Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenské komplikace

Žloutenka v těhotenství znamená velké riziko. Čeho je nutné se obávat

Martina Mádlová

Martina Mádlová

4. 5. 2019

Infekční hepatitida nedělá žádné výjimky. I proto se jí klidně mohou nakazit těhotné ženy. A také existují ty, které tímto onemocněním stihly onemocnět ještě před početím. Žloutenka v těhotenství znamená velké riziko a budoucí maminka musí být pod pečlivým dohledem lékaře.

Žloutenku způsobují viry, které se množí hlavně v játrech. Tam vyvolávají zánět. Existuje několik typů hepatitidy. Nejznámější jsou typy A, B, C.

Žloutenka v těhotenství má několik fází

Jakmile se člověk nakazí virem, je inkubační doba různě dlouhá. Poté následuje tzv. prodromální stadium, které trvá asi týden. Při něm se objevují příznaky podobné chřipce. Přichází nechutenství, pocit na zvracení a zvracení, nadýmání, bolesti kloubů a hlavy. K tomu se přidá žluté zbarvení kůže a sliznic, únava, nechutenství a bolesti v pravém podžebří.

Horečka v těhotenství. Hrozí riziko nenarozenému miminku?

Lepší je se nenakazit

Vždy je lepší se nemocem vyhýbat a žloutenka v těhotenství na tom není jinak. Mimo ohrožení zdraví matky může dojít i k ohrožení plodu. Proto se nákaze vyhýbejte obloukem. U hepatitidy A a E pomáhá především důkladné mytí rukou, pojídání dobře omytých a ošetřených potravin. Stejně tak nikdy nepijte z neověřeného zdroje. Ostatní hepatitidy (B, C, D) se přenášejí krví.

Může zkažená plodová voda ohrozit vaše dítě? Kdy je nebezpečná?

Typy žloutenky

Aby to nebylo tak jednoduché, není jen jeden druh žloutenky, ale existuje jich hned několik. Zde nabízíme zkrácený přehled.

Žloutenka v těhotenství typu A (VHA)

Žloutenka typu A neboli nemoc špinavých rukou se přenáší fekálně-orální cestou od nemocného člověka. Když budete důsledně dodržovat osobní hygienu a vyhýbat se kontaminovaným potravinám či vodě, nic vám nehrozí. Inkubační doba u tohoto druhu je dva až šest týdnů. Onemocní trvá obvykle dva až čtyři týdny a jeho průběh je poměrně mírný. Léčí se klidem na lůžku a dietou. Nepřechází do chronického stádia. Těhotným ženám se může podávat preventivně imunoglobulin. Nejsou popisována žádná poškození plodu. Když žena onemocní těsně před porodem, dostává i novorozenec imunoglobulin. Očkování proti žloutence v těhotenství se doporučuje jen tehdy, když existuje větší riziko možné nákazy než riziko očkování.

Žloutenka v těhotenství typu B (VHB)

Tento druh žloutenky se přenáší krví a tělesnými tekutinami (i vaginálním sekretem a spermatem). Nemůže se přenést močí, stolicí nebo vzduchem. Průběh infekce ovlivňuje stav imunity, věk i pohlaví. Inkubační doba je asi dva až tři měsíce. Žloutenka se objeví asi u 90 % nakažených pacientů a asi pro jednoho pacienta z tisíce je onemocnění smrtelné. U určité části nemocných přechází do chronického stádia.

Nakažení virem nevede k vývojovým vadám, ale miminko je ohrožené poruchou jater u matky. Kdyby došlo k jejich selhání, musí být těhotenství ukončeno.

Virová hepatitida typu B ohrožuje miminko hlavně během porodu, protože se může od matky nakazit. Po narození se jim taktéž podává imunoglobulin. Současně jsou tyto děti očkovány proti VHB a očkování je ve třech dávkách.

Hepatitida typu C (VHC)

K přenosu dochází asi z 60 % krví, z 10 % z jednoho člověka na druhého a u 30 % lidí se nepřijde na to, proč se nakazili. Inkubační doba je asi 60 dnů. Onemocnění často probíhá bez příznaků. Tento typ velmi často přechází do chronické formy a může vést až k jaterní cirhóze a rakovině jater. Dítě se od matky nakazí v jednom až pěti případech ze sta. Ženy se obvykle v těhotenství nenakazí, ale spíš už žloutenku mají, aniž by o tom věděly. Očkování proti tomuto typu zatím není možné.

Vzácné formy D a E

Hepatitidy typu D a E jsou velmi vzácné. Typ E je vysoce nebezpečný pro matku i její dítě hlavně pro akutní průběh onemocnění. Dochází k těžkému poškození až selhání jater. U nás se naštěstí takřka nevyskytuje. Žloutenka typu D se nikdy nevyskytuje sama o sobě, ale obvykle ji doprovází hepatitida typu B. Zhoršuje její průběh a zvyšuje riziko, že přejde do chronického stádia.

Zánět močových cest v těhotenství. Co dělat, když vás potká nepříjemná cystitida?

Dohled lékaře

Každá hepatitida v těhotenství a je jedno, zda akutní či chronická, se musí bedlivě sledovat. Lékaři kontrolují celkový stav ženy, barvu kůže, bělma, moči i stolice. Dochází k pravidelným odběrům krve. Léčba v těhotenství je možná a pro dítě znamená menší riziko nebo riziko z probíhajícího onemocnění.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Žloutenka v těhotenství znamená velké riziko. Čeho je nutné se obávat