Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenské komplikace

Trichomoniáza během těhotenství. Co může způsobit?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

5. 2. 2020

Trichomoniáza je nemoc, která se přenáší prostřednictvím pohlavního styku. O jaké onemocnění jde a jaké velké nepříjemnosti může způsobit v těhotenství?

Jedná se o poměrně běžnou pohlavně přenosnou infekci, kterou způsobuje bičenka poševní. Přenést se může i bez pohlavního styku pouze vaginálním sekretem nebo třeba prostřednictvím ručníku. Tyto možnosti nejsou tak časté, protože infekce se na předmětech drží asi dvě hodiny.

Příznaky trichomoniázy

Někdy se onemocnění projevuje bezpříznakově. Objevit se může výtok z pochvy, který je řídký, zpěněný a páchne po rybině. Mívá žlutou nebo žlutozelenou barvu. Občas se objeví pálení močové trubice, vagina a vulva jsou začervenalé, podrážděné a svědí. Pohlavní styk v některých případech bolí. Tělo je po nakažení oslabené a bývá velmi často a rychle náchylné k jiným infekcím.

Příznaky se objevují velmi brzy po nákaze, ale v některých případech to trvá dlouho. Takže pokud vám bylo onemocnění diagnostikováno, nemusí to nutně znamenat, že jste je chytla nedávno. Jakmile máte nějaké podezření, nechte se raději otestovat.

Těhotenství a problémy se žlučníkem. Proč těhotné ženy trápí žlučníkové kameny?

Jak onemocnění probíhá?

Běžně probíhá nemoc ve čtyřech fázích. V té první se dostane parazit do těla ženy. Ve druhém stádiu se už infekce projevuje ve formě výtoku, pálení při močení nebo svědění. Pokud se nemoc neléčí, nadchází třetí fáze a přenos dál, do pohlavního ústrojí. To už se může projevit třeba bolestmi v podbřišku. Ve čtvrtém stádiu přejde infekce na chronickou formu a nejde vidět. Skrytá infekce ovšem může později způsobit potíže v těhotenství nebo působit problémy při otěhotnění.

Jak může trichomoniáza ovlivnit těhotenství?

Infekce během těhotenství je spojována s větším rizikem předčasného porodu, předčasného protržení plodových obalů a porodu dítěte s nízkou porodní hmotností. Ve vzácných případech dochází k infikování miminka během porodu. Naštěstí lze onemocnění léčit antibiotiky.

Jak se onemocnění v těhotenství léčí?

Při běžné léčbě se používají antibiotika nebo léčba chemoterapeutikami. Spolu se ženou se musí léčit i partner. V době těhotenství se ale tyto léky podávat nesmí, takže je žena léčena jen formou čípků a clotrimazolu. Obecně jsou tyto způsoby považovány za bezpečné pro dítě během těhotenství.

Nějakou dobu také nesmíte mít pohlavní styk, dokud není dokončena léčba a nezmizí příznaky. Jinak by se infekce mohla vrátit.

Nedostatečnost děložního hrdla způsobí až 25% potratů v druhém trimestru. Lze jí zabránit?

Jak se vyhnout trichomoniáze?

Asi jediná prevence je zodpovědný sexuální život a styk pouze s jedním partnerem. Riziko přenosu trichomoniázy snižuje použití kondomů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Trichomoniáza během těhotenství. Co může způsobit?