Menu
JenProTěhotné.cz
Výživa v těhotenství

Pálení žáhy v těhotenství není nic vzácného. Jak se potíží zbavit?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

4. 10. 2019

Mnoho nastávajících maminek trápí až ve třetím trimestru pálení žáhy v těhotenství. Jsou ale i ty, které s problémem bojují v podstatě od začátku. Je jasné, že pak už je žena ochotna vyzkoušet kdejakou radu, kterou kde vyslechne nebo přečte. Jak se zbavit prokletých potíží?

Hlavním důvodem, proč pálení žáhy v těhotenství vzniká, jsou hormonální změny, tělo produkuje více progesteronu a kvůli tomu se uvolňují svaly. Snižuje se napětí stěn trávicího traktu a funkce uzávěru mezi žaludkem a jícnem a současně se i pomaleji vyprazdňuje žaludek. Rostoucí děloha zároveň tlačí na žaludek, který se posunuje stále výš. Samotné pálení žáhy způsobuje návrat kyselého žaludečního obsahu nazpět do jícnu.

Jak vyzrát na pálení žáhy v těhotenství?

  • Preferujte menší porce jídla a jezte častěji.
  • Vynechte kořeněná a tučná jídla.
  • Vhodná není čokoláda, mentol, máta, rajčata, papriky, džusy, citrusové plody apod.
  • Také káva a nápoje s kofeinem nejsou to pravé.
  • Nepijte perlivé limonády.
  • Před každým jídlem si dopřejte sklenici vody pro lepší trávení.
  • Nezvedejte nic těžkého.
  • Snažte se nepřibrat víc, než je zdrávo.
  • Lehejte si s hlavou o něco výš, než jste zvyklá.
  • Nechoďte hned po jídle odpočívat.

Váha v těhotenství. Kolik je zdravé přibrat?

Snídaně je základ prevence

Snídaně je první jídlo dne, tak proč nezačít hned po ránu s prevencí. Vyhněte se tentokrát nadýchaným koblihám, koláčkům či vajíčkům se slaninou a volte lehčí pokrmy. Posnídejte ovesné vločky s jogurtem, ovocem a semínky.

Kurkuma nebo jedlá soda

Kurkuma ovlivňuje lidské zdraví z mnoha různých hledisek. Urychluje trávení a pomáhá obnovovat sliznici jícnu. Pokud si ji budete kupovat, dávejte pozor na její kvalitu a upřednostněte raději specializované prodejny. Přidávejte ji do běžných pokrmů nebo si ji každé ráno maličko nasypte do bílého jogurtu, přidejte med a hrst ořechů. Máte skvělou a zdravou snídani.

Jedlá soda je známá klasika a zázračný pomocník na kdeco. Použít ji i při pálení žáhy by vám poradily už naše babičky. Rozmíchejte ve vodě trochu sody a vypijte. Mělo by se vám hned ulevit. Nesmíte ji ale používat až příliš, protože se dostává do krevního oběhu a způsobuje změnu pH.

Jableční ocet jako pomocník

Jablečný ocet pomáhá urychlit trávení a funguje přímo zázračně. Pomáhá urychlovat trávení. Produkce kyseliny se zvyšuje tak dlouho, jak žaludek zpracovává jídlo. Když ho zpracuje, klesne produkce kyseliny a přestane pálit žáha.

Žvýkání

Malá a jednoduchá rada. Noste při sobě žvýkačky. Když vás začne trápit pálení žáhy, začněte jednoduše žvýkat. Tím zvyšujete v ústech produkci slin a díky přítomnosti hydrogenuhličitanových iontů jsou vaše sliny alkaické, reagují s žaludeční kyselinou a tím se neutralizuje.

Zázvor na nevolnosti i pálení žáhy

Zázvor pomáhá při ranní nevolnostech. Ale víte, že vám může pomoci i při pálení žáhy? Má vynikající antibakteriální a protizánětlivé účinky. Můžete ho přidávat do jídla nebo pít jako čaj několikrát denně mezi jídly.

Zácpa v těhotenství: Zbavte se nepříjemných potíží

Léky z lékárny

Samozřejmě je tu pak možnost koupit si léky z lékárny. Volně dostupné jsou některé antacidy snižující kyselost žaludečních šťáv. Ne všechny ale mohou být vhodné pro těhotné ženy, proto se raději poraďte předem s lékařem nebo lékárníkem.

Ne všechno zabírá na každého. Každá maminka může reagovat jinak, a proto je potřeba toho vyzkoušet více. Většina z nás má doma vždy jedlou sodu. Když nezabere ta, přejděte na něco dalšího. Když by vás pálení žáhy trápilo opravdu výrazně, zkuste se o vhodném přípravku poradit s lékařem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pálení žáhy v těhotenství není nic vzácného. Jak se potíží zbavit?