Menu
JenProTěhotné.cz
Příznaky těhotenství

Hyperemesis gravidarum aneb co dělat při nadměrném zvracení na začátku těhotenství

Martina Mádlová

Martina Mádlová

8. 5. 2019

Těhotenské nevolnosti provází mnoho žen zejména v prvních třech měsících. S tím je spojená přecitlivělost na pachy a žaludek tzv. na vodě. I občasné zvracení patří k normálním příznakům. Asi 3 % těhotných žen postihne hyperemesis gravidarum neboli nadměrné těhotenské zvracení.

Když vás sklátí nadměrné zvracení v těhotenství, nedokážete často ani vstát z postele. Touto chorobou trpěla také vévodkyně Kate u všech svých těhotenství. Zvracet můžete klidně i padesátkrát denně. Jak se přesně projevuje a dá se s tím něco dělat?

Nadměrné zvracení neboli hyperemesis gravidarum

Nadměrné zvracení se u těhotných žen objevuje asi od prvního měsíce a končí kolem čtvrtého. Proč se tak není úplně jasné. Podle lékařů za to mohou hormonální změny.

Když žena zvrací příliš často a dlouho, může ztrácet až příliš tekutin a živin. Proto je často nutné ji hospitalizovat, aby se předešlo zdravotním komplikacím. Nastávající maminka zvrací, ať jí nebo nejí, je velmi slabá, hubená a dehydratovaná. K tomu se přidávají teploty, kůže se zdá velice suchá a nezdravě žlutá.

V nemocnici vyšetří moč a provedou jaterní testy, protože hrozí poškození jaterní tkáně. Mírná hyperemesis gravidarum se léčí jen dietou a režimovým opatřením. U těžších forem je nutná infuzní terapie.

U žen s těžší formou může dojít k výraznému snížení krevního tlaku s následnou zrychlenou srdeční frekvencí. Ve zvratcích se dokonce může objevit i krev a ve vzácných případech mohou selhat játra či ledviny a těhotenství se musí ukončit.

Jak na nevolnost v těhotenství. Pomáhá zázvor, drobení se sušenkami v posteli a homeopatie

Jaké jsou rizikové faktory?

  • Obezita
  • Mladá nastávající maminka
  • Trofoblastická nemoc
  • Vícečetné těhotenství

Hypermesis gravidarum léčba

Uvedli jsme, že ve většině případů probíhá léčba v nemocnici. Žena musí být nitrožilně zavodňována a může probíhat i úprava vnitřního prostředí. Lékaři také podávají léky, které mají za úkol tlumit zvracení a neutralizovat žaludeční šťávy. Nutné bývají i vitamíny skupiny B.

Jakmile žena dokáže přijímat stravu a tekutiny, musí dodržovat určitá opatření. Zejména jíst jen po malých porcích a častěji, pít nedráždivé nápoje.

Do dvacátého týdne těhotenství se tento stav většinou spraví. Ovšem existují i ženy, které trápí nevolnost a občasné zvracení takřka až do porodu.

Čtyři druhy těhotenských nevolností

  • Ranní zvracení (vomitus matutinis): nejlehčí forma. Obvykle k ní dochází ráno, když je žena hladová.
  • Těhotenské zvracení (emesis gravidarum): to už přichází častěji a nejčastěji po jídle. V tomto případě už je často nutná hospitalizace, protože těhotné se ze strachu vyhýbají jídlu, hubnou a nemají dostatek živin.
  • Nadměrné zvracení (hypermesis gravidarum): extrémní zvracení i padesátkrát denně asi do dvacátého týdne. Hospitalizace je často nezbytná.
  • Zhoubné zvracení (hypermesis maligna): tato forma těhotenského zvracení je velmi závažná. Jde o časté a křečovité zvratky s příměsí krve. Žena musí do nemocnice a těhotenství může končit potratem nebo je nutné ho ukončit.

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Hyperemesis gravidarum aneb co dělat při nadměrném zvracení na začátku těhotenství