Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenské komplikace

Vaginální infekce v těhotenství. Které vám hrozí?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

9. 8. 2019

Díky nárůstu hormonů, ke kterému během těhotenství dochází, jsou budoucí maminky mnohem náchylnější k různým onemocněním. Přinášíme přehled obvyklých viníků spolu s tím, jak s nimi zacházet a zbavit se jich. Které vaginální infekce v těhotenství vás mohou nemile překvapit?

Vaše tělo se mění mnoha způsoby, když jste těhotná a zvýšení vaginálního výtoku k tomu také patří, i když to příliš zábavná změna není. Pokud je výtok čistý či bílý a bez zápachu, nemáte se pravděpodobně čeho bát a vše způsobují jen těhotenské hormony. Někdy ale nadměrný výtok signalizují bakteriální infekci v těhotenství, ke které dochází, když je narušena přirozená rovnováha bakterií žijících v pochvě.

Nejčastější vaginální infekce v těhotenství

Těhotné ženy se často setkávají hned se čtyřmi druhy vaginální infekce od běžných po vzácnější: bakteriální vaginóza, kvasinková infekce, Streptococcus agalactiae a trichomoniáza. Určitě vás potěší, že když jsou tyto infekce brzy odhaleny, obvykle není problém je vyléčit.

Zákeřný HPV v těhotenství: Co vše potřebujete vědět?

Bakteriální vaginóza (BV)

Bakteriální vaginózu způsobuje přemnožení bakterie zvané Gardnerela vaginalis. Ta mění pH poševního prostředí. Bakterie produkují látky způsobující typický rybí zápach a častým projevem je vodnatý výtok. Bakteriální vaginóza v těhotenství v některých případech znamená jistá rizika pro miminko. Pokud se neléčí, může dojít k samovolnému potratu nebo k předčasnému porodu. Ženy, které nejsou těhotné a trpí tímto onemocněním, mohou mít potíže s plodností. Léčba probíhá aplikovanými antibiotiky spolu s vaginální terapií. Někdy odezní i sama od sebe.

Prevence BV:

  • nezůstávejte delší dobu v mokrých plavkách nebo zpocených kalhotkách. Vždy se převlékněte do suchého a čistého prádla,
  • noste pohodlné bavlněné spodní prádlo, které umožňuje cirkulaci vzduchu. Vyhýbejte se těsným kalhotám,
  • spěte bez spodního prádla, aby se snížilo riziko infekce,
  • nikdy se neotírejte zezadu dopředu, abyste si nepřenesla bakterie z konečníku do pochvy,
  • vynechejte olejové koupele.

Kvasinková infekce

Svědění a pálení způsobené kvasinkovou infekcí je obvykle způsobeno přemnožením Candidy, houby, která přirozeně žije v pochvě. Během těhotenství pomáhají zvýšené hladiny estrogenu a progesteronu vytvářet prostředí, ve kterém mohou kvasinky prospívat. Mezi další příčiny kvasinkových infekcí patří užívání antibiotik a pohlavní styk, což může narušit přirozené pH ve vagíně. Také zvýšený příjem cukru má velký vliv na přemnožení kvasinek. Kvasinková infekce zevních rodidel a pochvy neohrožuje přímo miminko, ale během porodu se může infekce přenést na dítě.

Onemocnění se projevuje pálením, svěděním, bělavým či nažloutlým výtokem s drolivou konzistencí a téměř bez zápachu. Dalšími příznaky je začervenání a otok pochvy a pysků, nepříjemné pocity až bolest při sexu a pálení při močení.

Kvasinky se léčí buď dezinfekčně nebo lokálně pomocí antimykotických přípravků formou vaginálních tablet či krémů. Kdo dává přednost přírodní léčbě kvasinkové infekce v těhotenství, měl by hlavně upravit svou stravu a vynechat cukry. Některé ženy používají různé bylinné preparáty a čaje, pro podporu zdravé střevní mikroflóry.

Prevence kvasinkové infekce:

  • noste bavlněné spodní prádlo, které umožní cirkulování vzduchu,
  • spěte bez spodního prádla,
  • dostatečně pijte, aby se vám z těla odplavovaly toxiny,
  • choďte pravidelně na záchod, abyste eliminovala bakterie, které způsobují infekce,
  • vynechte rafinovaný cukr,
  • užívejte vhodná probiotika.

Spalničky v těhotenství. Jsou nebezpečné?

Streptococcus agalactiae

Streptococcus agalactiae patří mezi nejzávažnější vaginální infekce v těhotenství. Tento druh streptokoka může způsobit i zánět plodových obalů, vyvolat předčasný porod a přenést na novorozence infekci. Právě z těchto důvodů se nyní u každé těhotné ženy provádí preventivně kultivační vyšetření pochvy. Pokud by byl výsledek pozitivní, přistupuje se k antibiotické profylaxi. Během první doby porodní dostane žena nitrožilně antibiotika. Podává se neškodná penicilinová řada léků. Pokud však má žena potíže už během těhotenství, je potřeba začít s léčbou dříve.

Tato infekce je záludná v tom, že prakticky nemá žádné příznaky. U některých lidi může způsobit infekci močových cest, pálení a bolest při močení, objeví se zakalená moč a náhlé nutkání k močení. To ale jen u malého procenta případů.

Prevence v tomto případě žádná zvláštní neexistuje.

Těhotenská cukrovka. Souvisí její vznik s pohlavím dítěte?

Trichomoniáza

Trichomoniáza je infekce pochvy a močové trubice. Způsobuje ji prvok Trichomonas vaginalis, neboli bičenka poševní. Trichomonády žijí jen v pochvě a močové trubici člověka. Přenáší se pouze pohlavním stykem a projevuje nepříjemným výtokem, pálením a svěděním. V akutním případě je výtok zpěněný, zásaditý, nasládlý a v hojném měřítku. Pokud je infekce neléčená, může přejít až do chronického stádia. Má jen minimum příznaků a někdy vůbec žádné. Neléčená a skrytá infekce může způsobit problémy v těhotenství (předčasný porod) či problémy s plodností.

Obvykle léčba probíhá pomoci antibiotik. V těhotenství ovšem nelze každý lék podávat, proto lékaři přistupují k lokálnímu léčení formou čípků a clotrimazolu. Často bývá nutné léčit i partnera.

Prevence:

  • pokud má jeden z partnerů podezření na toto onemocnění, měli by si oba nechat udělat testy,
  • riziko infekce se sníží tím, že nedochází ke střídání partnerů,
  • pokud má jeden z partnerů infekci, je nutné používat kondom, aby nedošlo k přenosu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vaginální infekce v těhotenství. Které vám hrozí?