Menu
JenProTěhotné.cz
Porod

Co s sebou do porodnice. Praktický průvodce co si zabalit

Mít zabalené věci do porodnice dopředu je pro většinu budoucích maminek samozřejmostí. Otazníky vyvstávají ve chvíli, kdy přijde na to, co do tašky zabalit. Budete totiž potřebovat věci k porodu, věci na pobyt na oddělení šestinedělí a věci na cestu domů. Vzhledem k tomu, že se jedná o tři různé situace, vyplatí se zabalit si tři oddělená zavazadla. Tašku s věcmi k porodu a na oddělení šestinedělí si pak jednoduše vezmete cestou do porodnice a třetí zavazadlo vám přinese drahá polovička nebo doprovod.

Co nezapomenout – věci do porodnice

V současné době si lidé sami vybírají, ve které porodnici přivedou svého potomka na svět. Mají díky tomu lepší podmínky, jak se na porod připravit a co očekávat. Na to, kdy sbalit tašku do porodnice, existuje jediná rada. Záleží jen na vás, jak moc preferujete mít věci připravené dopředu, nebo všechno děláte na poslední chvíli. Mnoho žen se shoduje, že si tašku balily někdy mezi 32 a 36 týdnem. Určitě se vyplatí mít zabalenou tašku s velkým předstihem, než pak hledat po bytě věci mezi kontrakcemi. Věci do porodnice si musí každá maminka zabalit sama. Jde o individuální výběr, a proto není možné tašku do nemocnice koupit už předem vybavenou.

Většina nemocnic má velmi podobné požadavky na základní věci, které si mají nastávající rodiče přinést pro sebe i svého novorozence. Každá má ale své specifické požadavky a podmínky. Připravili jsme pro vás přehledný seznam největších porodnic a jejich oficiálních informací, co s sebou do porodnice, na jednom místě.

Strach z porodu. Jak se ho zbavit?

Co s sebou do porodnice Apolinář

Gynekologicko-porodnická klinika na pražském Novém městě doporučuje níže vypsané věci do porodnice. Zároveň žádají, aby si ženy do porodnice vzaly pouze věci, které jsou na seznamu, a tašku na šestinedělí si nechaly přinést až po porodu. Doprovod si má přinést pohodlné oblečení, přezůvky, jídlo, pití a dle svého uvážení telefon, kameru či fotoaparát.

Co s sebou do porodnice – maminka:

 • Doklady – občanský průkaz, těhotenská průkazka, výsledky vyšetření, ultrazvuků, záznamy monitorů atd., kartička zdravotní pojišťovny, vyplněný dotazník o jménu dítěte
 • Oblečení – 2x noční košile, župan, ponožky
 • Omyvatelné přezůvky
 • 2x ručník
 • Hygiena – toaletní potřeby, ústní voda, tělové mléko, krém, ochranná tyčinka na rty
 • Masážní gel nebo olej
 • Nápoj v malé PET lahvi, energetické bonbony (NE žvýkačky)
 • Čtení, MP3, notýsek, tužku apod.

Pobyt na oddělení šestinedělí – maminka:

 • Noční košile, 2 mateřské podprsenky, vložky do podprsenky, mast na bradavky
 • Dostatek spodních kalhotek (ideálně síťované nebo jednorázové kalhotky)
 • Pro miminko v porodnici jsou potřeba pouze plenkové kalhotky, teploměr a vlhčené ubrousky

Předporodní kurz. Jak vybrat ten správný a co vám přinese?

Věci pro miminko na cestu domů:

 • Vyvařené a vyžehlené plenky
 • Plenkové kalhotky na jedno použití
 • Košilku, dupačky, body, dva kabátky, dvě čepičky, ponožky, zavinovačku, deku na zabalení

Co s sebou do porodnice Podolí

Ústav pro péči o matku a dítě v Podolí je nejen porodnice, ale také největší české centrum, které se zabývá problémy, nemocemi a komplikacemi během těhotenství a při a po porodu. V této porodnici je nutná registrace a kapacity bývají zpravidla zcela vytížené. Věci do porodnice, které si má budoucí maminka zabalit jsou téměř stejné jako u Apolináře, s několika drobnými obměnami.

 • Na porodním sále je přehrávač, ze kterého je možné si pustit donesenou hudbu
 • Elastické punčochy
 • Pro novorozence je potřeba mít na oddělení šestinedělí pouze plenkové kalhotky

Jak správně dýchat u porodu. Je nutné se to učit?

Co s sebou do porodnice Obilní trh

Také základní věci do porodnice ve Fakultní nemocnici Brno jsou stejné jako u předchozích nemocnic. Na rozdíl od nich je potřeba do tašky ještě přibalit:

 • Menstruační vložky
 • Jednorázové pleny a přebalovací podložky

Co s sebou do porodnice Motol

Fakultní nemocnice v Motole v Praze má téměř identické požadavky na věci do porodnice jako porodnice u Apolináře. Na oddělení šestinedělí jsou k dispozici veškeré potřebné věci pro novorozence včetně plenek. Na rozdíl od ostatních porodnic ve svém seznamu porodnice Motol budoucím maminkám připomíná, aby nezapomněly na léky, které dlouhodobě užívají. Také více než ostatní nemocnice zdůrazňují, aby byl brán dostatečný ohled na roční období při výběru oblečení pro miminko na cestu domů.

Co s sebou do porodnice Bulovka

Pražská porodnice Bulovka, která je součástí nemocnice na Bulovce, patří mezi největší české porodnice. K porodu je nutná registrace, kterou lze provést online, ale následně je nutné ji potvrdit osobně. Informace, jaké věci do porodnice si má budoucí maminka vzít, jsou poměrně strohé. Vyplatí se inspirovat se u ostatních porodnic.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co s sebou do porodnice. Praktický průvodce co si zabalit