Menu
JenProTěhotné.cz
Jak zvládnout těhotenství

Nejčastější obavy těhotných žen. Jak je překonat jednou provždy?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

10. 11. 2019

Těhotenství může spustit bezdůvodný strach i té nejklidnější mamince na světě. Takřka každá žena se trochu obává, když zjistí, že čeká dítě. Vaše obavy se možná trošku sníží, když se podíváte na pár uklidňujících faktů.

Také máte před každou návštěvou u lékaře strach z toho, zda bude miminku bušit srdíčko, zda je miminko tam, kde má být a je všechno v pořádku? Možná vám kvůli tomu naměří i vysoký tlak. Je velmi těžké se tohoto problému zbavit a v zahraničí jej dokonce nazývají jako syndrom New-Mom, tedy přílišná úzkost spojená s těhotenstvím. Obvykle přitom všechno funguje dobře.

Strach ze ztráty dítěte

Potrat byl největším strašákem mezi maminkami v online americkém průzkumu. Asi 10 až 15 procent těhotenství končí potratem, obvykle hned na začátku prvního trimestru. Sedmdesát procent potratů je způsobeno chromozomálními abnormalitami. Je to přirozený proces, kdy se příroda sama stará o těhotenství, která nejsou životaschopná. Vůbec to nemusí znamenat, že s ženou či mužem je něco špatně. Šance na to, že žena potratí znovu, je jen 2,3 procenta.

Mnoho dotazovaných žen se také obávalo, že se jejich miminko narodí mrtvé. Zde je ovšem pravděpodobnost opravdu malá, jen 0,6 procent. Většina žen, které touží po dítěti, podniká různá opatření ke snížení rizika. Omezuje kofein, nepije alkohol, nekouří a hýbe se.

Jste připravená na těhotenství a roli maminky?

Miminko se nenarodí zdravé

Dalším častým strachem nastávajících maminek je strach z vrozených vad dítěte. I když se vám zdá, že se rodí ohromné množství dětí, které mají nějakou vadu nebo ji lékaři diagnostikují během těhotenství, není tomu tak. Pravděpodobnost je stále velice malá a mezi různými vadami je spousta takových, které jsou jen velmi mírné a poměrně dobře lékařsky řešitelné.

Ano, samotný počet ultrazvuků a různých testů, které musíte podstoupit, může být děsivý. Ale prenatální péče a diagnostika jsou lepší než kdy dřív. Je velice malá pravděpodobnost, že problémy nebudou včas odhaleny. Buďte úplně upřímné při sdělování anamnézy svému lékaři. Je to klíč k získání té nejlepší péče.

Nevydržím bolest

Jak dlouho bude trvat porod? Bolí moc? Je toho mnoho neznámého a není divu, že ženy občas trochu blázní. Porod je prostě porod, ale rozhodně nemusí být nesnesitelný. Promluvte si se svým lékařem o bolestech, najděte dobrou porodní asistentku či dulu, choďte na předporodní kurzy nebo nácvik hypnoporodu. Vyzkoušejte každou možnost, kterou máte, pokud vám to pomůže cítit se lépe.

Nestihnu dojet do porodnice

Nestává se to příliš často, ale někdy k tomu dojde. Miminko spěchá na svět tak rychle, že se narodí třeba v autě, v sanitce nebo i doma, aniž by se jednalo o plánovaný domácí porod. Obvykle ale máte dostatek času na dojetí. Zejména prvorodičky nemívají tak rychlý porod. V průměru to trvá od dvanácti hodin až do dvaceti hodin. Proveďte si zkušební jízdu do nemocnice, ať víte, jak dlouho cesta trvá.

Nebudu dobrou mámou

Víte, kdo jste nyní jako jednotlivec a možná i jako partnerka, profesionálka v práci nebo dokonce i majitelka domácího zvířete. Co se však stane, když do tohoto mixu přidáte ještě miminko? Dokážete vyrovnat potřeby svého nového života s tím starým? Dáte mu dostatečnou lásku? Vaše obavy rozhodně nejsou oprávněné. Naše schopnost milovat je v podstatě nekonečná. Pokud máte obavy o tom, zda se stanete dobrou matkou, znamená to, že ve skutečnosti vám to vůbec není jedno a už teď se na miminko připravujete. A když vám na tom záleží, určitě se stanete tou nejlepší maminkou svému dítěti.

Ultrazvuk v těhotenství. 4 věci, které musíte znát

Vyhýbejte se stresu a mějte dobrou náladu

Zkuste pár uklidňujících antistresových cvičení.

  • Krok 1: Posaďte se, zavřete oči a zhluboka se nadechněte nosem. Ujistěte se, že výdechy jsou delší než nádech. Tím se váš nervový systém přepne do režimu odpočinku a relaxace.
  • Krok 2: Řekněte si následující uklidňující mantru, ať už nahlas nebo v hlavě: „Mohu být šťastná. Mohu být zdravá. Mohu být v klidu.“
  • Krok 3: Opakujte tato slova i svému miminku: „Můžeme být šťastní. Můžeme být zdraví. Můžeme být v klidu.“ Pomáhá to v sobě živit pozitivní a radostné pocity. Čím více budete cvičit, tím rychleji se dokážete soustředit, protože vaše tělo si vše zapamatuje a rychleji reaguje na to, co od něj požadujete.

Cítíte se špatně, protože přibíráte

Že těhotná žena přibírá, je naprosto normální. Věřte ale, že když nenabíráte kila až příliš, je většina této váhy placenta, plodová voda, miminko, zvětšená děloha, prsa a zvýšené množství krve v těle.

Jste nepříjemná

Během těhotenství vaše tělo produkuje estrogen, progesteron a další hormony na vyšších úrovních, proto se můžete občas cítit podrážděné. Snažte se udržet dobrou náladu. Jezte malé porce a častěji. Snižte příjem cukru a kofeinu. A hlavně odpočívejte, protože vyčerpání zhoršuje náladu každému.

Nejkurióznější fakta o těhotenství. Slyšeli jste o těhotných mužích či erekci v děloze?

Zapomínáte

Těhotné ženy mnohem více zapomínají než obvykle. Můžete obviňovat stres a zvyšující se hladinu hormonů. Po dobu těhotenství se nespoléhejte tolik na paměť, vytvářejte seznamy (spoustu seznamů). A mějte je vždy po ruce.

A hlavně si pamatujte, že těhotenství trvá jen devět měsíců, takže tyto vaše stavy nebudou trvat věčně. I když svého nově získaného strachu o dítě, se už nikdy tak docela nezbavíte.

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Nejčastější obavy těhotných žen. Jak je překonat jednou provždy?