Menu
JenProTěhotné.cz
Příznaky těhotenství

Těhotenský hormon hCG. Za co je zodpovědný hormon, který rozpozná těhotenský test?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

20. 5. 2019

Co vlastně znamená to často zmiňované hCG? Proč je v souvislosti s těhotenstvím tak důležitá jeho hladina? Pokud jste ještě nebyla těhotná nebo tyto termíny běžně nepoužíváte jako odborník, pravděpodobně nevíte. Nejste v tom sama, kdo je určitě zmatený. Těhotenský hormon hCG je důležitý pro každou těhotnou ženu. Víte o něm vše?

hCG hormon je zkratka pro lidský choriový gonadotropinový hormon, který odpovídá za ty všechny časné těhotenské příznaky, které znají miliony žen na celém světě a často díky nim poznají své těhotenství ještě před tím, než jim test ukáže dvě čárky. Patří k nim citlivost prsou, nevolnosti, emocionální nerovnováha, únava apod.

hCG co to je?

Těhotenský hormon hCG produkují buňky, které se nakonec přetvoří v placentu. Dlouho předtím, než se plně vytvoří, odešle raná placentární tkáň zprávu do místa ovariálního folikulu, odkud se uvolnilo vajíčko. Tato oblast se nazývá corpus luteum a hraje významnou roli při ovlivňování produkce estrogenů a progesteronu. Tyto hormony odpovídají za budování vhodného prostředí v děloze pro vývoj embrya do té doby, než se utvoří placenta. Bez toho by šance na přežití vyvíjejícího se miminka byly téměř nulové.

Vzestup hladiny hCG se vyskytuje mnohem dřív, než žena zjistí své těhotenství. Hormon začne tělo produkovat asi týden poté, co vyšlo vajíčko z folikulu a poté bylo oplodněno spermiemi.

Jak probíhá císařský řez a rizika, kvůli kterým je lepší se mu vyhnout

Těhotenský hormon hCG – co je dobré vědět?

  • Většina těhotných žen neví, jaká je jejich aktuální hladina hCG.
  • I když zjistíte, kolik jednotek nyní v krvi máte, příliš se z toho ještě odvodit nedá. Ani nízká hladina hormonu neznamená, že nejste těhotná a nečekáte zdravé dítě. To se potvrdí až při opakovaných odběrech krve.
  • Přesnější výsledky představuje ultrazvuk v těhotenství.
  • Hodnota hCG, která se měří při koncentraci nižší než 5mlU/ml, není dostatečná pro pozitivní výsledek. Hodnota nad 25 mlU/ml už dostatečně vysoká je a lze takovou hodnotu považovat za pozitivní těhotenství.
  • Kombinace vaginálního ultrazvuku a měření hCG dokáže přesně určitě stáří těhotenství díky porovnání dvou výsledků. Vaginální ultrazvuk ukazuje gestační vak při hladině hCG mezi 1000–2000 UL/ml.
  • Samotný jeden test na těhotenský hormon hCG není průkazný. Aby byl opravdu přínosný, je nutné udělat celou sérii testů pár dní od sebe a údaje porovnat.
  • hCG v krvi při mimoděložním těhotenství je nízké vzhledem k předpokládanému stáří těhotenství a považuje se za jeden z příznaků.
  • Úrovně hCG nesvědčí o inteligenci či pohlaví dítěte. Jsou jen markerem toho, zda byly detekování a poté měřeny dostatečně vysoké hladiny hormonu signalizující těhotenství.

hCG v krvi tabulka

V těhotenství se hladina hCG ženy zdvojnásobí každých 72 hodin. Svého vrcholu dosáhne v prvních 8 až 11 týdnech těhotenství. V dalších dvou trimestrech je pak už vyrovnaná. To je také důvod, proč v prvních třech měsících jsou příznaky tak silné a intenzivní.

Hladiny se mohou mezi jednotlivými ženami o něco lišit, protože každé tělo reaguje jinak a důležité je i to, zda čeká jen jedno dítě nebo je jich víc.

Počet týdnů od 1. dne poslední menstruace Hladina hCG (mlU/ml)
3 5–50
4 4–426
5 18–740
6 1080–56 500
7-8 7 650–229 000
9-12 25 700–288 000
13-16 13 300–254 000
17-24 4 060–165 400
25-40 3 640–117 000

 

Čísla v tabulce jsou pouze vodítkem a nejsou definitivní. Jedná se jen o určení toho, jaký může být průměrný rozsah hCG.

Zajímavé je, že když hodnoty hormonu začnou vysokou, nerostou pak stejnou rychlostí. Asi u 85 % normálních těhotenství se ženská hladina hCG zdvojnásobuje každých 78 až 72 hodin.

Rh faktor v těhotenství. Proč je tak důležité ho znát?

Jak zjistit, zda jste těhotná?

hCG hormon se dá zjistit z krve a moči těhotné ženy. Zodpovídá za to, že na testu najdete dvě čárky. Pokud se vám zdá, že je vám často špatně, cítíte se unaveně a přecitlivěle, není to nic ve srovnání s tím, jak už jsou dnes citlivé i ty nejlevnější těhotenské testy na trhu.

Ale test, který si uděláte, vám sice řekne, že jste těhotná, ale ve skutečnosti vám nedává žádnou představu o tom, jak vysokou máte hladinu hCG. Stojí za to také připomenout, že můžete mít i falešně negativní test. Pokud ho provedete příliš brzy po oplodnění, když je hladina těhotenského hormonu hCG ještě příliš nízká, ukáže se jen jedná čárka a výsledek negativní. Díky jejich citlivosti ale není příliš pravděpodobné, že byste mohla mít falešně pozitivní těhotenský test.

Co může znamenat vysoké hCG?

Existuje hned několik důvodu, proč může být ženský hormon hCG vysoký. Buď jde o nesprávný výpočet délky těhotenství, čekáte více než jedno miminko a také existuje velmi vzácné, molární těhotenství.

Antimülleriánský hormon. Proč je užitečné znát jeho hladinu, když chcete otěhotnět?

 Rada na závěr

Úrovně hormonu hCG příliš neřešte. Je toho jen málo, co můžete udělat, abyste nějakým způsobem něco ovlivnila. Když se znepokojujete předčasně, dosáhnete jen toho, že se vystavíte nepřiměřenému stresu. Aby bylo možné znát přesnou hladinu hormonu, musí se provést krevní testy. Hladiny hCG se mění v průběhu dne, ze dne na den, z týdne na týden.

Vaším úkolem je pečovat o sebe a dělat vše, na co vám síly stačí, abyste byla zdravá a fit. Děláte to pro své dítě. Buďte si jistá, že vaše tělo moc dobře ví, co má dělat.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Těhotenský hormon hCG. Za co je zodpovědný hormon, který rozpozná těhotenský test?