Menu
JenProTěhotné.cz
Porod

Zvažujete epidurál? Jaká jsou pozitiva a negativa epidurální analgezie?

Epidurál znamená pro mnoho rodiček úlevu od bolesti. Jaké s sebou nese výhody a nevýhody? A které další alternativy můžete před porodem zvážit?

Co je epidurální analgezie?

Epidurální analgezie (EDA) je směsí anestetik a narkotik. Funguje jako blokátor nervových signálů ze spodní části páteře a používá se ke snížení porodních bolestí. Podává se ve chvíli, kdy je děložní hrdlo otevřené na 3-4 cm. Zavádí ji anesteziolog do epidurálního prostoru na páteři v bederní části. Využívá se k tomu speciální jehla, která se do těla rodičky zavede katetrem. Upevní se náplastí a na tomto místě zůstane až do konce porodu. Přes hadičku se aplikuje látka, která začíná účinkovat přibližně 15 minut po podání. Pozitivní účinky trvají asi 1,5 hodiny. Epidurál však nedokáže bolest zcela utlumit, žena i přesto cítí určitý tlak a pravidelné kontrakce.

Cena epidurálu

Částka za poskytnutí epidurální analgezie se odvíjí od porodnice, ve které se rozhodnete rodit. Část porodnic poskytuje epidurál zdarma, jinde vás může čekat poplatek kolem 2500 Kč. O ceně epidurálu se proto informujte ještě před porodem.

Největší výhody epidurálu

Úleva od bolesti

Epidurál je jednou z nejúčinnějších metod pro úlevu od bolesti při porodu. Podle studie funguje velmi rychle a zabírá během 10-20 minut. Většina žen, které zvolí během porodu epidurál, cítí při porodu jen malou bolest.

Bezpečnost

Epidurální analgezie má minimální vedlejší účinky na matku i dítě.

Možnost načerpání sil

Dávka epidurální analgezie vám umožní více si mezi kontrakcemi odpočinout a načerpat potřebnou energii. To je výhodné zejména v případě, že je před vámi dlouhý porod.

Nižší riziko poporodních depresí

Studie z roku 2014 dokázala, že použití epidurální analgezie může u některých těhotných žen snížit riziko poporodní deprese.

Další výhody epidurálu

  • Bývá velmi efektivní.
  • Umožňuje ženě zůstat při vědomí během císařského řezu.
  • Žena má stále kontrolu nad svou horní částí těla.

Rizika epidurálu

Snížení krevního tlaku

Epidurální analgezie může způsobit náhlý pokles krevního tlaku. Lékaři monitorují krevní tlak matky v průběhu celého porodu, aby byl zajištěný dostatečný průtok krve k dítěti. Pokud tlak poklesne, lékaři vám doporučí kyslík, tekutiny a vhodnou léčbu.

Potíže s močením

Použití epidurálu zvyšuje šance na potíže s vyprazdňováním močového měchýře. Tyto problémy jsou však jen dočasné.

Vedlejší účinky

Při zasunutí jehly do těla se mohou objevit bolesti v oblasti zad. U některých žen dochází po použití epidurálu k vedlejším účinkům, jako jsou třes, bolesti hlavy a zad, horečka, slabost dolních končetin, znecitlivění spodní části těla při porodu nebo svědění. Po odstranění epidurálu můžete cítit nevolnost nebo závratě.

Ztížení tlačení

Některé ženy mívají při epidurálu problémy s tlačením. Podle výzkumu to zvyšuje riziko zásahů kleštěmi a dalšími porodnickými pomůckami.

Krátkodobé účinky na dítě

Podle Americké vysoké školy porodníků a gynekologů (ACOG) může vést epidurální anestezie i ke krátkodobým vedlejším účinkům na plod. Jedná se především o snížený svalový tonus, změnu srdeční frekvence, ospalost a dýchací problémy. Tyto potíže však rychle odezní.

ACOG dále vysvětluje, že závažné vedlejší účinky epidurální anestezie jsou vzácné. Mohou zahrnovat poranění páteře, problémy s dýcháním, bušení srdce, otupělost nebo brnění.

Epidurál není vhodný pro ženy, které:

  • mají alergii na anestetikum,
  • trpí poruchou krevní srážlivosti,
  • mají nadváhu,
  • trpí těžkým infekčním onemocněním,
  • mají tetování v místě vpichu
  • nebo přijdou do porodnice v pokročilé fázi porodu.

Alternativy epidurální analgezie

Rajský plyn

Inhalace oxidu dusného neboli rajského plynu pomáhají ženu při porodu uklidnit. Vše probíhá tak, že se oxid dusný inhaluje 30 vteřin před zahájením kontrakce. Tento způsob zmírnění bolestí je bezpečný, přesto však mohou některé ženy cítit závratě a nevolnost. Rajský plyn je možné používat nepřetržitě v průběhu celého porodu nebo jen nárazově v případě potřeby.

Pudendální analgezie

Znecitlivující lék se vstřikuje do pochvy a pudendálního nervu těsně před tím, než ven vyjde hlavička dítěte. Poskytuje určitou úlevu od bolesti a zároveň vám umožní zůstat při plném vědomí a naplno tlačit. Pudendální analgezie nemá žádná známá rizika pro matku ani samotné dítě.

Opioidy

Lékaři podávají opioidy neboli narkotika buď intravenózně, nebo injekčně do svalu. Tyto léky nemají žádný vliv na schopnost ženy tlačit. Nezbaví však bolesti úplně a fungují jen krátkodobě. Přestože jsou narkotika obecně bezpečná, není možné je podávat těsně před porodem, protože mohou zpomalit dýchání dítěte a srdeční frekvenci. Mezi vedlejší účinky opioidů patří ospalost, nevolnost a zvracení.

Nemedikamentózní léčba pro zmírnění bolesti při porodu

  • Horké obklady
  • Studené obklady
  • Gymnastický míč
  • Masírování dolní části zad
  • Nalezení pohodlné polohy, jak je například shyb, stoj nebo chůze
  • Jóga
  • Dechová cvičení
  • Meditace
  • Aromaterapie
  • Teplá koupel nebo sprcha
  • Přítomnost duly

Epidurální anestezie vs. přirozený porod

Podle statistik se zhruba 60 % žen rozhoduje pro epidurál jako formu úlevy od bolesti. Zda žena chce epidurální anestezii využít, je její volbou.

Epidurál zvažujte ještě před porodem

V průběhu těhotenství je důležité prodiskutovat možnou úlevu od bolesti při porodu se svým lékařem nebo porodní asistentkou. Mohou vám pomoci najít to nejlepší možné řešení přímo pro vás. Stejně tak vám dokážou nabídnout alternativní řešení v případě, že se původní plány během porodu náhle změní. Vždy je totiž nejlepší vybírat vhodnou metodu na základě aktuální situace a podle individuálních potřeb matky a dítěte.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Zvažujete epidurál? Jaká jsou pozitiva a negativa epidurální analgezie?