Menu
JenProTěhotné.cz
Porod

Dula u porodu. Víte, kdo to vlastně je a jaké má poslání?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

1. 5. 2019

Pojem „dula“ pochází z řečtiny a dříve znamenal „služebná“. Dnes se používá pro speciálně vyškolenou ženu, která má být oporou ženě před porodem, při něm i po něm. Jejím nejdůležitějším úkolem je emocionální podpora budoucí maminky. I když se to nezdá, tento úkol patří často k těm nejnáročnějším. Proto být dulou neznamená práci. Je to poslání.

Na úvod je nutné říct, že dula není to stejné jako porodní asistentka, která má zdravotnické vzdělání a může provádět i úkony, na které dula nemá kompetenci. Dula poskytuje podporu, informace a trpělivě ženě naslouchá a pomáhá, když to potřebuje. Měla by o ní pečovat už v těhotenství, chodí s rodičkou k porodu a navštěvuje ji i po porodu. Dodává ženě sebedůvěru, aby tímto důležitým a často náročným obdobím dokázala proplout s lehkostí a připravená.

Duly v ČR

U nás se profese duly začala objevovat v roce 2001. Ve světě už ale fungují mnohem déle. Je přítomna u nastávající maminky tak, jak to ona potřebuje. Frekvence setkání i úkoly, které dostane svěřené, záleží na domluvě. Těhotná žena si určuje, jak často se chce s dulou setkávat, zda ji chce mít i u svého porodu apod.

Práce duly nepatří mezi zdravotnické pomáhající profese, ale doplňuje je. Doplňuje ostatní a je rozhodně důležitým členem týmu porodních asistentek, lékařů, sestřiček a dalších odborníků. Aby mohla žena takovou práci vykonávat, musí projít kurzem pro duly, který je zpoplatnění. Při své práci se pak řídí Etickým kodexem duly.

Těhotenská průkazka obsahuje záznamy o vašem těhotenství. Rozumíte jim?

Dula u porodu

Práce duly začíná už před porodem. V tuto dobu je laskavou průvodkyní pro ženu. Poskytuje jí potřebné informace, vysvětluje a pomáhá při rozhodování. Přítomná je i u porodu. Tam se snaží o vytvoření správné atmosféry a vhodného prostředí pro porod. Povzbuzuje, pomáhá psychicky, hlídá, aby byl dodržen porodní plán rodičky. Neměla by kritizovat nebo negativizovat žádný způsob porodu, pro který se žena rozhodne. Je oporou i ostatním, kteří budoucí maminku doprovází.

Když je dula přítomná u porodu, zůstává s ženou celou dobu. Buď už přijede k ní domů nebo až na porodní sál. Obvykle to probíhá tak, že nastávající maminka své dule zavolá na začátku porodu a společně se dohodnou na dalším postupu.

Neslouží jako náhrada za partnera u porodu. Klidně tam mohou být i oba a ona pak podporuje maminku i partnera. Nakonec i tatínkové bývají u porodu často dost vyděšeni a nervózní a dula jim pomůže se uklidnit a dodá pocit bezpečí.

Velkou výhodou takovéto podpory u porodu je to, že dula je profesionál. Ví, jak porod probíhá, co se u něj děje a orientuje se i v medicínských postupech. Zároveň má i určitý nadhled a odstup. Zvládá těžké situace a v pravou chvíli dokáže účinně pomoci.

Dula po porodu

I po porodu potřebují ženy pomoc a podporu, a i tady může být dula užitečná. Pomáhá hlavně v období šestinedělí, ale i později. Usnadňuje náročné začátky mateřství, které mohou, hlavně prvorodičku, pořádně semlít. Poradí i s kojením a péčí o miminko, i když samozřejmě ne tak jako zkušená laktační poradkyně. Především ale trpělivě naslouchá, má pro ženu vždy vlídná slova a pomáhá jí tak, aby si odpočinula a nabrala nové síly. Dokonce i pomáhá v domácnosti s dalšími dětmi nebo může uvařit.

Rozchod s partnerem v těhotenství. Jak se vyrovnat s nelehkou situací a najít v sobě sílu na nový začátek?

Přínosy duly pro ženu

Podle mnoha vědeckých studií má péče duly velmi dobrý vliv na zdraví matky a dítěte před porodem i po něm. Ovlivňuje hlavně:

  • psychickou pohodu ženy i zbytku rodiny,
  • délku a průběh porodu,
  • délku kojení dítěte,
  • stav matky a dítěte po porodu,
  • dobu, kterou žena stráví hned po porodu s dítětem,
  • spokojen ženy s porodem i s sebou,
  • eliminuje výskyt poporodních depresí.

Dula kurz

Kurz může absolvovat takřka každý, kdo pro to má předpoklady, dobře si promyslel, do čeho jde a je ochoten tomu věnovat svůj čas. Studium je náročné a není pro každého, protože ne každá žena může být skutečně dulou. Nemyslete si, že si uděláte nějaký několikatýdenní kurz a hned poté budete vesele doprovázet ženy k porodům. Základní kurz obvykle trvá několik měsíců. Většinou šest až dvanáct. Po tuto dobu byste měla rozvinout osobní předpoklady a připravit se na práci, která vás čeká. Při studiu se setkáte se zkušenými lektorkami z řad lékařek, porodních asistentek, laktačních poradkyň apod. Obvykle se nedoporučuje hned chodit k porodům, ale nejdřív začít tou částí, která je zaměřena na proniknutí do oboru. Až poté jste dostatečně připravena na to, absolvovat praxi a začít chodit i k samotným porodům.

Být dulou znamená, že nemáte žádnou pevnou pracovní dobu a jste dostupná ve dne, v noci, o víkendech i o svátcích. Když odjedete k nějakému porodu, nikdy nevíte, kdy zase přijedete domů. Všechna tato hlediska si musí každá budoucí dula dobře promyslet.

Možná vás také zajímá, jaká je u kurzu pro duly cena. Ta se obvykle pohybuje kolem dvaceti tisíc a u některých institucí můžete platit ve splátkách.

Odběr pupečníkové krve. Jak probíhá a k čemu slouží?

Potřebujete dulu?

Možná si teď říkáte, proč byste si měla sjednávat nějakou dulu a ještě za ní platit (ano, musíte si její služby zaplatit sama). Vždyť na porodním sále se nachází i tak dost lidí – porodní asistentka, lékař, sestry. Ale jejich úloha je jiná, a i když porodní asistentky by také měly ženu podporovat při porodu, obvykle jsou tak vytížené v jiných oblastech, že na to ostatní nemají prostor. Navíc porodní asistentka v porodnici má na starosti více maminek a nejen jednu. Proto může dula jejich práci velice dobře doplňovat, protože se nemusí soustředit na medicínskou stránku věci a je tam právě pro tu jednu jedinou maminku.

Pokud patříte mezi ženy, které by potřebovaly někoho takového u svého porodu, stačí si vyhledat na internetu podle regionu, kde bydlíte a samozřejmě i podle sympatií. Domluvte si schůzku nebo napište e-mail. Můžete si i zavolat. Duly už fungují po celé republice. V některých regionech je jich více a jinde méně. Jistě se vám ale podaří najít tu pravou. Obvykle ani není problémem dojezd ze vzdálenějšího místa.

Váš porod a narození dítěte pro vás budou velmi významnými zážitky. Přinese vám vzpomínky na celý život, když ho prožijete zcela jinak, v láskyplném, empatickém a bezpečném prostředí se svou dulou, jistě na něj i stejně budete vzpomínat.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dula u porodu. Víte, kdo to vlastně je a jaké má poslání?