Menu
JenProTěhotné.cz
Porod

Jídlo před porodem. Potraviny, které dodají energii

Porod je pro tělo extrémně fyzicky náročná záležitost, a proto by mělo mít dostatek energie, aby jej zvládlo. Některé ženy před porodem příliš chuť k jídlu nemají, jiné by snědly, co jim pod ruku přijde. Jídlo před porodem by mělo být lehce stravitelné, nutričně vyvážené a bohaté na zdravé sacharidy.

Co jíst před porodem

V dřívějších dobách byl porod braný jako lékařský zákrok, takže jídlo před ním nebylo považováno za vhodné. Proto se dnes mnoho žen se ptá, jestli se smí jíst před porodem. Odpověď zní ano, ale s jistými omezeními. Je zcela přirozené mít hlad a žízeň, zvláště v počátečních fázích. Právně v tomto stádiu je jídlo před porodem velmi důležité, protože poskytne organismu nezbytnou energii, kterou bude později potřebovat. V pozdějších fázích porodu už většina žen na jídlo nemá nejen chuť, ale ani pomyšlení. Stačí tedy naslouchat svému tělu, o co si říká. V případě, že máte hlad i během pozdějších fází porodu, jezte pouze malé kousky lehkých, snadno stravitelných potravin, na které máte chuť. V průběhu celého porodu volte spíše potraviny bohaté na zdravé sacharidy než na rafinovaný cukr nebo tuky.

Hladovění může být problém

Úplné vynechání jídla před porodem může způsobit komplikace. Vedle toho, že jídlo snižuje stres, hladovění před porodem může vést k dehydrataci a procesu, v němž tělo začne brát energii z vlastních zásob. Nízká hladina cukru v krvi neboli ketóza způsobí, že se tělo dostane do módu hladovění a začne v podstatě konzumovat samo sebe. Takový stav může vést k nevolnosti, zvracení a bolestem hlavy. Ketóza je také známkou vyčerpání, před tak těžkou věcí, jako je porod, je lepší se jí vyhnout.

Důvod, proč se jídlo před porodem někdy nedoporučuje, jsou rizika, ke kterým by mohlo dojít v případě císařského řezu. Při celkové anestezii existuje velmi malé riziko, že může dojít ke zvracení a vdechnutí zvratků. Nicméně se ze strany lékařů jedná spíše o preventivní varování. Velká část císařských řezů už není v dnešní době prováděna v celkové anestezii a lokální umrtvení se dělá epidurální nebo spinální injekcí. Přesto se raději ujistěte v porodnici, kde plánujete porod, jak se na jídlo před porodem dívají a jaká je v tomto směru jejich politika.

Jaké je nejlepší jídlo před porodem?

Každý člověk má jiné chutě a každá žena prožívá těhotenství a porod jinak. Nejlepší je řídit se tím, na co máte chuť. Samozřejmě s mírou a rozumem. Pamatujte na to, že potraviny s vysokým obsahem tuků mohou být těžké do žaludku. Lepší je vsadit na potraviny bohaté na cukry, protože zaručují dlouhé a pomalé uvolňování energie, kterou tělo potřebuje, aby zvládlo porod.

Lehké jídlo před porodem

Pokud máte v raných fázích před porodem hlad, podívejte se na seznam vhodných potravin, které je možné konzumovat.

 • celozrnné nebo grahamové krekry
 • ovoce
 • granolové tyčinky
 • celozrnné müsli
 • čerstvé smoothies
 • banány / jablka / celer s mandlovým máslem
 • celozrnné / rýžové těstoviny
 • hnědá rýže
 • vařené obiloviny (quinoa, proso a oves)
 • miso polévka / vývar
 • jogurt
 • bylinné čaje, obzvláště z kopřivových nebo malinových listů
 • přírodní šťáva z bílých hroznů
 • přírodní džusy (ne pomerančové)
 • černý čaj s medem zmražený do ledových kostek

Pití při porodu

Porod obvykle trvá dlouhou dobu, a proto je velmi důležité, aby bylo tělo v této době dobře hydratované. Snažte se tekutiny usrkávat každých 15 – 30 minut a minimálně alespoň jednou za hodinu. Ujistěte se, že váš doprovod nebo asistent má pro vás vždy k dispozici nějaký nápoj. Osvědčený tip jsou brčka, díky kterým je usrkávání nápojů snadnější. Snažte se trochu napít ideálně po každé kontrakci. Pokud máte žízeň, napijte se, pokud ne, nenuťte se. Není třeba kolem toho dělat velký rozruch, ale mějte kolem sebe někoho, kdo bude sledovat váš celkový příjem tekutin.

Doporučuje pít vhodně zvolené iontové nápoje, zvláště pokud nemáte chuť na jídlo před porodem. Další variantou jsou elektrolytické prášky rozpustné ve vodě. Iontové nápoje tělo rychle absorbuje a ty pak poskytují organismu energii ve správné formě. Zajímavou alternativou je filtrovaná voda s čerstvým citronem a špetkou himálajské skalní soli nebo klasika v podobě jablečná šťávy zředěné vodou. Pomerančový džus se obvykle nedoporučuje, protože může dráždit žaludek a vyvolávat zvracení. Další dobrou volbou je vyrobit si kostky ledu z ovocné šťávy a cucat je. Jedním z nejlepších nápojů, které můžete během porodu pít, je kokosová voda, protože má neutrální chuť a je plná elektrolytů. Během porodu rozhodně nepijte sladké, šumivé a syceným nápoje.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jídlo před porodem. Potraviny, které dodají energii