Menu
JenProTěhotné.cz
Jak zvládnout těhotenství

Těhotenství a problémy se žlučníkem. Proč těhotné ženy trápí žlučníkové kameny?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

29. 1. 2020

Některé ženy své těhotenství prožijí bez větších potíží a jiné se trápí celých devět měsíců. Je to zkrátka „jiný stav“ a jako takový s sebou občas nese dost nepříjemné problémy. Třeba se žlučníkem.

Žlučník je malý orgán, který se nachází hned pod játry. Má ukládat žluč, což je látka pomáhající trávit tuky. Jakmile se dostane jídlo do tenkého střeva, dostane žlučník signál, že má uvolňovat žluč. Ta se skládá z vody, žlučových solí a cholesterolu. Když jej obsahuje moc a málo žlučových solí, nebo se nevyprázdní žlučník správně, může tvořit usazeniny, známé jako kameny nebo také žlučové kameny. To je jedna z forem onemocnění žlučníku, ale klidně můžete mít kameny a žádné příznaky.

Žlučový záchvat

Žlučníkovou koliku způsobuje přítomnost kamenů ve žlučníku nebo ve žlučových cestách. K záchvatu dochází při uvolnění kamínku a jeho zaklínění ve žlučových cestách.

Pokud žluč není schopna opustit žlučník, může to vést k zánětu či infekci. A protože nevstoupí žluč do tenkého střeva, tuk ve stravě se během trávení nerozkládá, přichází v některých případech bolest v horní části břicha, také nevolnost a zvracení.

Kolika vytváří ostrou bolest, která se objevuje jednu až dvě hodiny po jídle s vysokým obsahem tuku. Často se to stává v noci. Bolest trvá několik minut až hodin. Někteří lidé trpí bolestí mezi lopatkami nebo pod pravým ramenem. Kromě bolesti a nevolnosti může žlučníkový záchvat způsobit nadýmání, pocení, zimnici nebo horečku.

Jak těhotenství ovlivňuje žlučník?

Těhotenské hormony, zejména progesteron, způsobují relaxaci svalové tkáně v celém těle, což ovlivňuje také žlučník. Zpomaluje uvolňování žluči a ta, která se neuvolní, může zapříčinit vznik žlučových kamenů. Těhotné ženy, které již žlučové kameny mají, jsou více ohroženy, že se některý uvolní a kameny zablokují žlučové cesty.

Problém při odhalování problémů se žlučníkem je ten, že během těhotenství mohou být příznaky zaměňovány s ranní nevolností. Pokud však přetrvávají dále nebo pokud máte podezření na problémy spojené se žlučníkem, lékař pravděpodobně doporučí ultrazvuk. To je nejúčinnější způsob, jak diagnostikovat stav žlučníku.

Pokud už jste někdy dřív měla podobné problémy, informujte svého lékaře, aby vás během těhotenství mohl sledovat a zabránit zhoršení nemoci.

Jak se pozná špatná funkce placenty a k čemu všemu slouží?

Hrozí vám riziko?

Ženám hrozí mnohem větší riziko, že se u nich onemocnění žlučníku vyvine než mužům. Zejména pokud se takové problémy objevují v rodině, máte nadváhu, dietu s vysokým obsahem tuku nebo cholesterolu, cukrovku. Příznaky onemocnění žlučníku se často objevují ve třetím trimestru nebo po porodu. U žen s vyšším rizikem se mohou objevit dříve.

Je ohrožené dítě?

Žlučníkové kameny nemají přímý vliv na vaše dítě. Může být ale následky nemoci ovlivněno, kdyby k nim došlo. Pokud by se objevila infekce, zánět, nevolnost nebo zvracení. Tyto stavy dokážou ovlivnit schopnost vašeho těla předávat vašemu vyvíjejícímu se dítěti odpovídající výživu.

Jak se léčí problémy se žlučníkem v těhotenství?

Cílem léčby je hlavně v těhotenství zmírnit příznaky a komplikace a léčit samotné onemocnění až po těhotenství. Prvním krokem je změna vaší stravy a konzumace méně mastných potravin. To znamená, že žlučník musí méně pracovat. Pro mnoho žen může tento krok sám o sobě stačit ke zmírnění příznaků. Také pravidelné cvičení je účinný pomocník.

Jestliže vám nic z toho nepomáhá a ani léky, které lékař může předepsat, může dojít k chirurgickému zákroku. To ale jen v závažnějších případech. Operace je provedena laparoskopicky. Žlučník pak může být odstraněn, aniž by bylo nutné tvořit velký řez. To znamená méně bolesti a rychlejší uzdravení.

Jak na bezbolestný porod

Problémy se žlučníkem po těhotenství

Není neobvyklé, že se příznaky onemocnění žlučníku objeví dva až čtyři měsíce po porodu. Může to být způsobeno tím, že těhotenské hormony tento problém zhoršily během předchozích devíti měsíců. Změny v hladinách hormonů po porodu mohou být také viníkem.

Problémy se žlučníkem se objevují také jako důsledek rychlého hubnutí po porodu. Jak se rychle spaluje tuk, hromadí se ve žluči další cholesterol, což někdy vede ke vzniku žlučových kamenů.

Když chcete snížit riziko vzniku žlučových kamenů po těhotenství, jezte stravu s vysokým obsahem vlákniny, která obsahuje spoustu ovoce, zeleniny a celých zrn. Nehubněte po porodu příliš rychle a pravidelně cvičte.

Pokud jste měly problém se žlučníkem během těhotenství a musely docházet častěji na kontroly, je po porodu nutné následné vyšetření. Příznaky se mohou objevit znovu kdykoliv po porodu. Váš lékař vám může doporučit operaci a odstranění žlučníku, aby se zabránilo budoucím potížím.

Ohodnoťte tento článek:
3,3
Právě čtete

Těhotenství a problémy se žlučníkem. Proč těhotné ženy trápí žlučníkové kameny?