Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenství týden po týdnu

Těhotenství týden po týdnu: 37. týden těhotenství

Jana Langová

Jana Langová

13. 7. 2017

Začínáte poslední lunární měsíc vašeho těhotenství. Plod postupně sestupuje do pánve, klesá vrchol dělohy a vám se o něco lépe dýchá. Také vás mohou přestat trápit zažívací potíže, protože tlak na žaludek se snižuje.

Jak vypadá miminko v 37. týdnu těhotenství

Zatímco prvotní ochlupení lanugo mizí a odpadá do plodové vody, sekundární ochlupení, jako jsou řasy nebo obočí, sílí. Hlavička plodu je pokrytá řídkými vlásky, které mohou být až 2,5 cm dlouhé. Začíná se vytrácet také mázek, který do teď ochraňoval pokožku miminka. V tomto týdnu se ještě některá miminka mohou v děloze přetočit hlavičkou dolů, ale i přes to asi 3 % plodů zůstane v poloze nožičkami dolů.

Pozice miminka

Děťátku už je v děloze pořádně těsno, ustávají výrazné pohyby a cítíte spíše vrtění a převracení. Omezení prostoru vede také k uvelebení miminka do pozice šetřící prostor, kdy má skloněnou hlavu, skrčené dolní i horní končetiny a ručičky jsou zkřížené na hrudníku.

Velikost plodu ve 37. týdnu těhotenství

Miminko momentálně od temene po zadeček měří 35 cm a váží okolo 2,9 kilogramů. Ještě ho čeká další ukládání podkožního tuku, aby bylo po porodu v teple. Každý den přibere až 15 gramů tuku. Maminka do tohoto týdne za celé těhotenství přibrala zhruba 12 kilogramů.

Projevy těhotenství v 37. týdnu

Se sestupem dělohy, jejíž vrchol se navrací do pozice jako v 8. lunárním měsíci, se vám mírně uleví od dechových problémů a pálení žáhy. Na druhou stranu se sestupem zvýší tlak na močový měchýř a vy budete chodit častěji na záchod, i během noci. Zhoršit se mohou i otoky nohou, křečové žíly nebo hemoroidy. Pro jistotu si sundejte prstýnky, kdyby vám začaly otékat prsty na rukou.

Hoďte se do pohody

Porod už je téměř za dveřmi, proto byste měla mít již nachystanou tašku do porodnice a hotový porodní plán. Důležitý je také odpočinek a minimum stresu. Otevřete si knížku, pusťte si film nebo relaxujte při oblíbené hudbě. Od tohoto týdne budete do těhotenské poradny chodit každý týden.

Jak poznat začínající porod?

Nemusíte se bát, že byste to nepoznala – vaše tělo vám dá vědět. Může dojít k odchodu hlenové zátky, prasknutí plodové vody nebo se u vás objeví silné a pravidelné kontrakce, které nezmizí ani při změně polohy nebo aktivity a přicházejí každých 5 minut.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Těhotenství týden po týdnu: 37. týden těhotenství