Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenské komplikace

Zácpa v těhotenství: Zbavte se nepříjemných potíží

Martina Mádlová

Martina Mádlová

4. 8. 2019

Zácpa v těhotenství není úplně běžné téma, kterým by žena chtěla začít konverzaci. Faktem ale zůstává, že přibližně každá druhá nastávající maminka se s těmito problémy potýká. Kupodivu má i svůj logický důvod, tedy v těhotenství. I tak ale není o co stát. Co s tím?

Nafouklé břicho, nepříjemné a občas až trapné pocity. Až se zase budete cítit přesně takto, sveďte to na svůj jiný stav. Nebudete se totiž mýlit. Za zácpu v těhotenství může hlavně zvýšená hladina progesteronu, hormonu, který má na starosti dobrý průběh vašeho těhotenství. Uklidňuje střevní kličky, aby nedráždily dělohu. To je dozajista žádoucí, ale má to i svou negativní stránku. Zlenivělé střevo nechce pracovat tak, jak by mělo a zbytky potravy neposunuje vpřed v dostatečném tempu. V těhotenství si vaše tělo ještě k tomu bere z potravy i více tekutin, takže se stolice zahušťuje a vše je o to více komplikovanější. K tomu všemu rostoucí děloha stlačuje střeva a konečník a vyprázdnění se zase o trochu více komplikuje.

Zácpa v těhotenství a pomoc

V první řadě do sebe neládujte projímadla. Ta by měla být na řadě až ve chvíli, kdy jste vyčerpala všechny ostatní možnosti. Jejich výběr i dávkování ale ponechte na lékaři. Ne každé volně dostupné projímadlo je pro těhotnou ženu zdravé. Vyhněte se rozhodně těm kontaktním, působícím na střevní stěnu. Omezují vstřebávání vody a minerálů ze střeva a bývají návyková. Pokud chcete šetrné projímadlo v těhotenství, volte raději jen osmotická, která působí přirozeněji. Jak jsme již ale zmínili, vždy až po poradě s lékařem.

Nedostatek hořčíku v těhotenství – hrozí riziko?

Jak bojovat proti zácpě v těhotenství?

Proti zácpě bojujte hlavně dostatečným pitným režimem, pohybem a vhodně zvolenými potravinami.

Dostatečně pijte

Těhotná žena musí dbát na svůj pitný režim tak jako tak, nejen kvůli problémům s vyprazdňováním Denně byste měla vypít alespoň 1,5 litru tekutin. V případě velkých potíží vynechte kakao, černou kávu nebo černý čaj, protože tyto nápoje ji spíš podporují. Dobře působí odvar ze lněného semínka. Velice pozitivně působí na střeva, odstraňuje zácpu a podporují činnost střevní mikroflóry.

Také heřmánkový nebo mátový čaj má skvělé vlastnosti, hlavně když ho vypijete ráno. Pitný režim nemusíte nutně plnit jen nápoji. Klidně si dopřejte víc polévek během dne. I to se počítá. Střeva podporuje i nalačno vypitá sklenice teplé vody se šťávou z citronu či lžící jablečného octa.

Hýbejte se

Choďte často na procházky nebo vyzkoušejte jógu. Líbit se vám bude i v bazénu. Přiměřený pohyb pomůže rozpohybovat střeva a prospěje celkově vašemu zdraví. Rozhodně nemusíte hned trhat rekordy, navíc nějaké velké sportování není ani vhodné.

Vhodné potraviny

  • Zařaďte určitě více potravin se zvýšeným obsahem vlákniny. Samozřejmě nejlepším zdrojem je ovoce, zelenina, celozrnné pečivo, neloupaná rýže, pohanka, oves, semínka a ořechy. Možná vás překvapí, že bohatým zdrojem vlákniny jsou i luštěniny.
  • Mírně projímavý účinek mají rajčata a okurky. Zlepšují i pohyb střev.
  • Kysané zelí působí také velmi dobře,  zejména šťáva z kysaného zelí a působí i lák z kyselých okurek.
  • Proti zácpě v těhotenství si dopřávejte jablka. Jezte alespoň dvě denně. Pomůže to.
  • Ověřeným prostředkem s projímavým efektem je dozajista hroznové víno. Denně byste při velkých potížích měli sníst alespoň 200 g. I další druhy ovoce ale působí. Zkuste třešně, meruňky, borůvky, pomeranče, jahody či meloun.
  • K výborným lékům se řadí i švestky. Snězte ráno na lačný žaludek pár sušených švestek namočených přes noc ve vodě nebo si dejte trochu kompotu.
  • Mezi nejlepší přirozené projímavé potraviny patří určitě fíky. Lisované nebo sušené si je vychutnejte opět ráno nalačno.

Vlákniny by těhotná žena měla sníst alespoň 30 g.

Hyperemesis gravidarum aneb co dělat při nadměrném zvracení na začátku těhotenství

Zácpa v těhotenství a luštěniny

Luštěnin se v těhotenství nemusíte vzdávat. Byla by velká škoda je úplně vyloučit. Jsou bohaté na důležité vitamíny – kyselinu listovou a železo. Vybírejte jen chytře. Místo hnědé čočky volte červenou nebo žlutou, která se lépe tráví. Před vařením ji na několik hodin dejte do vody a vodu později vylijte a dejte novou. Luštěniny jezte ideální naklíčené.

Železo a zácpa v těhotenství

Pokud polykáte tabletky železa, mohou vaše potíže ještě zhoršovat. Odpad zůstává ve střevech delší dobu, než je běžné a v tuto dobu mají hnilobné bakterie velkou příležitost vytvářet střevní plyny. Vyzkoušejte raději nějakou šetrnější formu doplnění železa a ideálně nějakou přírodní.

Zánět močových cest v těhotenství. Co dělat, když vás potká nepříjemná cystitida?

Rada na závěr

Při zácpě, ale ani jindy, nechvátejte s jídlem. Jezte ho pomalu, vše důkladně rozkousejte a často polykejte. Čím lépe rozmělníte stravu v ústech a žaludku, tím jednodušší práci pak střeva mají.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zácpa v těhotenství: Zbavte se nepříjemných potíží