Menu
JenProTěhotné.cz
Porod

Porody ve světě. Kde rodí nejvíc doma a kde si pořádně připlatíte?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

10. 1. 2020

Porodem dítěte začíná ženě úplně nová etapa života. To, co má být krásným začátkem, ale někdy příliš příjemný zážitek není. Nejen kvůli bolesti, ta k porodu patří a žena s ní počítá, ale kvůli chování některých lékařů a zdravotníků, průběhu porodu a péči po něm. Jak funguje porodnictví u nás, tak nějak víme, ale jaké porody zažívají ženy v zahraničí, o tom často nemáme tušení.

Česko patří mezi země, kde je nízká novorozenecká úmrtnost. Velké procento maminek ale není příliš spokojeno s celkovým přístupem k porodu a péči po něm. Nelíbí se jim rutinní provádění některých úkonů, nadřazené chování, malé podpoře, nedostatečné informovanosti nebo třeba to, že se jich nikdo na nic neptá, co si přejí nebo nepřejí. Je mnoho žen, které by raději volilo porod v zahraničí. Ve kterých zemích by si pomohly a kde vůbec?

Největší počet domácích porodů v Nizozemsku

Nizozemsko se řadí mezi země s největším počtem domácích porodů, i když jejich počet se postupně snižuje. Na svět zde takto přijde takřka 30 % dětí. Žena, která chce rodit doma, nemá problém s nikým a ničím, protože tuto volbu považují v zemi za normální. Do nemocnice míří obvykle ženy, které mají nějaké potíže nebo se dají předpokládat komplikace. Pokud to tak je, hradí jim ošetření v nemocnici pojišťovna. V případě domácího porodu porodní asistentku. Pokud chce žena rodit v nemocnici, aniž by k tomu měla závažný důvod, musí za péči lékaře zaplatit z vlastní kapsy.

Porodní asistentka. Kdo to je a proč pro vás může být užitečná?

Porod v Rakousku a Francii

V Rakousku nebo ve Francii je situace podobná jako u nás. Například ve Francii sice není porod doma nelegální, ale přívětivě se na to stát a ani většina veřejnosti nedívá. S porodními asistentkami nechtějí pojišťovny uzavírat smlouvy, mají určené pomůcky – hodně striktně. Těhotná žena má ve Francii zvláštní postavení. Od 6. měsíce těhotenství až do 2. týdne po porodu má plně krytou zdravotní péči. Běžně je to maximálně 75 % nákladů, zbytek si hradí pacient nebo jdou úhrady z dobrovolného komerčního pojištění. Rodička si může vybrat, zda dá přednost ambulantnímu porodu a půjde domu několik hodin po narození dítěte.

Německo nabízí mnoho možností výběru

Německé porodnictví se liší hlavně v tom, že máte široké možnosti výběru, jak a kde porod proběhne. Velký význam se klade na porodní asistentky, které jsou ze zákona přítomny u každého porodu. Ženy mohou rodit na klinice s porodní asistentkou a lékařem, bez lékaře (ne vždy), v porodním domě nebo doma vždy s porodní asistentkou. V posledním případě si s sebou PA vždy vozí veškeré potřebné vybavení a je v kontaktu s lékařem, pokud by bylo potřeba, aby přijel.

Porody mimo porodnici jsou v Německu vnímány pozitivně a jako právoplatná možnost. Přichází takto na svět asi 3 % dětí.

Dula u porodu. Víte, kdo to vlastně je a jaké má poslání?

Porody ve Velké Británii

I Velká Británie je dostatečně benevolentní k porodům mimo zdravotnické zařízení. Samozřejmostí je bezproblémové těhotenství a miminko se musí narodit v termínu. Žena si také může vybrat, zda chce mít u porodu v porodnici nebo v porodním centru bez vyšetřovacích nástrojů s porodní asistentkou. Centra bývají umístěna v blízkosti nemocnic nebo přímo v jejich areálu.

Pokud se žena rozhodne pro domácí porod, je nutný souhlas partnera a vyhovující domácí prostory. Porodní asistentka se přijde podívat předem, vše zkontroluje a domluví se s rodičkou, jak bude probíhat samotný porod, kam co uloží, kdo bude přítomen apod. K dispozici má dvě porodní asistentky, které hradí pojišťovna. Existují ještě nezávislé asistentky a odbornice, které umí vést porody dvojčat, porod koncem pánevním apod. Jejich služby jsou ovšem velmi drahé. Můžete si je ovšem pořídit na splátky.

V severských zemích dbají na citlivý přístup

Ve Švédsku, pokud je vše v pořádku, můžete jít i s miminkem už za pár hodin domů. Pokud z nějakého důvodu zůstane žena v porodnici déle, má tam veškerý komfort. Novopečený otec má od státu nárok na deset dní volna.

Ve Finsku dne přichází většina dětí na svět v porodnici a postupně vymizela tradice porodů v sauně. Finové mají rádi své soukromí, a tak na něj dbají i při porodu. Porody probíhají v samostatném pokoji, aby měla žena naprostý klid. Miminku se obvykle nedává jméno hned po narození, ale čeká se několik dní.

V Dánsku a Norsku jsou taktéž k dispozici porodní centra u nemocnic. Zároveň existují specializovaná zařízení určená pro rizikové těhotenství. I tam si žena může vzít svou porodní asistentku.

V těchto zemích nejsou výjimkou porody doma.

Práva u porodu. Kdo může při porodu rozhodovat o vašem těle?

V Itálii mají empatický přístup

V Itáliích dbají na pocity rodící ženy, proto bývají pokoje vybaveny vanou, postelí, křeslem a skříněmi. Do nich se ukládá lékařské vybavení, aby pohled na ně ženu neznervózňoval. Porodní asistentka se chová velice tiše, nezasahuje do ničeho, pokud to není potřeba nebo ji žena nežádá. Po porodu pak asistentky pomáhají s péčí o miminko a zodpovídají různé dotazy. V Itálii je možné rodit i doma, pokud je těhotenství v pořádku a splňuje určité parametry. Důležitá je i blízkost nemocnice.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Porody ve světě. Kde rodí nejvíc doma a kde si pořádně připlatíte?