Menu
JenProTěhotné.cz
Výživa v těhotenství

Hořčík v těhotenství. Musíte ho doplňovat?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

18. 11. 2019

Nastávající maminky se často setkávají s tím, že jim chybí hořčík v těhotenství. Jeho absenci doprovází křeče v nohou, bolesti hlavy i velká únava. Jak byste jej měla doplňovat, pokud vám chybí?

V první řadě je vždy velice důležitá strava a na tu by těhotná žena měla dbát zvlášť. Musí být vyvážená a kvalitní. Dbejte na přísun hlavně stopových prvků jako vápník, hořčík, sodík, draslík, zinek, železo či fosfor. Všechny jsou v těhotenství i mimo něj velice důležité.

Hořčík v těhotenství a jeho přínos

Magnezium v těhotenství se využívá i při léčbě preeklampsie a jako tokolytikum tehdy, když hrozí předčasný porod. Zejména v USA se tato metoda využívá často. Lékaři tuto možnost volí hlavně proto, že má minimální vedlejší účinky a léčba je účinná. Hořčík pomáhá udržet normální krevní tlak, prospívá silným kostem.

Strava v těhotenství ovlivňuje riziko preeklampsie. Na co se v jídelníčku zaměřit?

Kolik hořčíku v těhotenství?

V těhotenství klesá množství hořčíku v organismu až o 10 %. Je ho více potřeba a také se ve větší míře vylučuje. Proto je doporučená denní dávka u těhotné ženy vyšší než jindy. Pro ženy mezi 19 až 30 lety se doporučuje denně přijmout 350 mg. U žen nad 31 let pak 360 mg.

Kde se hořčík vyskytuje?

  • zelená, listová zelenina (saláty, mangold, špenát),
  • para ořechy, kešu, mandle a další,
  • fazole, hrách, čočka, sójové boby,
  • losos, tuňák,
  • čokoládové boby, avokádo a celozrnné obilniny.

Faktory snižující vstřebávání hořčíku ve střevě:

  • potraviny, kde je vysoký obsah vápníku, fosfátu a zinku,
  • málo vitamínu B1, B2, B6,
  • příliš velký příjem tuků a cukrů,
  • vláknina.

Jak se projevuje nedostatek hořčíku v těhotenství?

Když chybí hořčík v těhotenství, může docházet k poruchám nervové činnosti (křeče), nepravidelná srdeční činnost, větší riziko předčasného porodu či potratu, kazivost zubů, lámání nehtů, metabolické poruchy tuků, bílkovin a cukru. Dlouhodobý nedostatek hořčíku v těhotenství může mít vliv i na bolesti hlavy, nekvalitní spánek a někdy způsobí i depresivní stavy. V některých případech stojí za vznikem gestózy, kdy dochází k otokům a těhotná žena má problémy s ledvinami a vysoký tlak.

Sacharidy v těhotenství: co o nich potřebujete vědět?

Jak doplnit hořčík v těhotenství?

Samozřejmě nejlepší forma je ta přirozená, tedy doplnění správné hladiny stravou. Bohužel to dnes není vůbec jednoduché, zvlášť kvůli současnému zpracování potravin. Jakmile začnete pociťovat projevy nedostatku, můžete zkusit nějaké doplňky stravy. Na trhu existuje mnoho různých preparátů, ale ne všechny jsou účinné, protože mohou obsahovat nevhodné formy magnezia. Další možností je doplnit chybějící hořčík v těhotenství přímo v prášku, kdy se rozmíchá ve vodě a vypije a někdo zase dává přednost vnějšímu doplňování přes kůži. Dobrou vstřebatelnost má pak citrát hořečnatý, bisglycinát hořečnatý či schusslerovy soli.

Když je hořčíku až moc

Předávkování hořčíkem obvykle nehrozí. Pokud dojde k tomu, že si ho vezmete až moc, může se to projevit ospalostí, průjmem, nadměrným pocením a v krajním případě poruchou srdečního rytmu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hořčík v těhotenství. Musíte ho doplňovat?