Menu
JenProTěhotné.cz
Jak zvládnout těhotenství

Nejkurióznější fakta o těhotenství. Slyšeli jste o těhotných mužích či erekci v děloze?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

3. 11. 2019

Už za sebou nějaké těhotenství máte a nejspíš si myslíte, že o něm víte všechno. Náš článek vám teď ale možná ukáže, že to tak docela není pravda. Co o těhotenství určitě nevíte?

Čekat dítě je zázrak. Ze dvou miniaturních buněk se vyvine malý človíček. Je až s podivem, že stále víme docela málo o tomto zázraku, i když jde lékařská věda kupředu mílovými kroky. Je ale škoda, že nám některé zajímavosti unikají nebo nás vůbec nezajímají. Podívejte se na to, co by vás mohlo zajímat?

Mohou být muži těhotní?

Víte, že i muži procházejí těhotenstvím? Tedy, ne že by byli skutečně těhotní, ale mají stejné příznaky jako jejich partnerka. Nazývá se to Couvade syndrom a vidět lze poměrně často.

Muž trpí ranními nevolnostmi, má otoky, je citlivější na různé pachy apod. Připomíná vám to něco? Možná partnera, kterého máte doma. Čím citlivější muž je, tím větší příznaky pociťuje. Prý se mohou objevit až u čtvrtiny všech mužů.

Těhotenství může být delší než rok

Jistě, všichni víme, že těhotenství trvá devět měsíců. O tom nás učí i ve škole. Toto číslo je nakonec ale jen průměr. Přitom se doba trvání těhotenství dosti liší a v některých případech trvá mnohem déle. Nejdelší těhotenství absolvovala roku 1975 žena z Ameriky Belulah Hunterová. Místo běžných 280 dní trvalo celých 375 dní. Miminko vážilo necelé čtyři kilogramy, takže žádný obřík.

Rovnováha v těhotenství aneb proč jsme tak nemotorné?

Bolest a bolest

Co se týká porodu, většina žen, které se na něj chystají poprvé, se bojí bolestivých kontrakcí. Obvykle se ale uklidňuje tím, že hned po porodu všechny kontrakce zmizí. Víte, že to ale není vlastně pravda? Kontrakce trvají klidně i několik dní po porodu. Bolestivě se projevují jen několik málo hodin po narození dítěte. Většina žen, které rodí v porodnici je ale v takové euforii z narození miminka, že si to ani neuvědomují.

Erekce už v děloze

V bříško nemáte jen tak někoho, ale celého člověka. To dokazuje i fakt, že malí chlapečci mají ještě v prenatálním věku erekci, což už se podařilo zachytit také na ultrazvuku a nejen jednou.

Všechno roste

Každá žena v těhotenství něco přibere a zvětší se. Roste jí břicho, zadek, prsa, a dokonce i chodidla. Některé ženy dokonce potřebují o celou jednu velikost větší boty. Víte proč? Jak se mění všechny partie, kterými vyjde den na svět, zvětšuje se hmotnost ženy, reaguje na ní celé tělo.

Víte, proč to tak je? Čím větší a méně stabilní hmota, tím větší je potřeba i plocha, která tuto hmotu ponese. Malé ženské chodidlo by jen těžko uneslo celou váhu, hlavně ve třetím trimestru. V pravěku to ženám bylo jedno, dnes už nosíme boty a trošku to problém být může.

Jak moc ovlivňuje prvních 1000 dní od početí vaše dítě?

V těhotenství lépe cítíte

Těhotné ženy mají mnohem lepší čich než normálně. Některé studie tvrdí, že dokonce až o 80 procent. Na nějakou dobu získají schopnost, kterou by jim ostatní mohli jen závidět, nebo také ne. Občas totiž cítí něco, co by raději necítily.

Podle biologů je to proto, že se dá pomocí čichu odhalit mnoho špatných látek, které by mohly ublížit nastávající matce i dítěti.

Těhotenství ženu rozzáří

Často se říká, že těhotná žena se s jiným stavem úplně rozzáří. A není to jen povídačka, ale skutečnost. Z těhotné ženy vyzařuje takové krásné teplo, které z ostatních nejde. Je to proto, že jí v těle koluje větší objem krve a ta se častěji dostane k povrchu těla.

Hormony spolu s tím také zvyšují aktivitu potních žláz. I když to nezní úplně příjemně, funguje to velmi dobře, protože se vaše pokožka více leskne a působí napjatější a mladší.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Nejkurióznější fakta o těhotenství. Slyšeli jste o těhotných mužích či erekci v děloze?