Menu
JenProTěhotné.cz
Příznaky těhotenství

Výtok z bradavky v těhotenství. Nejde o nic neobvyklého

Pokud čekáte miminko, měla byste vědět, co všechno se ve vašem těle odehrává, a s čím můžete počítat. Spousta zcela přirozených doprovodných příznaků může v období těhotenství nastávající maminku zaskočit nebo někdy i trochu polekat. Ale není čeho se bát. Kdo je připraven, není překvapen. V době gravidity je všechno úplně jiné a příroda vždycky ví, co dělá. Jedním ze zcela přirozených projevů je i výtok z bradavky, který se může objevit ke konci těhotenství.

Mlezivo se tvoří už v posledním trimestru

Právě v posledním trimestru těhotenství se může začít spontánně spouštět výtok mleziva z bradavek. Jedná se o následek hormonální činnosti, která připravuje organismus na porod a laktaci. Mlezivo neboli kolostrum se vytváří už před porodem a je produkováno i několik dnů po narození miminka než se začne tvořit pravé mléko. Trvá to zpravidla tři až pět dnů. Mlezivo představuje pro dítě prvotní a vysoce kvalitní mléko bohaté na proteiny. Zpočátku je čiré, později nažloutlé a hustotou připomíná vaječný bílek.

Mlezivo někdy může začít vytékat již od 15. týdne těhotenství, je to různé. Nemělo by vás tedy zaskočit, pokud vám od druhého až třetího trimestru občas z bradavky samovolně vyteče a zanechá na podprsence skvrny.

Prvotní mléko nevytlačujeme

Pokud se vám již tvoří mlezivo, nesnažte se stimulovat jeho produkci. Platí stejný princip jako u kojení. Jakákoli stimulace bradavky, odsávání či vytlačování sekretu podporuje větší tvorbu hormonu oxytocinu a vyšší produkci mateřského mléka. V druhém či třetím trimestru máme ještě dost času na samotný porod i tvorbu prvotního mléka, proto přirozený výtok zachycujeme pomocí vložek do podprsenky, kterou tím chráníme před znečištěním, a jinak necháváme bradavky v klidu. Zvýšená tvorba oxytocinu by mohla vést k předčasným kontrakcím, proto bychom si mlezivo z prsou neměli odsávat.

Mlezivo se občas objeví na prádle v noci nebo při větší celodenní aktivitě, není ničím neobvyklým, když už v době těhotenství začnete nosit laktační vložky, které budou mlezivo zachytávat. Pokud by se vám cokoli nezdálo, poraďte se s dulou nebo s porodní asistentkou.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Výtok z bradavky v těhotenství. Nejde o nic neobvyklého