Menu
JenProTěhotné.cz
Porod

Rajský plyn při porodu ano nebo ne a jak vlastně funguje?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

3. 3. 2019

Bolest není nikdy příjemná a většina z nás se jí chce co nejdříve zbavit a být zase v pořádku. Trochu jinak je to v případě porodní bolesti, která má svůj důvod a smysl. Je ovšem fakt, že někdy už porodní bolesti trvají tak dlouho a jsou velmi vyčerpávající. Pak je tu rajský plyn při porodu, který může ženě trochu ulevit, ale zároveň nikterak nenaruší jeho průběh. Má nějaká rizika? Jak funguje?

Bolest při porodu může být velkým pomocníkem při spolupráci s rodícím miminkem. Žena reaguje na kontrakce a zcela instinktivně hledá polohu, jak si ulevit. Tím i zároveň pomáhá miminku k jednoduššímu průchodu porodními cestami. Porodní bolest také spouští vyplavování hormonu oxytocinu, který ovlivňuje děložní stahy.

Bolest zesiluje strach

Pocit bolesti zesiluje strach, stres a vyčerpání. Pokud se změní v úzkost nebo je žena naprosto vyčerpaná a nemá už sílu dál rodič nebo v případě nějakých lékařských indikací (cukrovka, výdutě tepen, epilepsie matky apod.) mohou být negativa porodních bolestí opravdu veliká a je nasnadě využít nějakou možnost, jak bolesti utlumit.

Rajský plyn při porodu

Již více než 200 let se při porodu používá oxid dusný, nazvaný také jako „rajský plyn“. Jeho analgetický účinek je známý a ověřený. Oxid dusný nikterak nezapáchá, nemá žádnou chuť a ani barvu. Působí slabě hypnoticky a má středně analgetické účinky. Vždy se vdechuje. Při tomto způsobu analgezie zůstává pacient při vědomí a dá se s ním komunikovat. Není nutné být nalačno a je možná kombinace s dalšími analgetiky. Již po čtyřech až pěti nadechnutích nastává účinek. K maximálnímu účinku dochází asi po dvou až třech minutách. Účinek odezní opět během několika málo minut.

Jak správně tlačit při porodu a jak je to s dýcháním během kontrakcí?

Rajský plyn při porodu cena

V porodnicích se často využívá Entonox, což je směs plynů (50 % kyslíku a 50 % oxidu dusného). Tento prostředek neproplácí zdravotní pojišťovny, takže si ho většinou musíte hradit. Cena se pohybuje různě. Někde zaplatíte 1000 Kč a není omezená doba používání a jinde zase platíte podle doby používání.

Rajský plyn nežádoucí účinky

 • Zvracení
 • Nevolnost
 • Agitace
 • Euforie
 • Bolest hlavy
 • Není vhodný při těžkém emfyzému plic
 • Nesmí se používat při těžkých srdečních insuficiencích nebo dysfunkcích, u zmatených pacientů nebo při špatné spolupráci pacienta

Další možnosti, jak utlumit bolest při porodu

 • Obstřik pochvy a hráze: injekcí se aplikuje lokální anestetikum do oblasti pochvy. Používá se hlavně při šití poporodních poraněních.
 • Pudendální analgezie: lokální anestetikum, které se podává ke stydkému nervu. Může prodloužit druhou dobu porodní.
 • Paracervikální analgezie: vzácně využívaná metoda. Funguje tak, že přeruší vedení bolesti v nervových drahách děložního hrdla.
 • Epidurální analgezie: aplikují se lokální anestetika v kombinaci s opioidy. Anestetikum se dává do prostoru mezi míšními obaly a stěnou páteřního kanálu a postupuje k míšním nervům. Účinnost je asi 90 %. Používá se velmi často a patří k neúčinnějším.
 • Subarachnoidální analgezie: aplikuje se přímo do mozkomíšního moku a účinkuje takřka okamžitě. Stačí jen malé množství látky.

Poloha koncem pánevním. Jaký zvolit porod a jak zacházet s novorozencem?

Bezbolestné porody – jejich výhody a rizika

Velkou výhodou je dozajista vysoká účinnost těchto látek, a navíc zabírají poměrně rychle. Jejich intenzita se dá regulovat. Jako všechno mají i analgetika při porodu svá rizika. V různé míře mohou negativně ovlivňovat organismus matky a dítěte.

Hodně se diskutuje při využívání oblíbené epidurální analgezie. Podle některých studií má časné podávání větší vliv na častější ukončení porodu operací. Také může zpomalovat porod a vyžaduje častější podávání umělého oxytocinu.

Podání epidurální nebo spinální analgezie může zvyšovat riziko komplikací na straně matky (křeče, nevolnost, problémy s dýcháním, svědění těla, alergie nebo infekce). Jsou také určité obavy, že používané látky se mohou dostat do těla dítěte.

Ať je to jakkoliv, použití jakékoliv analgezie by mělo předcházet pečlivé vyhodnocení vhodnosti vybrané metody, ať už se jedná o rajský plyn nebo něco jiného.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Rajský plyn při porodu ano nebo ne a jak vlastně funguje?