Menu
JenProTěhotné.cz
Jak zvládnout těhotenství

Rozchod s partnerem v těhotenství. Jak se vyrovnat s nelehkou situací a najít v sobě sílu na nový začátek?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

27. 4. 2019

Těhotenství i příchod miminka na svět je nádherná část života. Vlastně patří k těm nejkrásnějším. Někdy ovšem může mít trochu hořký nádech a bohužel se to stává až dost často. O čem hovoříme? O chvíli, kdy ženu potká rozchod s partnerem v těhotenství. A vlastně ani není důležité, kdo za to může. Náročné to bude vždy. Jak se s takovou situací vyrovnat a najít s partnerem společnou řeč?

Jak jsme již zmínili, těhotenství je úžasnou etapou života. Pro vztah je však velice často i těžkou zkouškou, a ne všichni ji zvládnou úspěšně. Není náhodou, že právě v tomto období končí tolik partnerských vztahů i dlouholetých. Ze vztahu častěji odchází muž, ale v posledních letech se objevuje i větší množství žen, které jsou raději těhotné bez partnera než s ním.

Rozchod s partnerem v těhotenství

Vina se jen málokdy dá svést jen na jednoho, i když ve chvíli, kdy vás partner opustí, se něco takového říká jen těžko. Je to ale tak. V určité fázi každý vztah prochází krizí a objeví-li se v tu chvíli někdo, kdo partnerovi naslouchá, zatímco partnerka doma jen vyvolává hádky, může být konec vztahu velmi rychlý.

I když vás asi napadne, že když přijde v těhotenství konec vztahu, může za to takřka vždy nová známost druhého z partnerů, není tomu tak. Největším viníkem je totiž vzájemné neporozumění. Chyby v komunikace patří k těm nejčastějším důvodům. Následuje manipulace, osočování, netolerance apod.

Proč se vztah rozpadl, když už k tomu dojde, je jen málo důležité. Vždy po něm zůstane těhotná žena, která po porodu bude osamělá matka a ze snů o dokonalé a šťastné rodině jí zůstaly jen oči pro pláč.

Práva u porodu. Kdo může při porodu rozhodovat o vašem těle?

 Jak se vyrovnat s rozchodem v těhotenství?

I když se k rozpadu vztahu schyluje už delší dobu, stejně je vždycky šok, když k němu opravdu dojde. Necháváte za sebou velkou část svého života, mnoho vzpomínek i člověka, se kterým jste chtěla strávit zbytek života a čekáte s ním dítě. Samozřejmě, není to těžké jen pro vás. I pro muže to není lehké, ale pro těhotnou ženu mnohonásobně víc. Najednou musí řešit mnoho problémů a překonávat spoustu překážek, i když si měla užívat rostoucí bříško a pohyby svého miminka.

Když přijde rozchod s partnerem v těhotenství, musíte co nejdříve vyřešit dva nejpalčivější problémy. Tím prvním je fungování v každodenním životě. Jak zvládnete fungovat finančně, organizačně i výchovně, když budete sama? A druhý problém? Jak se s celou situací vyrovnat emočně? Všechny tyto situace vám na bedra naloží ohromnou zátěž, a tak se nestyďte klidně obrátit na odborníky, pokud cítíte, že samy to nezvládnete.

Těhotenství konec vztahu a jak to zvládnout?

Pokud se naopak rozhodnete, že to zvládnete sama nebo maximálně s pomocí rodiny, měla byste se držet následujících kroků:

  • najděte si dostatečnou síť přátel, příbuzných apod., kteří vám budou pomáhat,
  • zvolte si své priority a přehodnoťte ty, které jste měla doposud. Možná už pro vás nebude tak důležité mít dokonale vyleštěný dům jako dřív, ale raději se teď budete věnovat sama sobě,
  • sestavte si harmonogram s jednotlivými činnostmi a plány,
  • myslete i sama na sebe a vyhraďte si v týdnu minimálně dvě hodiny na odpočinek, abyste pak byla schopná fungovat. To je velice důležité zejména tehdy, když máte ještě další děti,
  • snažte se oddělit své emoce od rozumu. Alespoň do doby, než se všechny emoce ve vašem životě srovnají a vy dokážete s partnerem komunikovat bez zášti a zloby. Budete se po rozchodu muset spolu na lecčems dokázat domluvit a zbytečné hádky tomu opravdu nepomohou.

Těhotenství bez partnera. Chcete dítě, ale nemáte s kým? Máme pro vás pár tipů

Komunikace s expartnerem

Možná jste si zrovna řekla: „Jsem těhotná a chci se rozejít, protože už se mnou partner vůbec nekomunikuje.“ No, tak po rozchodu se to rozhodně změní, protože komunikovat budete muset. A bývá to velice těžký oříšek. Musíte vyřešit otázku péče o vaše děti, jestliže už nějaké máte, otázku financí a bydlení a také péče. Partner by vám měl přispět na výbavičku pro miminko a další finance podle zákona.

Rozchod s partnerem v těhotenství a finance

Zákony jsou plné optimismu a doufají, že se s partnerem na všem domluvíte a sepsané dohody jen s úsměvem donesete k soudu k potvrzení. Jenže ve většině případu je situace přesně opačná a bývalý partneři se perou o každou korunu. A co říkají paragrafy? V § 86 zákona o rodině toto: „Nežijí-li rodiče nezletilého spolu, upraví soud rozsah jejich vyživovací povinnosti nebo schválí jejich dohodu o výši výživného.“

Zákon o rodině zmiňuje stanovení vyživovací povinnosti nebo schválení dohody v jakémkoli případě, kdy od sebe partneři odejdou (i tehdy, když se jedná o těhotnou ženu).  Jenže jak to vlastně s tím výživným je, když ještě potomek není na světě? Paragraf 95 zákona o rodině říká, že otec dítěte, za kterého není matka provdána, musí přispívat přiměřeně na úhradu výživy po dobu dvou let ženě, na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a slehnutím. Tyto peníze může žena požadovat i zpětně, ale pouze v době do tří let od porodu. Což se také většinou děje, protože jen málokterá žena dostává od bývalého partnera peníze ještě před porodem nebo ani zdaleka ne dostačující částku.

Těhotenská deprese může znamenat riziko pro nastávající maminku. Jak si s ní poradit?

Čas na nový vztah

I když tomu ve chvíli, kdy vás potkal rozchod i s miminkem, příliš nevěříte, rozvířené vody se po čase uklidní a vy začnete uvažovat o dalším vztahu a nové lásce. A někdy se stane i to, že se nakonec vrátíte k tomu, s kým jste se rozešla. Takové situace jsou sice vzácné, ale z pohledu dětí jistě nejlepší. Tady ale musíte být velice opatrná. Člověk se sice s trochou snahy v některých ohledech změnit může, ale radikální změny určitě nečekejte. Pokud vás partner v těhotenství podváděl na každém rohu, psychicky deptal nebo cokoliv jiného, udělá to znovu. Jen se podívejte na internet, kde ženy probírají rozchod v těhotenství v nejedné diskuzi. Dočtete se o různých příbězích i důvodech k rozchodu.

Závěrem je vhodné říct, že určitě není dobré snažit se bolavé rány z rozchodu zalepit hned novým vztahem. Nechte je pořádně se vyhojit, ujasnit si, proč to nevyšlo a na čem byste měla zapracovat u sebe. Navíc čekáte dítě a možná ještě nějaké máte, a to také potřebuje vstřebat situaci a vyrovnat se s ní. Na začátku nového života ještě o hledání partnera nemůže být zkrátka řeč.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Rozchod s partnerem v těhotenství. Jak se vyrovnat s nelehkou situací a najít v sobě sílu na nový začátek?