Menu
JenProTěhotné.cz

Víte, proč se rodí vícerčata a jak probíhá jejich porod

Martina Mádlová

Martina Mádlová

11. 6. 2019

Když se u vás v bříšku usídlí více než jedno miminko, hovoříme o vícečetném těhotenství. Lidský druh ovšem není na porod více dětí úplně uzpůsobený, a tak může být těhotenství náročnější a rizikovější. V posledních letech se navíc počet dvojčat, trojčat a vícerčat zvyšuje. Z části za to může asistovaná reprodukce a hormonální léčba neplodnosti. Proč se vlastně rodí vícerčata?

Je poměrně malá pravděpodobnost, že budou dvojčata nebo vícerčata počata přirozeně. Na jedno takové těhotenství připadá dalších pět s jedním miminkem. U trojčat je taková šance ještě mnohem nižší. Větší pravděpodobnost narození více dětí vzniká u žen nad 35 let a u žen, které už nějaké to těhotenství mají za sebou. Svou roli hraje samozřejmě i genetika.

Vícečetná těhotenství se častěji objevují i proto, že čím dál více párů musí podstoupit léčbu neplodnosti. Její součástí bývá i stimulace vaječníků, tím dojde k uvolnění většího počtu vajíček, která mohou být během ovulace oplodněna. Také při umělém oplodnění se mohou narodit vícerčata, když si nechá žena do dělohy vložit víc embryí.

Jednovaječná nebo dvouvaječná dvojčata?

Ženská vajíčka vznikají ve vaječnících. Obvykle dozrává jen jediné vajíčko, které je pak vypuzeno do vejcovodu. Tam ho může oplodnit mužská spermie, putuje do děložní dutiny a začne se vyvíjet lidský zárodek. Ve výjimečných případech se ale stává, že při jedné ovulaci dojde k dozrání dvou nebo i více vajíček v jednom nebo i v obou vaječnících. Dozrálá vajíčka mohou být oplodněna zároveň a začnou se vyvíjet dvě miminka nebo ve vzácných případech jich může být i víc.

Každé vyvíjející se miminko roste samostatně ve svém vaku blan a se svým lůžkem. Dvojčata, která se pak narodí, pochází ze dvou různých vajíček, které oplodnily dvě různé spermie. Tato dvojčata se sobě nepodobají a mohou být i odlišného pohlaví. Jedná se o dvouvaječná dvojčata.

Jednovaječná dvojčata vznikají z jediného oplozeného vajíčka. Existují totiž i vajíčka s velkým jádrem, která mohou mít dvojnásobný nebo vícenásobný počet chromozomů (chromozomy nesou lidské vlastnosti). Vajíčkům s touto odchylkou se říká „mnohomocná vajíčka“. I mezi mužskými zárodečnými buňkami se může vyskytovat vícenásobný počet chromozomů.

Když se setká mnohomocné vajíčko s mnohomocnou spermií, může dojít ke vzniku útvaru, ze kterého pak vzniknou dva zárodky – jednovaječná dvojčata. Ta jsou mnohem vzácnější než dvouvaječná dvojčata. Jsou vždy stejného pohlaví (dva chlapci nebo dvě děvčata). Jsou si velice podobná a často v podstatě k nerozeznání. Mívají i podobnou povahu a bývají si velice blízcí.

Když se oplodněné vajíčko rozdělí pozdě (někdy mezi 13. a 14. týdnem), dojde k nekompletnímu rozdělení a vzniknou tzv. siamská dvojčata.

Existují samozřejmě i trojčata, čtyřčata apod., ale jedná se už o opravdu vzácné případy. Někdy se stávají i velkou senzací, jako v případě našich českých paterčat.

Poprvé v Česku klinika mrazí ženská vajíčka přímým ponořením do tekutého dusíku

Když se rodí trojčata

K početí trojčat dochází ještě v méně případech než k početí dvojčat. Rodí se přibližně jednou za 6400 porodů. Jistě jste si už odvodili, že k jejich vzniku dojde tehdy, když jsou oplodněna tři vajíčka nebo se jeden zárodek rozdělí na tři části. Také může dojít k oplodnění dvou vajíček a jedno se rozdělí na dvě. Na vzniku ještě více dětí se pak podílejí různé kombinace obou zmíněných principů.

Jaké je těhotenství s vícerčaty?

Těhotenství s vícerčaty nebývá až tak rozdílné od klasického těhotenství, ale některé obtíže a bolesti jsou jiné. Děloha se zvětšuje rychleji a bříško je větší. Přichází dříve bolesti v kříži i stahy dělohy. Také nevolnosti se objevují častěji. U budoucích maminek někdy dochází k chudokrevnosti, dýchacím obtížím a únavě. Zvyšuje se i riziko preeklampsie. Nejčastějším problémem je potrat nebo předčasný porod. Ženy musí častěji chodit na kontroly. Je běžné, že ženy přiberou i dvacet kilogramů a více. Tělo budoucí rodičky trpí více.

V některých případech doporučují lékaři rodičce, která čeká tři a více dětí, redukci pouze na jedno nebo dvě. To má zvýšit šance na úspěšné donošení miminek. Tato redukce ale přináší větší riziko potratu u zbývajících plodů nebo předčasného porodu. Také je to velmi diskutovaný zákrok z etického hlediska.

Jak probíhá porod více dětí najednou?

Porod dvojčat je možný i vaginálně. První dítě musí naléhat na porodní cesty hlavičkou a druhé nesmí být v příčné poloze. Když začne porod blízko termínu, je podle kanadské studie bezpečnou možností stejně jako plánovaný porod císařským řezem. K tomu se u dvojčat přistupuje ve chvíli, kdy je odhad porodní hmotnosti miminek nižší než 1500 g nebo nad 3500 g.

U trojčat a vícerčat už se obvykle přistupuje k císařskému řezu. Tam by byl vaginální porod velkým rizikem.

Kluk nebo holka? Proč nám tolik záleží na pohlaví dítěte?

Péče po porodu

Dvojčata a vícerčata potřebují pěstovat citové vazby s maminkou úplně stejně jako každé jiné miminko. Nemusíte se bát, i bonding je možný, a dokonce i u císařského řezu. Podpora vzniku vazby je velice důležitá hlavně ve chvíli, kdy byl porod nějak náročný nebo se miminka narodila příliš brzy a musí být umístěna v inkubátoru. Stejně tak je důležitá i podpora kojení. Nebojte se, kojit můžete i více dětí najednou. Je to o něco náročnější, ale ne nemožné.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Víte, proč se rodí vícerčata a jak probíhá jejich porod