Menu
JenProTěhotné.cz
Porod

Porodní asistentka. Kdo to je a proč pro vás může být užitečná?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

20. 6. 2019

Ženy dnes mají svého zubaře, kadeřnici, kosmetičku i psychologa. Proč tedy nemít i dobrou porodní asistentku? Na ně se ovšem často pohlíží jako na někoho, kdo se náhodou nachází na porodním sále a není vůbec důležitý. Má ale svou funkci a to dost podstatnou. Může vás provázet těhotenstvím i samotným porodem a má víc pravomocí než dula. Proč by pro vás mohla být porodní asistentka (PA) užitečná?

Porodní asistentka je zdravotnice, která se specializuje na péči o ženu v průběhu těhotenství, porodu i šestinedělí. Může pracovat samostatně, bez odborného dohledu a indikace lékaře, pokud je těhotenství bez komplikací. V tom se právě liší o duly, která není zdravotnickým pracovníkem a má být u porodu pouze oporou a podporou, nesmí do něj ale medicínsky zasahovat.

Uznávaná definice

Světová zdravotnická organizace, Mezinárodní konfederace porodních asistentek a Mezinárodní federace gynekologů a porodníků společně vytvořily dokument Definice porodní asistentky, který vznikl v roce 1972. V něm je uvedená přesná definice porodní asistentky, náplň její práce i možnosti, které má.

Setkat se s porodními asistentkami můžete:

  • v porodnicích na porodních sálech,
  • na odděleních péče o těhotné a šestinedělí,
  • v porodnických a gynekologických ordinacích,
  • v centrech pro nastávající maminky,
  • v soukromé praxi.

Dula u porodu. Víte, kdo to vlastně je a jaké má poslání?

Porodní asistentka studium

Porodní asistentky se vzdělávají na vysokých školách v oborech určených pro přípravu porodních asistentek. Studium musí trvat minimálně tři roky a jejich kompetence upravuje zákon č. 96/2004 Sb., o nelékařských povoláních. Když úspěšně studium dokončí, může se začít věnovat svému oboru. Je plně uznávána jako zdravotnický pracovník a zároveň i pracuje v partnerství se ženami, aby jim poskytla podporu, péči a radu. Tato péče zahrnuje prevenci, podporu přirozeného porodu, hlídání možných komplikací u matky a dítěte a další nezbytná pomoc při naléhavé asistentky. Porodní asistentka nemusí pracovat jen v nemocnici, ale i doma, v ambulancích apod.

Porod do vody. Proč je mezi ženami tak oblíbený?

Porodní asistentka a její náplň práce

Práce porodní asistentky spočívá především v poskytování rad a poučení o životosprávě v těhotenství, při kojení, přípravě na porod, ošetření novorozence, a dokonce i o antikoncepci. Poskytuje rady i v otázkách sociálně-právních. První setkání s nastávající maminkou mohou probíhat již během těhotenství, kde mohou probrat všechno, co těhotnou ženu zajímá.

Hlavní náplň je ale příprava rodičky k porodu a péče o ní při všech dobách porodních. Na začátku porodu může PA přijít k ženě domů, zkontrolovat rodičku, miminko i celkovou situaci. Dokáže odhadnout vhodnou chvíli, kdy se vydat do porodnice (pokud nechce žena rodit doma).

Ale ani v porodnici často nemusí být lékař u porodu přítomen. Porodní asistentka dokáže všemi vhodnými prostředky monitorovat matku i dítě a poznat příznaky patologií, které už zásah lékaře vyžadují. Pokud je vše v pořádku, může vést porod až do konce i s nástřihem hráze apod. Ošetřuje porodní a poporodní poranění.

V případě ambulantního porodu vás dojde porodní asistentka navštívit hned, jakmile přijedete domů z porodnice. Zkontroluje miminko, vás a se vším vám poradí.

Musíte si porodní asistentku zaplatit?

Porodní asistentku si musíte zaplatit v případě, že má svou vlastní soukromou praxi, protože ty neplatí zdravotní pojišťovny. Výjimku tvoří jen návštěva v těhotenství a v šestinedělí. Tuto péči může jako jedinou zdravotní pojišťovna uhradit, pokud s ní má PA uzavřenou smlouvu a výkon indikuje gynekolog. Jinak si připravte naditou peněženku. Porodní asistentka vás může stát od několika set korun jen za konzultace, až po tisíce za vedení porodu a doprovod do porodnice.

Za porodní asistentku neplatíte ani tehdy, když je zaměstnána ve státním nebo soukromém zařízení a její práce hradní zdravotní pojišťovna.

Předporodní kurz. Jak vybrat ten správný a co vám přinese?

Vyberte si ideální porodní asistentku

Většina porodních asistentek pracuje v porodnicích nebo gynekologických ambulancích. Soukromé asistentky si můžete najít na stránkách Unie porodních asistentek a České komory porodních asistentek. Ideální porodní asistentku pro sebe z řad těch soukromých byste měla začít hledat hned na začátku těhotenství, protože to může chvíli trvat. Velice důležité je osobní setkání, protože vám musí být sympatická a měly byste si takříkajíc padnout do noty. Vnímejte proto při setkání své pocity. Jestliže se cítíte dobře a hned víte, že tuto ženu byste u svého porodu bez obav chtěla mít, nevadí vám s ní hovořit o intimních věcech a máte chuť se jí svěřovat, je to ta pravá.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Porodní asistentka. Kdo to je a proč pro vás může být užitečná?