Menu
JenProTěhotné.cz
Jak zvládnout těhotenství

Těhotenská deprese může znamenat riziko pro nastávající maminku. Jak si s ní poradit?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

30. 3. 2019

Těhotná žena by podle názoru okolí měla být tou nejšťastnější bytostí na světě. Proto se často tváří všichni divně, když si těhotná posteskne, jak je zoufalá a nešťastná. Vždyť přece nemá proč. Čeká dítě a nic krásnějšího není. Často tak dochází k tomu, že se těhotné trápí uvnitř sebe a navenek se tváří úplně normálně. Jenže těhotenská deprese není jen tak nějaký krátkodobý splín. Neléčená může vážně ohrozit ženu i dítě. Jak se s ní dá bojovat?

Těhotenské stavy způsobují, že se cítíte mnohem více zranitelná a často se objevují různé výkyvy emocí. Z velké části za to mohou těhotenské hormony, ale vše ovlivňuje i vaše psychika. I ta prochází poměrně dramatickými změnami. Deprese hrozí více u žen, které k ní měly sklony již před těhotenstvím.

Podle statistik postihují špatné myšlenky v těhotenství asi dvacet procent těhotných žen, což je docela velké číslo. Bohužel se o tom moc často nemluví a některé příznaky se i dost špatně identifikují. Žena si na začátku myslí, že je jen příliš unavena nebo s ní mávají hormony a často ji v tom její okolí ještě ubezpečuje. Depresi je ale důležité rozeznat brzy, protože bez léčby se stupňuje a může zůstat i po porodu.

Co ovlivňuje těhotenskou depresi?

Těhotenská deprese může postihnout každou těhotnou ženu, i když některé k ní mají určitě větší předpoklady než jiné. Velkou měrou jí mohou pomoci problémy s otěhotněním, nechtěné těhotenství, malá podpora rodiny a přátel, malé sebevědomí, předchozí potrat nebo úmrtí dítěte hned po narození, obavy o svou životní situaci nebo deprese v rodině.

Strach z porodu. Jak se ho zbavit?

Příznaky těhotenské deprese

Těhotná žena je pod pečlivým dohledem lékařů a chodí na pravidelné kontroly. Doktoři či porodní asistentky by měli umět rozpoznat možné příznaky předporodní deprese. Čím dříve je odhalená, tím lépe.

Co byste neměli rozhodně přehlížet:

  • neustálý strach,
  • úzkostné stavy,
  • pocit beznaděje,
  • veliká a nekončící únava,
  • velké změny v chutí k jídlu a spánku,
  • nulová motivace,
  • velmi častý pláč v těhotenství
  • žádná radost z těhotenství.

Jak si poradit s těhotenskou depresí?

V dnešní době už naštěstí není pojem deprese takové tabu jako dřív. Existuje také velké množství způsobů, jak si s nimi poradit a není nutné vždy skončit u léků. Ty lékaři předepisují jen u velmi vážných případů. Někdy ovšem stačí jen malá změna, která dokáže velké divy. Jak na to?

Změňte svůj životní styl

Jezte pravidelně a menší porce jídla. Vyhýbejte se potravinám s vysokým obsahem tuku a kofeinu, ale také nedržte žádné zbytečné diety. Ani přemíra cukru není příliš vhodná. Tělo musí pak vynaložit spoustu energie na jeho zpracování, a to vám zbytečně ubírá energii. Můžete také zkusit jógu, aromaterapii, akupunkturu apod. Vždy ale pod dohledem profesionála.

Co nejíst v těhotenství? Rizikem je hlavně syrové maso a nepasterizované mléko

Jaká je vaše rodinná historie?

Jaký je vztah mezi vámi a vaší maminkou? Vídáte se se svými sourozenci? Pokud porozumíte vztahům, které vás od dětství formují, dokážete si najít cestu i ke svému vlastnímu dítěti. Pokud se vyskytovaly ve vašem dětství nějaké problémy, snažte se je najít a zpětně v sobě vyřešit. Jen tak se vyhnete jejich opakování. Nezapomeňte ale ani na to dobré. Napište si seznam věcí, které na svých rodičích, sourozencích i partnerovi obdivujete. Pomůže vám to s nadhledem i poznáním toho, jaká matka chcete být.

Věnujte pozornost svým potřebám

Neodsouvejte sama sebe až na bůhví kolikátou kolej. Jste důležitá. A právě teď úplně nejvíc. Čekáte přece dítě. Nebojte si říct o pomoc a podporu. Máte na ní právo. Ať už se jedná o fyzickou pomoc nebo emoční.

Buďte spolu

Podle některých průzkumu se těhotenská deprese objevuje častěji u žen, které mají problémy se svým partnerem a nefungují pořádně jako pár. Potřebujete, aby za vámi partner během těhotenství stál a vy jste se o něj mohla kdykoliv opřít, i když jste protivná, otrávená a nevidíte si skrz břicho ani na nohy.

Inositol jako podpora těhotenství. Když miminko nepřichází, zkuste vitamíny

Obraťte se na odborníka

Pokud vám nic nepomáhá a vy cítíte, že se spíš do hlubin zoufalství propadáte stále beznadějněji, raději vyhledejte odbornou pomoc. Klidně totiž může jít i o dlouhodobou záležitost. Těhotenská deprese totiž neohrožuje jen vás, ale i vztah k dítěti nebo partnerský vztah.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Těhotenská deprese může znamenat riziko pro nastávající maminku. Jak si s ní poradit?