Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenské komplikace

Těhotenská cukrovka. Souvisí její vznik s pohlavím dítěte?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

25. 6. 2019

Těhotenská cukrovka nepotěší žádnou nastávající maminku, ale někdy zkrátka přijde. Vzniká během těhotenství a souvisí s poruchou metabolismu cukrů (tělo nedokáže vstřebávat glukózu v krvi). Může ovlivnit zdraví matky, miminka v děloze i novorozence po porodu. Může mít i nějakou souvislost s pohlavím dítěte, které čekáte?

Podle studie, která byla před nějakým časem zveřejněná v Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism může mít i pohlaví dítěte svůj podíl a zvyšovat riziko gestačního diabetu.

Chlapeček nebo holčička?

Výsledky studie hovoří v neprospěch chlapců. U žen, které čekaly holčičku, byla menší pravděpodobnost, že se u nich cukrovka projeví. Výzkum pocházel od takřka 643 000 kanadských žen, které čekaly své první dítě. Přestože studie ukazovala na vazbu mezi pohlavím dítěte a rizikem vzniku cukrovky a dočasných metabolických změn, ke kterým během těhotenství dochází, neprokázala už příčinu této skutečnosti.

Předpokládá se, že gestační diabetes se objevuje v důsledku kombinace základních metabolických abnormalit u matky a dočasných metabolických změn, ke kterým dochází během těhotenství. Výsledky studie naznačují, že u žen čekajících chlapečka dochází k větším metabolickým změnám než u těch, které čekají holčičku.

V dalších zjištěních z výzkumu se ukázalo, že ženy, které čekaly holčičku a dostaly těhotenskou cukrovku, měly také větší riziko vzniku diabetu druhého typu.

Polyhydramnion aneb nadbytek plodové vody. Co vám hrozí?

Jak lze poznat cukrovku v těhotenství?

  • máte mnohem větší pocit žízně,
  • často chodíte močit,
  • jste velice unavená,
  • bez příčiny hubnete.

Rizika cukrovky

Těhotné ženy s cukrovkou mají častěji močové či poševní infekce a je u nich větší pravděpodobnost vzniku preeklampsie. U miminka pak hrozí riziko pozdějšího dozrávání plicní tkáně a po porodu často tyto děti váží více, než je běžné. Novorozenci pak mohou dostat hypoglykémii (snížení hladiny cukru v krvi) a novorozeneckou žloutenku.

Těhotenství se při cukrovce ukončuje do termínu porodu a často se přistupuje k císařskému řezu.

Kluk nebo holka? Proč nám tolik záleží na pohlaví dítěte?

Léčebná opatření během těhotenské cukrovky

Ženy s těhotenskou cukrovkou musí dodržovat dietní opatření, omezit sladké, jíst pravidelně a hlídat příjem sacharidů v jídelníčku. Není to tak náročné a ani těžké. V některých případech si musí ženy píchat i inzulín, ale jen při velmi vysokých hodnotách.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Těhotenská cukrovka. Souvisí její vznik s pohlavím dítěte?