Menu
JenProTěhotné.cz

Zánět močových cest v těhotenství. Co dělat, když vás potká nepříjemná cystitida?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

28. 4. 2019

Chodíte každou chvilku na záchod, vymočit se je horší, než kdyby vás natahovali na skřipec a bolest v podbřišku si už pletete s porodem. O čem mluvíme? O nepříjemné cystitidě. Ta postihne minimálně jednou za život až 50 % žen. A nevyhýbá se ani nastávajícím maminkám. Naopak. Ty jsou ohrožené ještě více. Jak léčit zánět močových cest v těhotenství? Lze mu předcházet?

Cystitida, jak se odborně tomuto onemocnění říká, často vzniká vlivem bakteriální infekce. K jejímu vzniku přispívá i celkové oslabení organismu, prochlazení, cévkování nebo i diabetes. Původcem bývá nejčastěji Escherichia coli. Ta může dokonce za asi 80 % všech těchto onemocnění.

Náchylnější jsou ženy

I když se nevyhýbá ani mužům, mnohem častěji potrápí zánět močových cest ženy. Je to proto, že jejich močová trubice je krátká a ústí do genitální oblasti, která je běžně osídlená bakteriemi. Ty se mohou dostat tam, kam nemají raz dva. Rizikovými faktory může být pohlavní styk, zácpa nebo těhotenství. Proto se také častěji objevuje  v těhotenství. Projevuje se častým a bolestivým močením, pálením, řezáním. Bolest někdy vystřeluje až do podbřišku.

Výtok z bradavky v těhotenství. Nejde o nic neobvyklého

Myslete na prevenci

Prevence nebolí a dokáže i od bolesti uchránit. V tomto případě vám hodně pomůže pravidelně pít, nejlépe čistou vodu. Čím víc člověk pije, tím častěji chodí na záchod a tím méně zárodků zůstává v močovém měchýři. Denně byste měla vypít tak litr a půl a klidně i více. Doporučuje se dojít na záchod i po pohlavním styku, a hlavně nikdy moč nezadržovat. Nepřítelem je zácpa, která pomáhá množení mikrobů a v těhotenství trápí řadu žen. Dbejte na dostatek vlákniny ve stravě, opatrně se myjte a určitě si nedopřávejte horkou vanu každý den. To se ostatně minimálně v prvním trimestru stejně nedoporučuje. Noste pohodlné a prodyšné bavlněné spodní prádlo a vyvarujte se těsných džín. Pozitivně působí i snížení množství cukrů ve stravě. To vám nakonec může jen prospět celkově, nejen v tomto ohledu.

Zánět močových cest domácí léčba

Pokud začínáte mít nějaké nepříjemné pocity, ale víte, že se ještě zánět naplno nerozjel, můžete si zkusit pomoci i samy doma. Rozhodně nejlepším pomocníkem jsou brusinky, které podle několika studií dokáží snížit až o 50 % riziko recidivy cystitidy. Obsahují proanthokyanidiny. Pro močové cesty je velmi důležitý proanthokyanidin A, který zamezuje škodlivé bakterii Escherichia coli, aby se zachytila na sliznici močových cest. Brusinky, díky svému obsahu organických kyselin, dokáží příznivě ovlivnit kyselost močových cest a zbrzdit množení bakterií. Cystitida se léčí i pomocí borůvkového čaje, který si dopřejte kdykoliv během dne. Skvělý je i čistě přírodní monosacharid D-manosa, který se nachází v jablkách, hruškách nebo ve formě prášku v lékárně.

V lékárně koupíte i vaginální tablety s vitamínem C, které pomáhají udržovat v pochvě správné pH a jsou povolené i v těhotenství. Vitamín C se uvolňuje klidně i několik hodin a má prodloužený účinek.

Horečka v těhotenství. Hrozí riziko nenarozenému miminku?

Zánět močových cest – kdy jít k lékaři?

Jakmile se akutní infekce rozjede a potíže neustupují nebo se přidají horečky, třesavka, zvracení, silné bolesti apod., ihned vyrazte k lékaři. To už by mohlo značit zánět ledvin v těhotenství, který by mohl být i životu nebezpečný. Návštěvu zdravotnického zařízení už v žádném případě nelze odkládat. Nejspíš vyfasujete antibiotika vhodná i pro těhotné a nařízený klid v teple na lůžku a ze začátku i snížený přísun tekutin, aby se bolesti při močení nezhoršovali.

Zánět močových cest v těhotenství nepodceňujte

Zánět močových cest v těhotenství potrápí kolem pěti až deseti procent nastávajících maminek. Zvětšuje se děloha, zvyšuje tlak na konečník, působí hormony a také močový měchýř se při močení úplně nevyprázdní. Všechny tyto faktory mají na zvýšené riziko cystitidy svůj vliv. Proto je potřeba hlídat bakterie v moči a raději hned léčit. Léčba by měla trvat co nejkratší dobu. Projevy zánětu mohou být ve vyšším stupni těhotenství trochu méně průkazné. Potrápí vás třeba jen větší tlak v podbřišku. Pokud se vám zdá, že podobnými obtížemi trpíte, raději zajděte za svým lékařem a nechte se vyšetřit. Nasaďte brusinkový čaj a šetřete se. Jinak riskujete možnost rozšíření infekce do ledvin a zvyšuje se i riziko předčasného porodu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zánět močových cest v těhotenství. Co dělat, když vás potká nepříjemná cystitida?