete léčit, jaké léky použít a kdy vám pomohou tzv. babské rady?

Podávání některých léků může ovlivňovat i nenarozené miminko v břiše. Zejména na počátku těhotenství by dokonce mohly způsobit i potrat nebo vývojové vady, ale ani nachlazení ve 2. trimestru není radno podceňovat. Samotné škrábání v krku během těhotenství může mít mnoho podob. Někdy jde jen o lehce nepříjemné pocity, ale jindy vás bolí při polykání či máte pocit knedlíku v krku. Určitě to není nic příjemného a v některých případech signalizuje i angínu.

Nejčastější příčina bolesti v krku v těhotenství

Bolest v krku nejčastěji způsobují bakteriální a virové infekce, ale důvodem může klidně být i zanícený zub, rostoucí zub moudrosti, alergie, suchý nebo nečistý vzduch apod. V případě virové infekce je bolest těžší a často doprovázená i horečkou. Klasické nachlazení se projevuje mimo škrábání v krku i rýmou, kýcháním, únavou, bolestí hlavy i ztrátou chuti k jídlu. Léčba se obvykle zaměřuje hlavně na příznaky, a ne na příčiny. Na horečku a bolesti je možné využít Paralen nebo jiný lék s obsahem paracetamolu (ne léky jako je Ibalgin nebo Ibuprofen). Další léky vždy zkonzultujte s lékárníkem či svým lékařem a dobře si přečtěte příbalový leták.

Pokud je příčinou bolesti v krku zmiňovaný nečistý vzduch, může vám pomoci například kvalitní čistička vzduchu.

Jak se léčit, když vás v těhotenství bolí v krku?

Jak léčit bolest v krku? Můžete Sepstistan v těhotenství nebo Tantum verde? Septisan pastilky ano, obsahují tridekanamin adipát, která vám pomůže. Vhodné jsou i Septofort pastilky a na silnější bolesti pak Bioparox sprej, který se aplikuje čtyřikrát denně do úst. Maminky se často zajímají i to, zda mohou oblíbené Tantum verde v těhotenství. Tam je ale lepší poradit se s lékařem, což je ostatně uvedeno i v příbalovém letáku.

Vyhýbejte se přípravkům, které obsahují lokální anestetikum, což jsou látky znecitlivující a používají se na silnější bolesti v krku (Drill pastilky, Strepsils plus či Orofar apod.). Na bolest v krku v těhotenství je také někdy doporučovaná šalvěj, ale ta se v tomto období vůbec nesmí užívat, protože tato bylina byla označena za škodlivou pro plod.

Bolest v krku v těhotenství babské rady

Proti bolesti v krku nemusíte nutně bojovat jen léky z lékárny, ale můžete využít i tzv. babské rady. Oblíbený je Priessnitzův obklad. Potřebujete jen látku nebo kapesník namočený ve studené vodě. Ten přikryjete igelitovým sáčkem a suchým šátkem pak ještě obalíte igelit s mokrým kapesníkem a vše to dáte na krk. Studený obklad sníží teplotu a zúží cévy. Teplota by se měla stabilizovat během 30 až 40 minut. Po dalších 60 až 80 minutách dochází k lokálnímu přehřátí. Obklad sundejte po dvou až třech hodinách. Po čtyřech hodinách můžete opakovat.

Nedostatek železa v těhotenství: jaké jsou příznaky a jak ho doplnit?

Bylinky na bolest v krku:

  • cibule nakrájená na kousky: vložte spolu s cukrem do hrnečku a udělejte sirup,
  • česnek: skvělý pro své antibakteriální účinky
  • jitrocel: vhodný jako sirup nebo sušený na čaj,
  • med: sladilo do čajů, které ale musí být vlažné a ne horké, jinak dojde ke ztrátě účinných látek,
  • sůl: solný roztok je dobrý pro výplach nosu nebo jako kloktadlo,
  • vitamín C: šípek, rakytník, černý rybíz,
  • echinacea a zázvor.

Na kloktání je skvělý heřmánkový čaj nebo tinktura z heřmánku, minerální voda Vincentka či salinické kloktadlo (to vám připraví v lékárně). Nezbytný je dostatečný příjem tekutin a zvlhčování vzduchu, které pomáhá tlumit bolest a usnadňovat léčbu. Důležitý je odpočinek a klid.

Dlouhodobá bolest v krku v těhotenství¨

Bolest v krku bývá příznakem běžného nachlazení, ale také angín. Pokud vás kašel neopouští ani po pěti dnech, špatně se vám dýchá a polyká, vydejte se raději k lékaři. Možná bude potřeba přeléčit vaši nemoc antibiotiky. Nemusíte se bát. Existují antibiotika, která v těhotenství brát můžete.

K lékaři se vydejte i ve chvíli, kdy je horečka vyšší než 38 stupňů a nemáte žádné další příznaky nachlazení nebo se objeví i vyrážka.

Zácpa v těhotenství. Jak jí předcházet a co ji způsobuje?

Rizika neléčené nemoci

Pokud nemoc neléčíte, hrozí vám určitá rizika a komplikace. Může to být zánět středního ucha, vedlejších nosních dutin, dolních dýchacích cest a dalších orgánů. Pro miminko může představovat větší riziko klasická chřipka, hlavně na začátku těhotenství, protože viry, které ji způsobují, dokáží ovlivnit nepříznivě vývoj orgánů plodu a někdy způsobí i potrat.

Pamatujte na to, že nejnebezpečnější dobou pro užívání jakýchkoli léků je první trimestr, kdy dochází k vývoji většiny orgánů. Později pak můžete využít zmíněný Septisan, Septofort, Preventan či Sinupret. Přesto je vždy jistější se o lécích, které byste si chtěla vzít, poradit se svým lékařem.

Ohodnoťte tento článek:
2,4
Právě čtete

Bolest v krku v těhotenství. Jak se jí rychle a efektivně zbavit?