Menu
JenProTěhotné.cz
Porod

Jak správně tlačit při porodu a jak je to s dýcháním během kontrakcí?

Redakce

Redakce

14. 9. 2018

S tím, jak se blíží termín porodu, začínají být nastávající maminky čím dál tím nervóznější. Mají strach, že nebudou vědět, jak správně tlačit při porodu a jak správně dýchat. Ačkoli je možné naučit se to během předporodních kurzů, nemusíte mít strach, že byste to nezvládla i sama. Poradíme vám, jak dýchat a tlačit při porodu.

Jak dýchat a tlačit při porodu

Velice častou a oprávněně důležitou otázkou, kterou nastávající maminky řeší, je dýchání během porodu. Správné dýchání pomůže ulevit od bolestivých kontrakcí a také napomáhá správnému tlačení u porodu.

Prodýchávání kontrakcí

Proč se vlastně správnému dýchání přikládá tak velký význam? Především proto, že se budoucí maminka dokáže díky správnému dýchání během bolestivých kontrakcí mnohem lépe uvolnit. Bolest pochopitelně zcela nevymizí. Jde především o to načerpat mezi kontrakcemi další síly tak, aby měla rodička více energie bolest zvládnout.

Anestézie u císařského řezu. Je lepší spinální nebo celková anestézie?

Dýchání během kontrakcí

U každé ženy probíhají kontrakce zcela jinak. Každá žena vnímá bolest odlišně a také se na celém průběhu porodu do jisté míry podepisuje i psychika. Pokud by měly ženy kontrakce popsat, většinou je přirovnávají k výrazné bolesti podobné křeči. Nemusíte se ani bát, že byste porodní kontrakce zaměnila s poslíčky. Pravou kontrakci opravdu poznáte, tomu věřte. Důležité je sledovat se stopkami v ruce délku a intervaly mezi kontrakcemi. Ideální je, když přicházejí na vteřinu přesně a postupně se zkracují. Pokud se bolesti opakují každých pět minut, neváhejte a rychle zamiřte do porodnice.

Kyslík pro miminko

Dýchání má velký význam i pro miminko. Pro dobrou pohodu miminka v bříšku je důležitý přísun kyslíku a to nejen v průběhu porodu, ale i po celé těhotenství. A při porodu je kyslík pro miminko obzvláště důležitý. Protože je dítě stále závislé na dodání kyslíku od matky, je důležité, aby rodička v průběhu porodu nezadržovala dech a pravidelně dýchala. V opačném případě hrozí dítěti hrozí – nedostatek kyslíku v tkáních a při dlouhodobě trvající hypoxii může dojít i k poškození jinak zdravého plodu.

Předporodní kurz. Jak vybrat ten správný a co vám přinese?

Způsoby dýchání

Při porodu se využívá hned několika způsobů dýchání. Dá se říct, že každá doba porodní má svůj specifický styl dýchání. Je ale jen na rodičce, jestli se pravidly dýchání bude řídit, nebo si bude dýchat tak, jak to jí samotné bude vyhovovat. V podstatě není žádný styl špatný, pokud vám vyhovuje, dokážete se při něm uvolnit a miminku nic nechybí. A jestli navíc při tom dokážete správně tlačit, nenuťte se do ničeho, co vám nesedí. Především je důležité, aby rodička nezadržovala dech. Může vám to pro jistotu neustále připomínat partner.

Dýchání před kontrakcí – jak na to?

Každá fáze porodu má svá specifika a vyžaduje různý typ dýchání. Na začátku porodu, v první době porodní, nejsou kontrakce ještě tak silné, a budoucí maminka by měla dýchat pomalu a v klidu. V této fázi byste ještě rozhodně neměla tlačit. Snažte si během pomalého a klidného dýchání uvědomit své tělo a uvolnit se. Pomalé dýchání je vhodné i při začátku kontrakce, kdy bolest není obzvláště veliká.

Dýchání během kontrakcí

Během kontrakce by se mělo dýchání zrychlit, zkuste dýchat zhluboka. Tento typ dýchání se využívá i během kontrakcí. Zhluboka se nadechněte nosem a vydechněte ústy. Pokud je stah opravdu silný, hned na začátku se zhluboka nadechněte a hlasitě vydechněte. Poté dýchejte pomaleji, než obvykle dýcháte. Nedýchejte jen do hrudníku, ale snažte se, aby vám vzduch proudil až do břicha. Toto dýchání můžete jednoduše nacvičit. Dlaně si položte na břicho a spojte prostředníčky obou rukou. Při dýchání pozorujte prsty, jestli se od sebe při nádechu oddělují. Pokud ano, dýcháte správně. Při nádechu počítejte do tří a myslete na to, jak dokonale zrelaxujete celé tělo.

Poslíčci před porodem vs. kontrakce. Jak je rozpoznat?

Technika tlačení při porodu

Jak správně tlačit při porodu? Pokud vás to již nutí tlačit, hluboké dýchání byste měly změnit na mělké, zrychlené. Na začátku stahu dýchejte pomaleji, postupně s intenzitou bolesti dech zrychlujte a ke konci kontrakce zase zpomalte. Mělké dýchání znamená, že zrychleně nadechujeme a vydechujeme pootevřenými ústy. Někomu se ale při tomto typu dýchání může udělat nevolno (podobně jako při holotropním dýchání). Právě tento typ dýchání je proto vhodné vyzkoušet již před porodem, abyste dopředu věděla, co vás čeká.

Poslední fáze porodu – jak správně tlačit při porodu?

Pokud vám dovolí porodní asistentka tlačit, každou chvíli již uvidíte své vysněné miminko. Dejte nyní do dýchání vše a dýchejte tak, že se zhluboka nadechneme a zadržíme dech. S výdechem pořádně zatlačíme do konečníku. Kontrakce nyní trvají 1 až 2 minuty. Během nich se takto můžete nadechnout a vydechnout 2x.

Jak si ulevit při kontrakcích?

Kromě dýchání si od bolesti můžete zkusit ulevit také nejrůznějšími úlevovými polohami.

Jídlo před porodem. Potraviny, které dodají energii

Úlevové polohy při porodu

Úlevové polohy se dají rozdělit na polohy vleže, vsedě, v kleku, ve dřepu a ve stoje. Poloha vleže s míčkem mezi koleny patří mezi odpočinkové úlevové polohy, které se u porodu praktikují. Tato poloha totiž ulevuje od tlaku na hemoroidy a mezi úsilím o tlačení se ženě dobře odpočívá. Další oblíbenou polohou je sed na míči či na porodním vaku nebo na porodní stoličce. Mírné pohupování na míči může u porodu zmírnit bolesti a může celý porod urychlit. Mírní také bolesti zad. Pokud je vám to příjemné, může vám parter masírovat záda. Dále určitě vyzkoušejte klek na kolenou. Tato poloha dokáže zmírnit bolesti zad a uvolňuje tlak na hemoroidy. Umožňuje také pohyb pánví a tělem. Další poloha, která ulevuje od bolesti, je poloha ve dřepu, která využívá zemské gravitace, rozšiřuje pánevní vchod a vyžaduje tak menší úsilí při tlačení. Mezi úlevové polohy patří také chůze, stoj se zády opřenými o stěnu nebo pomalé tancování. Tyto polohy využívají podobně jako polohy ve dřepu zemské gravitace a podporují tak rotaci a sestup plodu.

Co s sebou do porodnice. Praktický průvodce co si zabalit

Na co si dát pozor?

Dech byste neměla zadržovat déle než na 10 sekund, protože při delším zadržení se snižuje přísun kyslíku k miminku. Navíc dochází k rychlejšímu vyčerpání rodičky. Jedinou zásadou je tedy nezadržovat dech!

Porod bez tlačení

Ať už absolvujete speciální předporodní kurz, anebo plánujete využít porodní asistentku, která vám s dýcháním i tlačením během porodu pomůže, nebojte se, že byste to nezvládla případně i sama. Tělo ženy totiž bývá schopno vytlačit dítě samo, stačí mu jen naslouchat. Nyní když již víte, jak správně tlačit při porodu, není důvod se bát, že byste to nezvládla.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak správně tlačit při porodu a jak je to s dýcháním během kontrakcí?