Menu
JenProTěhotné.cz
Porod

Anestézie u císařského řezu. Je lepší spinální nebo celková anestézie?

Redakce

Redakce

26. 12. 2017

Pokud vás lékař informoval o tom, že budete muset rodit císařským řezem, dostanete většinou na vybranou, jakou formu anestézie budete chtít podstoupit. Jaké jsou výhody spinální anestézie? A kdy je zase vhodnější celková anestézie? Podívejme se podrobně na formy anestézie u císařského řezu.

Volba anestezie u císařského řezu

Císařský řez je operace, která trvá za normálních okolností okolo 45 – 60 minut. K vyjmutí miminka z těla matky dochází většinou v prvních 3 – 15 minutách operace. Volba formy anestézie během císařského řezu závisí na mnoha faktorech. Nejdůležitějším faktorem bývá čas. Pokud se jedná o akutní císařský řez, nezbývá většinou čas na spinální anestézii. Rodička se musí uspat co nejrychleji.

Plánovaný císařský řez

Pokud je ovšem císařský řez plánovaný, bývají rodičky postaveny před nelehkou volbu – spinální anestézie nebo celková? Rozhodnutí samozřejmě vždy záleží na porodníkovi a na anesteziologovi, aby pečlivě u každé rodičky zvážili důvod k císařskému řezu a dle toho zvolili vhodnou anestezii. V případě plánovaného císařského řezu a s ohledem na situaci, jsou obě varianty anestezie s rodičkou probrány a má možnost výběru.

Čtěte také: Těhotenství týden po týdnu: 38. – 40. týden těhotenství

Místní anestezie (epidurální nebo spinální anestezie)

Anestetikum se aplikuje do páteřního kanálu vpichem v oblasti bederní páteře. Umrtvující látka koluje v páteřním kanálu, nedostane se k miminku, což je důležité hlavně u nedonošených dětí. Epidurální nebo spinální anestézie u císařského řezu umrtví oblast břicha a dolních končetin tak, aby bylo možné operovat.

Celková anestezie (klasická narkóza)

Celková narkóza se dnes používá spíše výjimečně, a to zejména v případě, kdy se jedná o akutní císařský řez a není možné čekat, než se aplikuje látka do páteřního kanálu. Celková anestézie je vhodná také v případě, že má pacientka problémy se srážlivostí krve. Hrozilo by totiž, že by se mohla během spinální anestézie dostat krev do páteřního kanálu, což může představovat komplikaci.

Co maminky preferují?

U plánovaných císařů jednoznačně vede spinální anestezie před celkovou, a to přibližně v poměru 1 celková anestézie na 7 spinálních. Spinální anestézie je totiž podle maminek šetrnější k rodičce i dítěti. Líbí se jim, že vědí, co se kolem nich děje a nechtějí si odepřít zážitek, kdy se miminko poprvé nadechne. Na druhou stranu jsou ale spokojené také maminky, které absolvovaly celkovou anestézii. Někdo totiž nemá nervy na to, aby psychicky ustál být během operace při vědomí. Záleží opravdu na každé ženě, jak se rozhodne.

Anestézie u císařského řezu a miminko

Z hlediska použité anesteziologické metody se stav miminka po porodu obvykle neliší, avšak místní anestezie je pro maminku i její dítě celkově výhodnější. Na druhou stranu rozhodně neplatí, že si maminky po celkové anestézii musejí hledat k miminku cestu! Miminko přeci stejně rádi uvítají na světě po té, co se proberou z narkózy. Hormony fungují v obou případech stejně. Na místo maminky pak většinou vítá novorozence tatínek, který se o něj stará a chová si jej. Máte celý společný život před sebou a rozhodně nemusíte mít pocit, že byste o něco přišla, když se s miminkem uvidíte o dvě hodiny později.

Miminko a císařský řez

Novorozenci po císařských řezech bývají obecně klidnější. Nemuseli absolvovat několikahodinový průchod úzkými porodními cestami. Nejsou zmačkaní, odření, ani nemají modřiny. Celkově se jim na svět přichází snadněji, než přirozeným porodem. Maminky se nemusejí v žádném případě obávat, že si s novorozencem nevytvoří tak pevný vztah jako když se narodí spontánně. Po porodu novorozenec stejně většinou intenzivně spí.

Čtěte také: Těhotenství týden po týdnu: 37. týden těhotenství

Výhody lokální anestézie u císařského řezu

Hlavní předností je minimální riziko vdechnutí žaludečního obsahu a poškození plic matky a také skutečnost, že se do krku se nemusí zavádět rourka jako u celkové anestezie. Během operace může žena volně komunikovat (s lékaři, s partnerem). Nehrozí navíc útlum plodu léky. Maminka je při vědomí, vidí svoje miminko ihned po porodu. Často lze přiložit miminko k prsu ještě během operace. Porodníci nejsou navíc pod tak velkým časovým tlakem jako u celkové anestézie, kde je potřeba vyjmout novorozence během několika málo minut, aby do něj nepronikla anestetická látka.

Nevýhody lokální anestézie u císařského řezu

Jedná se především o riziko poklesu krevního tlaku, při které hrozí porucha přísunu okysličené krve pro dítě. Tomuto problému se však dnes dá již předcházet- Nevýhodou je také pomalejší nástup účinku epidurální anestezie, kterou lze v případě nutnosti řešit podáním subarachnoidální (spinální) anestézie. Lokální anestetikum se zavede přímo do mozkomíšního moku, účinek se dostaví během několika desítek vteřin. Otvorem po punkci uniká mozkomíšní mok do epidurálního prostoru, čímž může dojít k poklesu tlaku mozkomíšního moku, který může vyvolat bolesti hlavy. Většinou po dvou či třech dnech si maminky stěžují na ztuhlost v oblasti šíje.

Být při vědomí

I když u některých maminek vyvolává představa bdění během porodu obavy z bolesti, není třeba se bát. Ženy sice většinou pociťují, že se v oblasti břicha něco děje, nejde však o bolestivý vjem. Jedná se pouze o určitý tlak, zvláště v okamžiku, kdy přichází dítě na svět. Občas některé rodičky mohou cítit bolest, pokud účinkuje anestézie nerovnoměrně.

Přednosti celkové anestezie

Hlavní předností je rychlý a spolehlivý nástup anestézie. Nehrozí nebezpečí poklesu krevního tlaku. Výhodou je také spolehlivější kontrola dýchání v průběhu operace. Celková anestézie je vhodná starší rodičky, pro ženy se sníženou srážlivostí krve, a především pro ženy, které psychicky neunesou být při vědomí, když do nich porodník řeže skalpelem.

Nevýhody celkové anestézie

Nevýhodou jsou možné potíže se zavedením rourky do krku a průdušnice matky. Existuje také zvýšené riziko vdechnutí tekutiny ze žaludku. Problémem může být silnější útlum novorozence z léků, které se pro uspání podávají ženě přímo do žíly. Po porodu navíc není možný bezprostřední kontakt dítěte s matkou. Dítě je možné přiložit k prsu, až když maminka nabude plného vědomí.

Jak to vidí anesteziolog?

Anesteziologové preferují spinální anestézii. Celkovou anestezii považují za rizikovější způsob, pro matku i pro dítě. Také pro porodníka je méně komfortní. Léky, které jsou použity, nesvědčí miminku a působí velice krátce, takže porodník nemá dost času být úplně šetrný ke tkáním. Epidurál je možný jen u plánované sekce, u akutní by nestihl zabrat. Problémem může být postpunkční bolest hlavy, pokud se anesteziolog dostane epidurální tlustou jehlou do subarachnoidálního prostoru, což se stává i těm nejšikovnějším. Velkou výhodou je ovšem skutečnost, že se katétr nechává v místě a bolesti mohou být tlumeny ještě pár dní po sekci. Spinální anestézie je navíc možná i ve většině akutních situací. Určité nebezpečí představuje tzv. flekatá anestezie, kdy část lokálního anestetika unikne mimo subarachnoidální prostor a některá místa jsou pak cítit normálně. Pokud by rodička cítila bolest, anesteziolog přidá uspávací látku.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Anestézie u císařského řezu. Je lepší spinální nebo celková anestézie?