Menu
JenProTěhotné.cz
Porod

Jak na bezbolestný porod

mpr

mpr

13. 1. 2020

Může mít žena bezbolestný porod? Tuto otázku si klade většina těhotných žen. Čím blíže je termín porodu, tím více se těhotné zamýšlí nad tím, co udělat, aby jejich porod byl co nejméně bolestný a bez poranění.

Jde to i bez léků

Ženy rodí po tisíciletí bez medikace, ale neznamená to, že nepřemýšlely nad tím, jak si ulevit. Každá žena prožívá bolest jinak. Důležité je, jak žena samotný proces porodu vnímá a zda má dostatečné sebevědomí. Pokud porod probíhá vlastním tempem, v klidu a bezpečí, žena je uvolněná a zcela soustředěná sama na sebe, nerušená okolím, je to dobrý předpoklad k tomu, aby i porod přirozeně plynul svým tempem tak jak má.

Existuje však pár tipů, které těhotnou ženu mohou připravit a pomoci jí v předporodní přípravě a během samotného porodu.

Základem je cvičení

Mezi velmi efektivní pomůcky pro předporodní přípravu patří zdravotnický prostředek Aniball, se kterým těhotná žena může začít cvičit od ukončeného 36. týdne. Princip této pomůcky je velice jednoduchý. Žena se během 4 týdnů, kdy každý den cvičí 10-15 min, naučí aktivovat a relaxovat svaly pánevního dna pomocí řízeného hlubokého dýchání. Cvičením pozitivně stimuluje poševní svalstvo a zlepšuje elasticitu hráze. Žena si vyzkouší polohu, ve které se jí bude nejlépe rodit a získá i potřebnou sebedůvěru. Výsledkem cvičení je usnadnění vypuzovací fáze novorozence, což napomáhá k bezproblémovému porodu. Aniball lze využít i po šestinedělí k poporodnímu cvičení, která jsou zaměřena na posílení svalstva pánevního dna a prevenci inkontinence. Pro tato cvičení je primárně určena varianta zdravotnického prostředku Aniball Inco.

Velmi příjemné mohou být v průběhu těhotenství a při porodu uvolňující masáže, které provádí partner nebo dula v oblasti zad, chodidel a pod koleny. Při porodu se provádí masáž krouživými pohyby v oblasti kříže, intenzitu si určuje žena.

Pomocníci z přírody

Dalším pomocníkem, který pomáhá uvolnit porodní cesty je maliníkový čaj. Zkracuje druhou dobu porodní, snižuje komplikace a zmírňuje porodní bolesti. Obsahuje velké množství organických kyselin, vitamín C a tříslovinu. Maliníkový čaj se doporučuje začít pít přibližně 6 až 4 týdny před termínem porodu.

Lněné semínko je dalším přírodním produktem, který v průběhu těhotenství usnadňuje vyprazdňování a zároveň vede k provlhčení porodních cest. Lněný odvar se pije 3 týdny před porodem.

Těsně před porodem jsou velmi uklidňující a bolest zmírňující vodní koupele. Své místo má i aromaterapie. Růžové listy a šalvěj lékařská podporují otvírání porodních cest, uklidňující účinek má levandule a heřmánek.

Otevřená mysl, naslouchání vlastnímu tělu, víra v sebe sama jsou nejlepším předpokladem pro úspěšný a bezbolestný porod beze strachu.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Právě čtete

Jak na bezbolestný porod