Menu
JenProTěhotné.cz
Jak zvládnout těhotenství

Změny nálad v těhotenství. Co je způsobuje a jak s nimi bojovat?

Nálada jako na houpačce je v průběhu těhotenství běžnou záležitostí. Důvodem jsou hormonální, fyzické a emocionální změny, které se uvnitř ženy odehrávají. A i když není možné se jim vyhnout, lze se s nimi šikovně vypořádat.

Příčiny výkyvů nálad během těhotenství

Hormonální výkyvy

Jedná se o nejčastější příčinu změn nálady. Když otěhotníte, hladina těhotenských hormonů progesteronu a estrogenu se začne zvyšovat. Tento stav obvykle vede k pocitům úzkosti, smutku, strachu a frustrace, které mohou v nejhorším případě vést až k depresi.

Únava a ranní nevolnosti

Během prvního a druhého trimestru jsou u žen běžné ranní nevolnosti a extrémní únava. Obě změny mohou být příčinou výkyvů nálad. Často jsou s těmito obtížemi spojené i úzkosti, náladovost a zapomnětlivost.

Nedostatek spánku

Kvůli rostoucímu břichu a dalším těhotenským změnám je stále těžší se pořádně a kvalitně vyspat. Nedostatečný spánek však může způsobit, že se budete cítit podrážděně a nervózně.

Zdravotní problémy

Za výkyvy nálad mohou stát také snížená funkce štítné žlázy, gestační diabetes a různé psychické potíže. Spojené bývají především s pocity deprese, strachu, podrážděností a únavou po celou dobu těhotenství.

Hormony v těhotenství. Proč přibíráme na váze a trpíme na změny nálad?

Jak se vypořádat se změnami nálad během těhotenství?

Meditujte a cvičte jógu

Většina těhotných žen si prochází pocity úzkosti, deprese a smutku. Podle studie však mohou jógové a meditační praktiky tyto nepříjemné pocity razantně snížit.

Správně spěte

Častým viníkem špatné nálady je nedostatek spánku. Pokud se tento problém týká i vás, vytvořte si spánkovou rutinu, která vám bude vyhovovat. Večer se převlékněte do volného pyžama, ztlumte v ložnici světla a před usnutím nesledujte televizi ani se nevystavujte obrazovce počítače, telefonu či tabletu. Pro lepší oporu těla používejte těhotenský nebo klasický polštář. Zkuste si každý den dopřát 8 hodin spánku a v případě únavy se nebojte ani odpoledního zdřímnutí.

Zajděte si na těhotenskou masáž

Těhotenská masáž může uvolnit svaly, snížit bolest zad a napomoci správné funkci lymfatického a oběhového systému. Výsledkem bude lepší nálada a pocit příjemného klidu.

Hýčkejte se

Věnujte se činnostem, které vás baví a dělají vás šťastnou. Může se jednat o nákup zdravých potravin, vaření dobrého jídla, procházky s partnerem, sledování filmů nebo trávení příjemného času se svými blízkými. Všechno, díky čemu se budete cítit lépe, funguje.

Promluvte si s partnerem

Někdy vám pouhý rozhovor s partnerem o svých pocitech pomůže k uklidnění a uvolnění. Řekněte partnerovi vše, co vás tíží a neduste obavy v sobě.

Uvědomte si, které aspekty souvisí s těhotenstvím

Během náročných 9 měsíců se můžete setkat s obavami z průběhu těhotenství i samotného porodu. Některé strachy jsou oprávněné, jiné mohou pramenit z nedostatku znalostí. Poraďte se proto se svým lékařem a vyjasněte si s ním veškeré pochybnosti, které vás trápí. Zeptejte se na pohyb, stravu, zdravotní testy i celkovou prenatální péči, abyste byla v obraze a zbytečně se netrápila.

Zůstaňte zdravá

Každou těhotnou ženu mohou stresovat i její probíhající onemocnění, jako je například těhotenská cukrovka, porucha funkce štítné žlázy nebo anémie. Ideální je, pokud svůj zdravotní stav nebudete zanedbávat, ale zároveň se s ním nebudete až přespříliš zaobírat. Raději se zaměřte na zdravou životosprávu a užívejte potřebné léky podle doporučení svého lékaře.

Výkyvy nálad jsou zcela v pořádku

Věřte, že změny nálad jsou po celou dobu těhotenství naprosto v pořádku. Nebojujte s nimi, ale ani jim zcela nepodléhejte. Přijměte své pocity, ať už jsou jakékoliv, a starejte se o své fyzické i duševní zdraví. Uvědomte si, že když víte, jak své nálady zvládnout, můžete tím výrazně snížit svůj stres.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Změny nálad v těhotenství. Co je způsobuje a jak s nimi bojovat?