Menu
JenProTěhotné.cz
Příznaky těhotenství

Jak na nevolnost v těhotenství. Pomáhá zázvor, drobení se sušenkami v posteli a homeopatie

Snad každá těhotná žena poznala úporné a velice nepříjemné návaly žaludečních nevolností nebo dokonce i zvracení. Objevují se zhruba od šestého týdne po otěhotnění a obvykle mizí spolu se zakončením prvního trimestru. U mnoha žen se však vyskytují až do konce čtvrtého měsíce. Říká se, že nejčastěji se objevují ráno, a to hlavně poté, co žena s prázdným žaludkem vstane z postele, ale spousta nastávajících maminek by mohla s jistotou tvrdit, že jejich nevolnosti je pronásledovaly kdykoli v průběhu dne – od rána až do pozdního večera.

Snídaně do postele jako účinná pomoc

Ranní nevolnost často dostavuje ihned po probuzení, jakmile se žena s prázdným žaludkem, a obvykle také nízkým tlakem a řádně nízkou hladinou cukru v krvi, pokouší vstát z postele. Změnou této polohy a kombinací všech faktorů dojde k návalu nevolnosti. Skvěle zabírá, když si nastávající maminka ještě předtím, než z postele opravdu vstane, dopřeje něco suchého, dietního, ale sladkého do žaludku. Ideální volbou jsou dětské piškoty, sušenky, suchary, zkrátka nějaké cukry, které je potřeba doplnit. Měla by kousat pomalu a důkladně, aby se v ústech aktivovaly příslušné trávicí enzymy.

Vhodné je také se opatrně napít teplého čaje, například šípkového nebo heřmánkového, lehce slazeného medem. Po ránu se vyhýbejte černé kávě nebo silnému černému čaji – nemusely by vašemu žaludku udělat dobře. Pokud se manžel aktivně zapojí tím, že své milované přinese snídani rovnou do postele, tím lépe!

Zázvor proti nevolnosti boduje

Některé ženy také po ránu lízají zázvorová lízátka. Zázvor velice účinně pomáhá proti žaludeční nevolnosti nebo proti kinetóze. Rozhodně s ním však šetřete, nepoužívejte jej ve větším množství nebo jako například horký a silný nápoj, protože výrazně prokrvuje organismus. Ideální volbou je pojídat kandované zázvorové kostky nebo cucat zázvorová lízátka a bonbony. Tohle je pro vás přínosné a bezpečné. Obsahují i cukr, která po ránu potřebujete, a dokáží vám skvěle uklidnit váš rozbouřený žaludek.

Kinetóza v dopravních prostředcích – pozor na ni!

Těhotné ženy, které bojují s celodenní nevolností by měly být velice opatrné při jízdě autem nebo v hromadných dopravních prostředcích. Takzvaná kinetóza, která se projevuje žaludeční nevolností během jízdy, se u vás může objevit v době těhotenství v plné míře, i když jste jí třeba dříve netrpěla. Mohlo by se vám kdykoliv udělat špatně, proto volte spíše kratší vzdálenosti a mějte po ruce zázvorové kostky, lízátka nebo bonbony, případně mátový či eukalyptový olejíček k čichání. Tohle je velice účinné a můžete si vždy nakapat pár kapek na kapesník a vdechovat vůni pokaždé, co se dostaví nával nevolnosti.

Při jízdě autem nebo v autobuse nikdy nepředklánějte hlavu, nečtěte si za jízdy nebo nemanipulujte s mobilem! Skloněná hlava totiž okamžitě zhoršuje stav a vyvolává nevolnost a pocit na zvracení!

Homeopatie proti ranním nevolnostem

Proti ranní nevolnosti pomáhají také různé homeopatické léky. Můžete dát na doporučení homeopata vzhledem k vašemu konstitučnímu typu, ale také třeba sáhnout po takzvaných monokomponentních lécích, například Ipeca 9 CH nebo Sepia 15 CH. U Ipecy se může jednat o úporné zvracení a přetrvávající nevolnost, symptomem u Sepie bývá přecitlivělost na pachy, například z vařícího se jídla, přičemž ke zvracení vůbec nemusí dojít.

Ranní nevolnost a sex? Tak to v žádném případě!

První měsíce v těhotenství maminky mívají zvýšenou chuť na milování s partnerem, jsou šťastné a chtějí si užívat radostí života, dokud mohou a nemají ještě velké bříško. Díky nevolnostem to ale může být značně narušeno či přímo znemožněno. Některé páry upřednostňují ranní sex ihned po probuzení, avšak v případě, že se ženě po ránu dělá špatně, můžete na svůj dosavadní rituál rozhodně zapomenout! Zkuste si přeložit postelové radovánky na večer, ranní vášeň zkrátka v tomto období není vůbec vhodná. Manžela raději vyžeňte do kuchyně, ať se pustí do přípravy snídaně, kterou vám přinese rovnou do postele…

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak na nevolnost v těhotenství. Pomáhá zázvor, drobení se sušenkami v posteli a homeopatie