×
JenProTěhotné.cz

Těhotenství s Crohnovou chorobou. Je to vůbec možné?

Těhotenství s Crohnovou chorobou

Crohnova nemoc nebo ulcerózní kolitida, jsou onemocnění, se kterými se potýká mnoho lidí. Projevuje se pozvolnou změnou zdravotního stavu a trochu připomíná zánět slepého střeva. U každého je vývoj nemoci jiný. Jak probíhá těhotenství s Crohnovou chorobou? Může žena s takovými obtížemi otěhotnět a donosit zdravé miminko?

Pokud trpíte touto nemocí a chcete miminko, je velice důležité dobu početí naplánovat a zároveň vše probrat se svým gynekologem i ošetřujícím gastroenterologem. Ten posoudí stav nemoci a může upravit i terapii. Plodnost u žen může být někdy narušena. Častým důvodem jsou pooperační a prozánětlivé stavy v malé pánvi, které způsobují srůsty u vaječníků a vejcovodů. Problémy způsobují i záněty. Těžce probíhající zánět někdy ovlivňuje plodnost i u mužů s touto chorobou.  Naopak ulcerózní kolitida obvykle příčinou snížené plodnosti u žen. Tu mohou ovlivnit některé léky. Pokud však dojde k chirurgické terapii, kdy lékaři odstraní konečník a celé tlusté střevo s vytvořením rekonstrukce vaku z tenkého střeva a spojení s řitním kanálem, snižuje se schopnost otěhotnět u žen až o polovinu. Nepříznivě se operační zákrok projevuje i u mužů.

Crohnova choroba a plodnost

S problémem počít dítě se setkává asi deset procent mladých párů. Gynekologové mohou při léčbě neplodnosti dojít k závěru, že srůsty v dutině břišní způsobené střevními záněty ovlivňují schopnost početí. Na vině bývá právě Crohnova choroba. Střevní záněty vytváří v dutině břišní terén, který znesnadňuje otěhotnění a je zvýšené riziko mimoděložního těhotenství. Pacientka s Crohnem by v ideálním případě měla plánovat těhotenství na dobu, kdy je její nemoc v klidovém stavu.

V tomto ohledu rozlišujeme dva termíny:

  • Rolaps: přichází ve chvíli, kdy člověka znovu zasáhne stav, který již v minulosti zažil.
  • Remise: návrat k původnímu fungování před vypuknutím nemoci (bezpříznakové období). Neznamená to, že je nemoc vyléčena, jen nemá zjevné příznaky.

Zakloněná děloha. Může působit problémy v těhotenství?

Ideální doba početí je v klidové fázi

Je-li to alespoň trochu možné, měla by se žena snažit otěhotnět ve chvíli, kdy u ní probíhá klidová fáze. Vzplanutí, které se může v těhotenství objevit, nemívá tak závažný průběh, a i se dobře léčí. Co ale může budoucí maminky uklidnit je, že těhotenství s Corhnovou chorobou nemívá nikterak odlišný průběh od ostatních a zdravých žen.

Jaká existují rizika v těhotenství s Crohnovou chorobou?

Samozřejmě nelze říct, že by ženy s idiopatickým střevním zánětem neměly být v těhotenství více sledované. Záněty jsou totiž nevyzpytatelné a nikdy dopředu nelze předpovědět, jaký průběh zrovna přijde. Jak již bylo řešeno, početí v klidové fázi obvykle znamená, že tak proběhne i celé těhotenství. Horší situace nastává ve chvíli, kdy žena otěhotní v době aktivního zánětu. Nemoc se pak stává zátěží pro těhotnou ženu i její dítě. Zánět střevní sliznice omezuje vstřebávání potřebných živin, vitamínů a minerálů a miminko trpí podvýživou. Důsledky mohou být různé (samovolný potrat, úmrtí miminka, předčasný porod apod.).

Plané neštovice v těhotenství. Hrozí riziko nenarozenému miminku?

Crohnova choroba a porod

Rodičky s idiopatickým střevním zánětem mohou porodit i spontánně. Musí se ale předem domluvit se svým lékařem, protože existují situace, kdy se rozhodne pro císařský řez. K tomu se přistupuje hlavně ve chvíli, kdy mají ženy píštěle a vředy v anální oblasti, po některých chirurgických výkonech nebo v případě nutnosti ukončení těhotenství předčasně.

Těhotenství s Crohnovou chorobou může proběhnout naprosto bezpříznakově a vzplanutí nastane až po porodu. Podle lékařů je to hlavně kvůli změny hormonální hladiny, ke které po porodu dochází.

Těhotenství s Crohnovou chorobou a léky

Na braní léků v těhotenství u žen s Crohnovou nemocí v klidovém stavu mají lékaři odlišný názor. Někteří doporučují s léčbou na ten čas přestat, protože riziko vzplanutí je velmi nízké. Ostatní razí opačný názor. Protože se léčí Crohnova choroba kortikoidy, mnoho žen se je brát v jiném stavu bojí. Zkušenosti ale ukazují, že tyto a ani jiné léky, plod takřka neohrožují.

Žloutenka v těhotenství znamená velké riziko. Čeho je nutné se obávat

Druhy léčiv

  • Aminosalicyláty: žena je může brát v těhotenství i při kojení. Neovlivňují vývoj plodu a nejsou nebezpečné. Do mateřského mléka prostupují jen velmi málo a novorozenci by nemělo nic hrozit.
  • Kortikosteroidy: tyto léky lze užívat v těhotenství. Lokální působí v místě střevní sliznice a odbourávají je játra matky. Systémové odbourává z velké části placenta. Jen dlouhodobé používání by mohlo způsobit potíže s nadledvinkami.
  • Imunosupresiva: neovlivňují těhotenství a nejsou pro miminko nebezpečné. Stejně tak jejich pobírání nevadí ani v době kojení.
  • Biologická léčba: nikterak zásadní vliv na těhotenství nemá a nedošlo ani k potvrzení, že by ohrožovala nenarozené miminko. Pokud je žena v pořádku, lze v třetím trimestru léčbu vynechat. Kdyby se zdravotní stav matky zhoršil, léčba pokračuje.
  • Metotrexát: tento lék se v těhotenství nesmí užívat a měl by být vysazen minimálně tři měsíce před plánovaným početím. A platí to pro ženy i pro muže. Tato látka je silný teratogen a poškozuje plod.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*