Menu
JenProTěhotné.cz
Jak zvládnout těhotenství

Jak na bolesti zad v těhotenství? Zkuste oleje, homeopatika i cvičení

Těhotné ženy trpí obecně na větší bolesti zad, které se zhoršují od druhého až třetího trimestru. Důvodem je rostoucí bříško a zvyšující se hmotnost. Celková zátěž může způsobovat velice nepříjemné bolesti páteře, obzvláště, pokud již třeba existovaly nějaké potíže před otěhotněním. Jak si může nastávající maminka efektivně a bezpečně pomoci, aby neohrozila vývoj svého miminka?

Příčiny bolesti zad v těhotenství

Bolestmi páteře už tak trpí většinové procento naší populace. Důvodem často bývá sedavé zaměstnání, dlouhodobé vysedávání u počítače, stereotypní a nesprávné pohyby a také nedostatek přirozeného pohybu na čerstvém vzduchu. Někdy stojí za bolestí páteře jen docela obyčejná únava a zvýšená nervosvalová dráždivost a napětí. Obvyklou těhotenskou bolest zad způsobuje zvětšující se děloha, která může i tlačit na okolní orgány a přirozený nárůst hmotnosti.

Za příčinou bolestí zad v oblasti bederní a křížové páteře ale může stát i zakloněná děloha. V průběhu těhotenství pak dochází k jejímu návratu do přirozené polohy. Dochází k tomu zcela spontánně vlivem růstu plodu, což ale samozřejmě může být doprovázeno tlakem nebo bolestmi páteře v oblasti beder a kříží. Pokud má těhotná žena jiné potíže se zády nebo dokonce i nějaký nález na páteři, rozhodně by měla být sledována lékařem a poradit se se svým fyzioterapeutem. V jiném stavu by se tyto potíže totiž mohly začít zhoršovat.

Záda bolí nejvíce v posledním trimestru, ke konci těhotenství již může žena začít pociťovat první kontrakce, které se mohou projevovat jako křížové bolesti zad. Někdy jde pouze o poslíčky, jindy už o začátek samotného porodu.

Cvičení pro těhotné. Fyzioterapeutka radí, jak na bolesti zad, nohou i prevenci diastázy

Bezpečné metody ulevující od bolestí páteře

Pokud jste těhotná, zapomeňte na prášky. Těmi si rozhodně neulevíte, navíc byste jimi mohla ublížit miminku. Existují účinné a bezpečné metody, kterými si můžete ulevit, aniž byste ohrozila miminko. Důležitá je také prevence a celková fyzická zdatnost před otěhotněním, případně dispozice k určitým zdravotním potížím.

Jak řešit bolest pánevního pletence (pgp) v těhotenství a proč vzniká?

Aktivní sportovkyně se zpevněným svalovým aparátem, který dobře drží příslušné partie zad, mají velkou výhodu v tom, že je pravděpodobně záda bolí méně. Jakmile totiž žena začne přibírat na váze a děloha se začne rozpínat, tlak na páteř, zejména v křížové oblasti, bývá velký. Pomoci mohou procházky, klidně i s trekovými holemi, strečinkové cvičení, jóga pro těhotné ženy nebo tanec. Těhotenství přece neznamená nemoc a i těhotná žena může být poměrně aktivní nebo pravidelně sportovat, což by jí rozhodně s bolestmi zad mělo pomoci.

Pomáhá také dostatečný přísun hořčíku a vápníku ve stravě, případně i v doplňcích stravy pro těhotné ženy, psychická pohoda, eliminace stresu a dostatečný a přiměřený pohyb.
Důležité je umět najít si tu správnou polohu, ve které je vám dobře. Umět odpočívat, nepřetěžovat svaly a nepřepínat nervy.

Vsaďte na homeopatika nebo levandulový olej

Na bolest zad pomáhá především teplo, teplá sprcha – raději ne příliš horká, klid, úlevová poloha nebo cvičení přesně na doporučení fyzioterapeuta nebo porodní asistentky, lektorky těhotenského cvičení a podobně. Úlevu může přinést i bylinkový čaj, zejména heřmánek nebo měsíček lékařský, a samozřejmě také vhodně zvolená homeopatika, která jsou po celou dobu těhotenství naprosto bezpečná. Zvolit můžete i jemnou masáž naředěným levandulovým olejem, požádejte partnera nebo osobu, které důvěřujete, aby vám jemně promasírovala bolestivé místo.

Plavání v těhotenství. Proč je ideální aktivitou pro nastávající maminky?

Vyhněte se horkým obkladům, horké vaně, silnému tlaku při masáži a bylinám, které by vám mohly urychlit porod.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak na bolesti zad v těhotenství? Zkuste oleje, homeopatika i cvičení